Google konverterer mails til sms-beskeder

I Afrika har Google nu introduceret en ny tjeneste, hvor brugerne kan sende og modtage e-mails med sms-beskeder.

Artikel top billede

En stor del af befolkningen i Afrika har efterhånden en mobiltelefon, men langt færre har adgang til e-mail. Nu forsøger Google at ændre dette med et nyt projekt. Nigeria, Ghana og Kenya er de første tre lande, hvor man lancerer den nye tjeneste, skriver Associated Press.

Google-tjenesten konverterer almindelige e-mails til sms-beskeder og omvendt. Det betyder så, at man kan sende mails fra en normal telefon, bare den er i stand til at håndtere sms, og tilsvarende at man kan modtage mails ved at få dem sendt til telefonen som sms-beskeder.

Internet-giganten har åbnet et kontor i den nigerianske hovedstad, Lagos, og her arbejder man nu på at få landets små virksomheder på nettet.

"Det er et område, der har brug for investeringer. Vi er klar over, at det er nødvendigt at investere ressourcer og tid for at udvikle markedet, så det kan blive værdifuldt som en forretning for os," siger Googles marketingchef i Nigeria, Affiong Osuchukwu.

Det er kun en lille del af virksomhederne i Nigeria, der har en hjemmeside, og endnu færre er klar til at sælge varer på nettet. Fastnettet eksisterer stort set ikke, og kun få har råd til at købe en computer.

Den nye sms-tjeneste er koblet til Gmail, og den bliver nu markedsført på reklametavler og busser i Lagos.

Flere andre firmaer arbejder med at tilbyde internet-tjenester på "dumb phones" i Nigeria. Det amerikanske selskab SlimTrader vil gøre det muligt at handle online med almindelige telefoner, og firmaet Sproxil har udviklet en tjeneste, der skal hjælpe med at genkende falsk medicin.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S