Microsoft forærer tablet og smartphone til alle ansatte

Alle medarbejdere hos softwaregiganten kan nu glæde sig til at modtage en ny tablet, smartphone og pc.

Artikel top billede

Microsoft forærer nu en Surface-tablet og Windows Phone 8 telefon til alle sine 94.000 ansatte i hele verden. De får også en ny arbejds-pc med Windows 8. Det melder avisen Seattle Times. Det var Microsoft-chef Steve Ballmer, der kunne annoncere gaveregnen på det årlige medarbejdermøde i Seattle i denne uge.

Pressen havde ingen adgang til forsamlingen, men nyheden om gaverne slap hurtigt ud på Twitter. Her bliver Steve Ballmer blandt andet sammenlignet med talkshow-værten Oprah Winfrey, der er kendt for at forære gaver til publikum.

Ifølge avisen kan medarbejderne selv vælge om de ønsker en desktop, laptop eller ultrabook med Windows 8 som ny arbejds-maskine. Desuden kan de frit vælge en enhed med Windows Phone 8, og de modtager desuden en tablet med Surface RT, som de kan tage med hjem.

Det er produkter, som først kommer på markedet i løbet af de næste par måneder, så gaveregnen starter først senere på året.

Både Forbes og Geekwire bekræfter også historien om gaverne til de Microsoft-ansatte. Det er kun fuldtidsansatte (de såkaldte "blue badges"), der modtager gaverne.

Ifølge rygter kommer Surface RT den 26. oktober til en pris på 199 dollar. Det er samtidig med lanceringen af Windows 8.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS