Adobe og Google dropper gammel Windows-version

Den næste version af Photoshop understøtter ikke Windows XP.

Artikel top billede

Der er efterhånden gået 11 år siden lanceringen af Windows XP, som stadig ligger højt på listen over de mest populære operativsystemer. Men det bliver sværere at bruge Windows XP fremover. Adobe har netop annonceret, at den næste version af Photoshop ikke længere kan køre XP. Den nuværende version CS6 (13.0) er den sidste, der kan bruges sammen med det gamle Windows.

I et blogindlæg skriver Adobe, at man kan opnå en meget bedre ydelse ved at udnytte de forbedringer og nye funktioner, der findes i efterfølgerne til Windows XP.  

Adobe har også et Creative Cloud abonnement, hvor man betaler et fast beløb om måneden og modtager nye funktioner, så snart de er klar. Her gælder også, at de nye funktioner ikke kan køre under XP.

Google begrænser også sin understøttelse af det gamle operativsystem. Fra den 15. november kan Google Apps officielt ikke længere køre under Internet Explorer 8.

Den aktuelle version 9 kører ikke under Windows XP, så det betyder i praksis, at man er nødt til at bruge en anden browser eller skifte til en nyere Windows-version.

I sin blog forklarer Google, at man kun vil understøtte de to seneste generationer af hver browser. Den nye Internet Explorer 10 lanceres sammen med Windows 8 den 26. oktober og det betyder så, at man stopper understøttelsen for IE 8.

Det er sandsynligvis stadig muligt at bruge Google Apps med IE 8, men officielt er browseren altså ikke understøttet. Desuden får brugerne vist en besked, der anbefaler, at de opdaterer deres browser.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec