Adobe og Google dropper gammel Windows-version

Den næste version af Photoshop understøtter ikke Windows XP.

Artikel top billede

Der er efterhånden gået 11 år siden lanceringen af Windows XP, som stadig ligger højt på listen over de mest populære operativsystemer. Men det bliver sværere at bruge Windows XP fremover. Adobe har netop annonceret, at den næste version af Photoshop ikke længere kan køre XP. Den nuværende version CS6 (13.0) er den sidste, der kan bruges sammen med det gamle Windows.

I et blogindlæg skriver Adobe, at man kan opnå en meget bedre ydelse ved at udnytte de forbedringer og nye funktioner, der findes i efterfølgerne til Windows XP.  

Adobe har også et Creative Cloud abonnement, hvor man betaler et fast beløb om måneden og modtager nye funktioner, så snart de er klar. Her gælder også, at de nye funktioner ikke kan køre under XP.

Google begrænser også sin understøttelse af det gamle operativsystem. Fra den 15. november kan Google Apps officielt ikke længere køre under Internet Explorer 8.

Den aktuelle version 9 kører ikke under Windows XP, så det betyder i praksis, at man er nødt til at bruge en anden browser eller skifte til en nyere Windows-version.

I sin blog forklarer Google, at man kun vil understøtte de to seneste generationer af hver browser. Den nye Internet Explorer 10 lanceres sammen med Windows 8 den 26. oktober og det betyder så, at man stopper understøttelsen for IE 8.

Det er sandsynligvis stadig muligt at bruge Google Apps med IE 8, men officielt er browseren altså ikke understøttet. Desuden får brugerne vist en besked, der anbefaler, at de opdaterer deres browser.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S