Facebook aflyser sin årlige udvikler-konference

Den store F8-konference bliver ikke afholdt i år.

Artikel top billede

Sidste år var der mange nyheder på Facebooks store udvikler-konference F8 - herunder den nye tidslinje og en opgradering af Facebook Open Graph. Der er allerede tusindvis af applikationer, der bruger det sociale netværk som platform, og der er millioner af websider, som har integreret "synes godt om" knappen. Så det giver god mening for Facebook at samle de mange udviklere, der tjener deres levebrød med firmaets teknologier.

Men i år har Facebook åbenbart ikke noget at fortælle. Selskabet har besluttet at der ikke bliver nogen F8-konference denne gang. Det skriver All Things Digital.

F8 har tidligere været det sted, hvor Facebook har introduceret store ændringer og nye funktioner på sin platform. I 2008 var det Connect-platformen, og sidste år var det så Open Graph, der skal gøre det lettere at integrere med det sociale netværk.

Konferencen kan sammenlignes med Googles I/O eller Apples WWDC, men den er ikke helt regelmæssig. I de sidste fem år har der været fire F8-konferencer, og nogle gange er der gået 16 måneder imellem.

Men selvom konferencen ikke bliver afholdt i år, har Facebook alligevel et klart budskab til udviklerne: I skal integrere jeres mobile apps med Facebook. Det blev gentaget under Mark Zuckerbergs seneste indlæg på Techcrunch Disrupt konferencen.

Her kunne han også fortælle, at Facebook udvikler sin egen søgemaskine. Det er muligvis danske Lars Rasmussen - manden bag Google Maps og det hedengangne Google Wave - der står i spidsen for dette projekt.

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S