Adobe og Google dropper gammel Windows-version

Den næste version af Photoshop understøtter ikke Windows XP.

Artikel top billede

Der er efterhånden gået 11 år siden lanceringen af Windows XP, som stadig ligger højt på listen over de mest populære operativsystemer. Men det bliver sværere at bruge Windows XP fremover. Adobe har netop annonceret, at den næste version af Photoshop ikke længere kan køre XP. Den nuværende version CS6 (13.0) er den sidste, der kan bruges sammen med det gamle Windows.

I et blogindlæg skriver Adobe, at man kan opnå en meget bedre ydelse ved at udnytte de forbedringer og nye funktioner, der findes i efterfølgerne til Windows XP.  

Adobe har også et Creative Cloud abonnement, hvor man betaler et fast beløb om måneden og modtager nye funktioner, så snart de er klar. Her gælder også, at de nye funktioner ikke kan køre under XP.

Google begrænser også sin understøttelse af det gamle operativsystem. Fra den 15. november kan Google Apps officielt ikke længere køre under Internet Explorer 8.

Den aktuelle version 9 kører ikke under Windows XP, så det betyder i praksis, at man er nødt til at bruge en anden browser eller skifte til en nyere Windows-version.

I sin blog forklarer Google, at man kun vil understøtte de to seneste generationer af hver browser. Den nye Internet Explorer 10 lanceres sammen med Windows 8 den 26. oktober og det betyder så, at man stopper understøttelsen for IE 8.

Det er sandsynligvis stadig muligt at bruge Google Apps med IE 8, men officielt er browseren altså ikke understøttet. Desuden får brugerne vist en besked, der anbefaler, at de opdaterer deres browser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse