Facebook aflyser sin årlige udvikler-konference

Den store F8-konference bliver ikke afholdt i år.

Artikel top billede

Sidste år var der mange nyheder på Facebooks store udvikler-konference F8 - herunder den nye tidslinje og en opgradering af Facebook Open Graph. Der er allerede tusindvis af applikationer, der bruger det sociale netværk som platform, og der er millioner af websider, som har integreret "synes godt om" knappen. Så det giver god mening for Facebook at samle de mange udviklere, der tjener deres levebrød med firmaets teknologier.

Men i år har Facebook åbenbart ikke noget at fortælle. Selskabet har besluttet at der ikke bliver nogen F8-konference denne gang. Det skriver All Things Digital.

F8 har tidligere været det sted, hvor Facebook har introduceret store ændringer og nye funktioner på sin platform. I 2008 var det Connect-platformen, og sidste år var det så Open Graph, der skal gøre det lettere at integrere med det sociale netværk.

Konferencen kan sammenlignes med Googles I/O eller Apples WWDC, men den er ikke helt regelmæssig. I de sidste fem år har der været fire F8-konferencer, og nogle gange er der gået 16 måneder imellem.

Men selvom konferencen ikke bliver afholdt i år, har Facebook alligevel et klart budskab til udviklerne: I skal integrere jeres mobile apps med Facebook. Det blev gentaget under Mark Zuckerbergs seneste indlæg på Techcrunch Disrupt konferencen.

Her kunne han også fortælle, at Facebook udvikler sin egen søgemaskine. Det er muligvis danske Lars Rasmussen - manden bag Google Maps og det hedengangne Google Wave - der står i spidsen for dette projekt.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S