Western Digital vil fylde harddiske med helium

Helium-fyldte harddiske giver større kapacitet og lavere energiforbrug.

Artikel top billede

Måske er der alligevel mere liv i den gamle mekaniske harddisk. Nu vil Western Digital udvikle en ny generation af harddiske, der er fyldt med helium i stedet for luft. Der er flere fordele ved at bruge helium, som kun har en syvendedel af tætheden i forhold til luft. Det betyder, at der er mindre modstand og mindre turbulens, der kan anbringes flere plader, læse/skrive-hovederne kan placeres mere præcist og der er mindre varmeudvikling og støj.

De forseglede harddiske bruger op til 23 pct. mindre energi og har op til 40 procent mere kapacitet i et standard-kabinet. I stedet for fem kan man nu anbringe syv plader. Det skulle betyde, at lagerpladsen i en 3,5-tommers harddisk vil ramme 5-6 terabyte.

Helium-harddiskene skal fremstilles af datterselskabet Hitachi Global Storage Technologies, og de skulle være klar i 2013.

Princippet har været kendt i lang tid, men det er først nu, at det er lykkedes at massefremstille lufttætte harddiske med helium.

I de nuværende harddiske er afstanden mellem datasporene efterhånden så lille, at den mindste luftturbulens kan bringe læse/skrive-hovedet på afveje. Det sætter en naturlig grænse for, hvor mange data man kan lagre. Men nu rykker grænsen igen.

Den nye helium-harddisk er også fire grader koldere under drift, og sammen med det reducerede energiforbrug skulle det betyde, at den er meget velegnet til datacentre.

Den store konkurrent til harddiske - Flash-baserede SSD'er - har stadig en meget højere pris pr. gigabyte end konventionelle lagerenheder.

Western Digital har ikke afsløret prisen for de nye helium-harddiske.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job