Ny tablet-pc fra Google skal slå iPad

Den nye tablet-pc fra Google og Samsung har en større skærm og højere opløsning end den seneste iPad.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel W. Nielsen)

Google udvikler en ny tablet-pc i Nexus-serien sammen med Samsung. Det melder CNET, som også kan fortælle at den nye tablet-pc har en skærm på 10,1 tommer. Det er større end iPad, hvor skærmen er på 9,7 tommer.

Informationerne kommer fra analytikeren Richard Shim hos NPD DisplaySearch. Han oplyser, at billedopløsningen i den nye tablet-pc ligger på 2.560 x 1.536 billedpunkter. Det svarer til 299 ppi (pixels per inch). Til sammenligning har den seneste iPad en opløsning på 2.048 x 1.536 punkter og en ppi på 264.

Bortset fra skærmen er de andre tekniske specifikationer for produktet stadig ukendte, men den bliver formentlig udstyret med en quad-core-processor for at kunne trække den høje opløsning.

Hverken Google eller Samsung har officielt bekræftet rygterne, men Richard Shim henviser til kilder hos firmaernes underleverandører.

"Det bliver et high-end produkt", siger Shim. Den nuværende Google Nexus 7 tablet er et forholdsvis billigt produkt, der sælges for blot 199 dollar i USA.

Men den store nyhed er måske partnerskabet med Samsung. Google har samarbejdet med Asus om sin Nexus 7 tablet.  

Hvis Google nu vælger at gå sammen med Samsung om at udvikle en ny super-tablet, er det en betydelig udvidelse af det nye eksisterende samarbejde mellem de to firmaer.

Google og Samsung har allerede et partnerskab om firmaets Galaxy Nexus telefoner.

Den samme analytiker kan også fortælle, at Google starter produktionen af en billigere tablet-pc til blot 99 dollar i december.

Android fylder fem år den 5. november, og der spekuleres på, at Google måske vil bruge anledningen til at præsentere nye produkter på denne dato.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS