Adobe og Google dropper gammel Windows-version

Den næste version af Photoshop understøtter ikke Windows XP.

Artikel top billede

Der er efterhånden gået 11 år siden lanceringen af Windows XP, som stadig ligger højt på listen over de mest populære operativsystemer. Men det bliver sværere at bruge Windows XP fremover. Adobe har netop annonceret, at den næste version af Photoshop ikke længere kan køre XP. Den nuværende version CS6 (13.0) er den sidste, der kan bruges sammen med det gamle Windows.

I et blogindlæg skriver Adobe, at man kan opnå en meget bedre ydelse ved at udnytte de forbedringer og nye funktioner, der findes i efterfølgerne til Windows XP.  

Adobe har også et Creative Cloud abonnement, hvor man betaler et fast beløb om måneden og modtager nye funktioner, så snart de er klar. Her gælder også, at de nye funktioner ikke kan køre under XP.

Google begrænser også sin understøttelse af det gamle operativsystem. Fra den 15. november kan Google Apps officielt ikke længere køre under Internet Explorer 8.

Den aktuelle version 9 kører ikke under Windows XP, så det betyder i praksis, at man er nødt til at bruge en anden browser eller skifte til en nyere Windows-version.

I sin blog forklarer Google, at man kun vil understøtte de to seneste generationer af hver browser. Den nye Internet Explorer 10 lanceres sammen med Windows 8 den 26. oktober og det betyder så, at man stopper understøttelsen for IE 8.

Det er sandsynligvis stadig muligt at bruge Google Apps med IE 8, men officielt er browseren altså ikke understøttet. Desuden får brugerne vist en besked, der anbefaler, at de opdaterer deres browser.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura