Facebook aflyser sin årlige udvikler-konference

Den store F8-konference bliver ikke afholdt i år.

Artikel top billede

Sidste år var der mange nyheder på Facebooks store udvikler-konference F8 - herunder den nye tidslinje og en opgradering af Facebook Open Graph. Der er allerede tusindvis af applikationer, der bruger det sociale netværk som platform, og der er millioner af websider, som har integreret "synes godt om" knappen. Så det giver god mening for Facebook at samle de mange udviklere, der tjener deres levebrød med firmaets teknologier.

Men i år har Facebook åbenbart ikke noget at fortælle. Selskabet har besluttet at der ikke bliver nogen F8-konference denne gang. Det skriver All Things Digital.

F8 har tidligere været det sted, hvor Facebook har introduceret store ændringer og nye funktioner på sin platform. I 2008 var det Connect-platformen, og sidste år var det så Open Graph, der skal gøre det lettere at integrere med det sociale netværk.

Konferencen kan sammenlignes med Googles I/O eller Apples WWDC, men den er ikke helt regelmæssig. I de sidste fem år har der været fire F8-konferencer, og nogle gange er der gået 16 måneder imellem.

Men selvom konferencen ikke bliver afholdt i år, har Facebook alligevel et klart budskab til udviklerne: I skal integrere jeres mobile apps med Facebook. Det blev gentaget under Mark Zuckerbergs seneste indlæg på Techcrunch Disrupt konferencen.

Her kunne han også fortælle, at Facebook udvikler sin egen søgemaskine. Det er muligvis danske Lars Rasmussen - manden bag Google Maps og det hedengangne Google Wave - der står i spidsen for dette projekt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS