Ny super-software til sikker kommunikation er forsinket

PGP-opfinderen Phil Zimmermann arbejder på et nyt program til krypteret kommunikation, men det bliver ikke færdigt til tiden.

Artikel top billede

Den berømte opfinder af krypterings-programmet PGP (Pretty Good Privacy), Phil Zimmermann, fortæller nu, at hans nye produkt til aflytningssikker kommunikation bliver forsinket. Det nye Silent Circle skal kryptere telefonopkald, sms-beskeder, videokonferencer, instant messaging, mail og andre former for kommunikation og dermed beskytte mod aflytning.

Silent Circle skulle være lanceret i denne måned, men nu er det foreløbig udskudt til den 15. oktober af ukendte årsager.

Programmet er i øjeblikket i en betatest. Ifølge CNN kommer der fire forskellige produkter, som skal kryptere kommunikation til henholdsvis iPhones, Android-enheder, desktop-pc'er og notebooks. Prisen bliver omkring 20 dollar om måneden.

Blandt firmaets stiftere er også den tidligere skarpskytte Mike Janke, den tidligere Navy-Seal-kommandant Vic Hyder og PGP-medstifteren Jon Callas. De tætte personlige relationer til det amerikanske militær kan blive et problem for firmaet, når krypterings-løsningen skal sælges uden for USA.

Det kan udløse bekymringer om, at militæret har fået indbygget en skjult bagdør i systemet.

PGP tilhører i dag Symantec, og Zimmermann kritiserer, at det har "bevæget sig for langt væk fra de individuelle brugere". Han mener, at Symantec har valgt at fokusere på virksomheder og glemt de private brugere.

Det vil han nu rette op på med sit nye produkt - men i modsætning til det oprindelige PGP er det ikke gratis.

Den nye software sørger for at bygge en sikker krypteret kanal med ZRTP-protokollen mellem to personer, der begge bruger programmet.

Hvis det kun er den ene af brugerne, der har Silent Circle, bliver forbindelsen kun krypteret til firmaets servere.

Det kan stadig være nyttigt for brugere i lande, hvor man frygter at myndighederne lytter med i kommunikationen.

Phil Zimmermann lancerede faktisk helt tilbage i 1996 et program til sikker talekommunikation over internet, PGPfone, men det blev aldrig nogen stor succes.

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Engagement Manager | Energy & Utility

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S