Adobe og Google dropper gammel Windows-version

Den næste version af Photoshop understøtter ikke Windows XP.

Artikel top billede

Der er efterhånden gået 11 år siden lanceringen af Windows XP, som stadig ligger højt på listen over de mest populære operativsystemer. Men det bliver sværere at bruge Windows XP fremover. Adobe har netop annonceret, at den næste version af Photoshop ikke længere kan køre XP. Den nuværende version CS6 (13.0) er den sidste, der kan bruges sammen med det gamle Windows.

I et blogindlæg skriver Adobe, at man kan opnå en meget bedre ydelse ved at udnytte de forbedringer og nye funktioner, der findes i efterfølgerne til Windows XP.  

Adobe har også et Creative Cloud abonnement, hvor man betaler et fast beløb om måneden og modtager nye funktioner, så snart de er klar. Her gælder også, at de nye funktioner ikke kan køre under XP.

Google begrænser også sin understøttelse af det gamle operativsystem. Fra den 15. november kan Google Apps officielt ikke længere køre under Internet Explorer 8.

Den aktuelle version 9 kører ikke under Windows XP, så det betyder i praksis, at man er nødt til at bruge en anden browser eller skifte til en nyere Windows-version.

I sin blog forklarer Google, at man kun vil understøtte de to seneste generationer af hver browser. Den nye Internet Explorer 10 lanceres sammen med Windows 8 den 26. oktober og det betyder så, at man stopper understøttelsen for IE 8.

Det er sandsynligvis stadig muligt at bruge Google Apps med IE 8, men officielt er browseren altså ikke understøttet. Desuden får brugerne vist en besked, der anbefaler, at de opdaterer deres browser.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S