Facebook aflyser sin årlige udvikler-konference

Den store F8-konference bliver ikke afholdt i år.

Artikel top billede

Sidste år var der mange nyheder på Facebooks store udvikler-konference F8 - herunder den nye tidslinje og en opgradering af Facebook Open Graph. Der er allerede tusindvis af applikationer, der bruger det sociale netværk som platform, og der er millioner af websider, som har integreret "synes godt om" knappen. Så det giver god mening for Facebook at samle de mange udviklere, der tjener deres levebrød med firmaets teknologier.

Men i år har Facebook åbenbart ikke noget at fortælle. Selskabet har besluttet at der ikke bliver nogen F8-konference denne gang. Det skriver All Things Digital.

F8 har tidligere været det sted, hvor Facebook har introduceret store ændringer og nye funktioner på sin platform. I 2008 var det Connect-platformen, og sidste år var det så Open Graph, der skal gøre det lettere at integrere med det sociale netværk.

Konferencen kan sammenlignes med Googles I/O eller Apples WWDC, men den er ikke helt regelmæssig. I de sidste fem år har der været fire F8-konferencer, og nogle gange er der gået 16 måneder imellem.

Men selvom konferencen ikke bliver afholdt i år, har Facebook alligevel et klart budskab til udviklerne: I skal integrere jeres mobile apps med Facebook. Det blev gentaget under Mark Zuckerbergs seneste indlæg på Techcrunch Disrupt konferencen.

Her kunne han også fortælle, at Facebook udvikler sin egen søgemaskine. Det er muligvis danske Lars Rasmussen - manden bag Google Maps og det hedengangne Google Wave - der står i spidsen for dette projekt.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job