Fans genopliver gammel spilklassiker

I otte år har fans arbejdet på at genopfriske klassikeren Half-Life. Nu er resultatet snart klar.

Artikel top billede

Den 14. september kommer Black Mesa - et fan-projekt, der har været undervejs siden 2004. Det ser ud til, at spilfirmaet Valve helt har opgivet at komme videre med den legendariske spilserie Half-Life. Der er hverken nyt om Half-Life 3 eller den tredje episode til Half-Life 2 (den sidste episode kom i 2007).

Men spillets fans har stille og roligt arbejdet på at genopfriske det oprindelige Half-Life, der kom i 1998. Her kan spilleren igen overtage rollen som Gordon Freeman, der skal slås med vagter og rumuhyrer efter et uheld i forsknings-stationen Black Mesa.

Valve kom selv med en opdateret Source-version af Half-Life i 2004, men det var ikke godt nok for spillets fans. De har nu brugt de officielle værktøjer fra Valve til at skabe en helt ny og forbedret version af Half-Life, hvor der er bedre grafik og lys-effekter samt en mere realistisk fysik-motor.

Det skulle blandt andet betyde, at spilfigurernes ansigtstræk nu er mere realistiske. Handlingen er også ændret. Nogle af de mere kedelige baner er fjernet, og historien er strammet op.

Spillet er dog ikke helt færdigt endnu. Den nye version, som kan hentes gratis fra den 14. september, mangler den sidste del, der foregår i den fjerne dimension Xen. Denne del kommer først på et senere tidspunkt.

Half-Life bliver normalt regnet for at være det første moderne first-person-skydespil, og det har modtaget talrige priser.

Det var især banebrydende for sit brug af scriptede sekvenser, som senere er blevet overtaget i mange andre spil. På den måde bliver historien fortalt som en del af selve spillet - og ikke i cut-scenes, som afbryder spillets flow.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job