Microsoft forærer tablet og smartphone til alle ansatte

Alle medarbejdere hos softwaregiganten kan nu glæde sig til at modtage en ny tablet, smartphone og pc.

Artikel top billede

Microsoft forærer nu en Surface-tablet og Windows Phone 8 telefon til alle sine 94.000 ansatte i hele verden. De får også en ny arbejds-pc med Windows 8. Det melder avisen Seattle Times. Det var Microsoft-chef Steve Ballmer, der kunne annoncere gaveregnen på det årlige medarbejdermøde i Seattle i denne uge.

Pressen havde ingen adgang til forsamlingen, men nyheden om gaverne slap hurtigt ud på Twitter. Her bliver Steve Ballmer blandt andet sammenlignet med talkshow-værten Oprah Winfrey, der er kendt for at forære gaver til publikum.

Ifølge avisen kan medarbejderne selv vælge om de ønsker en desktop, laptop eller ultrabook med Windows 8 som ny arbejds-maskine. Desuden kan de frit vælge en enhed med Windows Phone 8, og de modtager desuden en tablet med Surface RT, som de kan tage med hjem.

Det er produkter, som først kommer på markedet i løbet af de næste par måneder, så gaveregnen starter først senere på året.

Både Forbes og Geekwire bekræfter også historien om gaverne til de Microsoft-ansatte. Det er kun fuldtidsansatte (de såkaldte "blue badges"), der modtager gaverne.

Ifølge rygter kommer Surface RT den 26. oktober til en pris på 199 dollar. Det er samtidig med lanceringen af Windows 8.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Banedanmark

Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos