Facebook aflyser sin årlige udvikler-konference

Den store F8-konference bliver ikke afholdt i år.

Artikel top billede

Sidste år var der mange nyheder på Facebooks store udvikler-konference F8 - herunder den nye tidslinje og en opgradering af Facebook Open Graph. Der er allerede tusindvis af applikationer, der bruger det sociale netværk som platform, og der er millioner af websider, som har integreret "synes godt om" knappen. Så det giver god mening for Facebook at samle de mange udviklere, der tjener deres levebrød med firmaets teknologier.

Men i år har Facebook åbenbart ikke noget at fortælle. Selskabet har besluttet at der ikke bliver nogen F8-konference denne gang. Det skriver All Things Digital.

F8 har tidligere været det sted, hvor Facebook har introduceret store ændringer og nye funktioner på sin platform. I 2008 var det Connect-platformen, og sidste år var det så Open Graph, der skal gøre det lettere at integrere med det sociale netværk.

Konferencen kan sammenlignes med Googles I/O eller Apples WWDC, men den er ikke helt regelmæssig. I de sidste fem år har der været fire F8-konferencer, og nogle gange er der gået 16 måneder imellem.

Men selvom konferencen ikke bliver afholdt i år, har Facebook alligevel et klart budskab til udviklerne: I skal integrere jeres mobile apps med Facebook. Det blev gentaget under Mark Zuckerbergs seneste indlæg på Techcrunch Disrupt konferencen.

Her kunne han også fortælle, at Facebook udvikler sin egen søgemaskine. Det er muligvis danske Lars Rasmussen - manden bag Google Maps og det hedengangne Google Wave - der står i spidsen for dette projekt.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S