Fans genopliver gammel spilklassiker

I otte år har fans arbejdet på at genopfriske klassikeren Half-Life. Nu er resultatet snart klar.

Artikel top billede

Den 14. september kommer Black Mesa - et fan-projekt, der har været undervejs siden 2004. Det ser ud til, at spilfirmaet Valve helt har opgivet at komme videre med den legendariske spilserie Half-Life. Der er hverken nyt om Half-Life 3 eller den tredje episode til Half-Life 2 (den sidste episode kom i 2007).

Men spillets fans har stille og roligt arbejdet på at genopfriske det oprindelige Half-Life, der kom i 1998. Her kan spilleren igen overtage rollen som Gordon Freeman, der skal slås med vagter og rumuhyrer efter et uheld i forsknings-stationen Black Mesa.

Valve kom selv med en opdateret Source-version af Half-Life i 2004, men det var ikke godt nok for spillets fans. De har nu brugt de officielle værktøjer fra Valve til at skabe en helt ny og forbedret version af Half-Life, hvor der er bedre grafik og lys-effekter samt en mere realistisk fysik-motor.

Det skulle blandt andet betyde, at spilfigurernes ansigtstræk nu er mere realistiske. Handlingen er også ændret. Nogle af de mere kedelige baner er fjernet, og historien er strammet op.

Spillet er dog ikke helt færdigt endnu. Den nye version, som kan hentes gratis fra den 14. september, mangler den sidste del, der foregår i den fjerne dimension Xen. Denne del kommer først på et senere tidspunkt.

Half-Life bliver normalt regnet for at være det første moderne first-person-skydespil, og det har modtaget talrige priser.

Det var især banebrydende for sit brug af scriptede sekvenser, som senere er blevet overtaget i mange andre spil. På den måde bliver historien fortalt som en del af selve spillet - og ikke i cut-scenes, som afbryder spillets flow.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job