Fans genopliver gammel spilklassiker

I otte år har fans arbejdet på at genopfriske klassikeren Half-Life. Nu er resultatet snart klar.

Artikel top billede

Den 14. september kommer Black Mesa - et fan-projekt, der har været undervejs siden 2004. Det ser ud til, at spilfirmaet Valve helt har opgivet at komme videre med den legendariske spilserie Half-Life. Der er hverken nyt om Half-Life 3 eller den tredje episode til Half-Life 2 (den sidste episode kom i 2007).

Men spillets fans har stille og roligt arbejdet på at genopfriske det oprindelige Half-Life, der kom i 1998. Her kan spilleren igen overtage rollen som Gordon Freeman, der skal slås med vagter og rumuhyrer efter et uheld i forsknings-stationen Black Mesa.

Valve kom selv med en opdateret Source-version af Half-Life i 2004, men det var ikke godt nok for spillets fans. De har nu brugt de officielle værktøjer fra Valve til at skabe en helt ny og forbedret version af Half-Life, hvor der er bedre grafik og lys-effekter samt en mere realistisk fysik-motor.

Det skulle blandt andet betyde, at spilfigurernes ansigtstræk nu er mere realistiske. Handlingen er også ændret. Nogle af de mere kedelige baner er fjernet, og historien er strammet op.

Spillet er dog ikke helt færdigt endnu. Den nye version, som kan hentes gratis fra den 14. september, mangler den sidste del, der foregår i den fjerne dimension Xen. Denne del kommer først på et senere tidspunkt.

Half-Life bliver normalt regnet for at være det første moderne first-person-skydespil, og det har modtaget talrige priser.

Det var især banebrydende for sit brug af scriptede sekvenser, som senere er blevet overtaget i mange andre spil. På den måde bliver historien fortalt som en del af selve spillet - og ikke i cut-scenes, som afbryder spillets flow.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job