Fans genopliver gammel spilklassiker

I otte år har fans arbejdet på at genopfriske klassikeren Half-Life. Nu er resultatet snart klar.

Artikel top billede

Den 14. september kommer Black Mesa - et fan-projekt, der har været undervejs siden 2004. Det ser ud til, at spilfirmaet Valve helt har opgivet at komme videre med den legendariske spilserie Half-Life. Der er hverken nyt om Half-Life 3 eller den tredje episode til Half-Life 2 (den sidste episode kom i 2007).

Men spillets fans har stille og roligt arbejdet på at genopfriske det oprindelige Half-Life, der kom i 1998. Her kan spilleren igen overtage rollen som Gordon Freeman, der skal slås med vagter og rumuhyrer efter et uheld i forsknings-stationen Black Mesa.

Valve kom selv med en opdateret Source-version af Half-Life i 2004, men det var ikke godt nok for spillets fans. De har nu brugt de officielle værktøjer fra Valve til at skabe en helt ny og forbedret version af Half-Life, hvor der er bedre grafik og lys-effekter samt en mere realistisk fysik-motor.

Det skulle blandt andet betyde, at spilfigurernes ansigtstræk nu er mere realistiske. Handlingen er også ændret. Nogle af de mere kedelige baner er fjernet, og historien er strammet op.

Spillet er dog ikke helt færdigt endnu. Den nye version, som kan hentes gratis fra den 14. september, mangler den sidste del, der foregår i den fjerne dimension Xen. Denne del kommer først på et senere tidspunkt.

Half-Life bliver normalt regnet for at være det første moderne first-person-skydespil, og det har modtaget talrige priser.

Det var især banebrydende for sit brug af scriptede sekvenser, som senere er blevet overtaget i mange andre spil. På den måde bliver historien fortalt som en del af selve spillet - og ikke i cut-scenes, som afbryder spillets flow.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S