Microsoft forærer tablet og smartphone til alle ansatte

Alle medarbejdere hos softwaregiganten kan nu glæde sig til at modtage en ny tablet, smartphone og pc.

Artikel top billede

Microsoft forærer nu en Surface-tablet og Windows Phone 8 telefon til alle sine 94.000 ansatte i hele verden. De får også en ny arbejds-pc med Windows 8. Det melder avisen Seattle Times. Det var Microsoft-chef Steve Ballmer, der kunne annoncere gaveregnen på det årlige medarbejdermøde i Seattle i denne uge.

Pressen havde ingen adgang til forsamlingen, men nyheden om gaverne slap hurtigt ud på Twitter. Her bliver Steve Ballmer blandt andet sammenlignet med talkshow-værten Oprah Winfrey, der er kendt for at forære gaver til publikum.

Ifølge avisen kan medarbejderne selv vælge om de ønsker en desktop, laptop eller ultrabook med Windows 8 som ny arbejds-maskine. Desuden kan de frit vælge en enhed med Windows Phone 8, og de modtager desuden en tablet med Surface RT, som de kan tage med hjem.

Det er produkter, som først kommer på markedet i løbet af de næste par måneder, så gaveregnen starter først senere på året.

Både Forbes og Geekwire bekræfter også historien om gaverne til de Microsoft-ansatte. Det er kun fuldtidsansatte (de såkaldte "blue badges"), der modtager gaverne.

Ifølge rygter kommer Surface RT den 26. oktober til en pris på 199 dollar. Det er samtidig med lanceringen af Windows 8.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S