Infinigate køber op

Satser på at opkøb vil hæve omsætning med en halv milliard.

Artikel top billede

Direktører giver hinanden hånd. I midten er det Infinigates CEO Davis Martinez. Han er flankeret af Vigil-direktørerne Murray Pearce (tv) og Alex Teh (th)

Den schweizisk ejede sikkerhedsdistributør Infinigate, der er stærkt til stede i Norden, har styrket den nordeuropæiske satsning og købt aktiemajoriteten i den engelske sikkerhedsdistributør Vigil Software.

Infinigate, der i Danmark har kørt med underskud de sidste syv år, har med indlemmelsen af Vigil Software sat et større fodaftryk på Nordeuropa. 

I forvejen er virksomheden tilstede i Skandinavien (Danmark, Norge og Sverige) og i de tre tysktalende markeder Tyskland, Østrig og Schweiz.

Ingen af partnerne ønsker at oplyse prisen på Vigil Software, men Infinigate fortæller i forbindelse med købet, at det skal være med til at øge  Infigates omsætning fra omkring en milliard kroner til omkring 1,5 milliarder kroner.

Læs mere:

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo