Google konverterer mails til sms-beskeder

I Afrika har Google nu introduceret en ny tjeneste, hvor brugerne kan sende og modtage e-mails med sms-beskeder.

Artikel top billede

En stor del af befolkningen i Afrika har efterhånden en mobiltelefon, men langt færre har adgang til e-mail. Nu forsøger Google at ændre dette med et nyt projekt. Nigeria, Ghana og Kenya er de første tre lande, hvor man lancerer den nye tjeneste, skriver Associated Press.

Google-tjenesten konverterer almindelige e-mails til sms-beskeder og omvendt. Det betyder så, at man kan sende mails fra en normal telefon, bare den er i stand til at håndtere sms, og tilsvarende at man kan modtage mails ved at få dem sendt til telefonen som sms-beskeder.

Internet-giganten har åbnet et kontor i den nigerianske hovedstad, Lagos, og her arbejder man nu på at få landets små virksomheder på nettet.

"Det er et område, der har brug for investeringer. Vi er klar over, at det er nødvendigt at investere ressourcer og tid for at udvikle markedet, så det kan blive værdifuldt som en forretning for os," siger Googles marketingchef i Nigeria, Affiong Osuchukwu.

Det er kun en lille del af virksomhederne i Nigeria, der har en hjemmeside, og endnu færre er klar til at sælge varer på nettet. Fastnettet eksisterer stort set ikke, og kun få har råd til at købe en computer.

Den nye sms-tjeneste er koblet til Gmail, og den bliver nu markedsført på reklametavler og busser i Lagos.

Flere andre firmaer arbejder med at tilbyde internet-tjenester på "dumb phones" i Nigeria. Det amerikanske selskab SlimTrader vil gøre det muligt at handle online med almindelige telefoner, og firmaet Sproxil har udviklet en tjeneste, der skal hjælpe med at genkende falsk medicin.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S