Ny tablet-pc fra Google skal slå iPad

Den nye tablet-pc fra Google og Samsung har en større skærm og højere opløsning end den seneste iPad.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel W. Nielsen)

Google udvikler en ny tablet-pc i Nexus-serien sammen med Samsung. Det melder CNET, som også kan fortælle at den nye tablet-pc har en skærm på 10,1 tommer. Det er større end iPad, hvor skærmen er på 9,7 tommer.

Informationerne kommer fra analytikeren Richard Shim hos NPD DisplaySearch. Han oplyser, at billedopløsningen i den nye tablet-pc ligger på 2.560 x 1.536 billedpunkter. Det svarer til 299 ppi (pixels per inch). Til sammenligning har den seneste iPad en opløsning på 2.048 x 1.536 punkter og en ppi på 264.

Bortset fra skærmen er de andre tekniske specifikationer for produktet stadig ukendte, men den bliver formentlig udstyret med en quad-core-processor for at kunne trække den høje opløsning.

Hverken Google eller Samsung har officielt bekræftet rygterne, men Richard Shim henviser til kilder hos firmaernes underleverandører.

"Det bliver et high-end produkt", siger Shim. Den nuværende Google Nexus 7 tablet er et forholdsvis billigt produkt, der sælges for blot 199 dollar i USA.

Men den store nyhed er måske partnerskabet med Samsung. Google har samarbejdet med Asus om sin Nexus 7 tablet.  

Hvis Google nu vælger at gå sammen med Samsung om at udvikle en ny super-tablet, er det en betydelig udvidelse af det nye eksisterende samarbejde mellem de to firmaer.

Google og Samsung har allerede et partnerskab om firmaets Galaxy Nexus telefoner.

Den samme analytiker kan også fortælle, at Google starter produktionen af en billigere tablet-pc til blot 99 dollar i december.

Android fylder fem år den 5. november, og der spekuleres på, at Google måske vil bruge anledningen til at præsentere nye produkter på denne dato.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS