Microsoft forærer tablet og smartphone til alle ansatte

Alle medarbejdere hos softwaregiganten kan nu glæde sig til at modtage en ny tablet, smartphone og pc.

Artikel top billede

Microsoft forærer nu en Surface-tablet og Windows Phone 8 telefon til alle sine 94.000 ansatte i hele verden. De får også en ny arbejds-pc med Windows 8. Det melder avisen Seattle Times. Det var Microsoft-chef Steve Ballmer, der kunne annoncere gaveregnen på det årlige medarbejdermøde i Seattle i denne uge.

Pressen havde ingen adgang til forsamlingen, men nyheden om gaverne slap hurtigt ud på Twitter. Her bliver Steve Ballmer blandt andet sammenlignet med talkshow-værten Oprah Winfrey, der er kendt for at forære gaver til publikum.

Ifølge avisen kan medarbejderne selv vælge om de ønsker en desktop, laptop eller ultrabook med Windows 8 som ny arbejds-maskine. Desuden kan de frit vælge en enhed med Windows Phone 8, og de modtager desuden en tablet med Surface RT, som de kan tage med hjem.

Det er produkter, som først kommer på markedet i løbet af de næste par måneder, så gaveregnen starter først senere på året.

Både Forbes og Geekwire bekræfter også historien om gaverne til de Microsoft-ansatte. Det er kun fuldtidsansatte (de såkaldte "blue badges"), der modtager gaverne.

Ifølge rygter kommer Surface RT den 26. oktober til en pris på 199 dollar. Det er samtidig med lanceringen af Windows 8.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos