Ny tablet-pc fra Google skal slå iPad

Den nye tablet-pc fra Google og Samsung har en større skærm og højere opløsning end den seneste iPad.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel W. Nielsen)

Google udvikler en ny tablet-pc i Nexus-serien sammen med Samsung. Det melder CNET, som også kan fortælle at den nye tablet-pc har en skærm på 10,1 tommer. Det er større end iPad, hvor skærmen er på 9,7 tommer.

Informationerne kommer fra analytikeren Richard Shim hos NPD DisplaySearch. Han oplyser, at billedopløsningen i den nye tablet-pc ligger på 2.560 x 1.536 billedpunkter. Det svarer til 299 ppi (pixels per inch). Til sammenligning har den seneste iPad en opløsning på 2.048 x 1.536 punkter og en ppi på 264.

Bortset fra skærmen er de andre tekniske specifikationer for produktet stadig ukendte, men den bliver formentlig udstyret med en quad-core-processor for at kunne trække den høje opløsning.

Hverken Google eller Samsung har officielt bekræftet rygterne, men Richard Shim henviser til kilder hos firmaernes underleverandører.

"Det bliver et high-end produkt", siger Shim. Den nuværende Google Nexus 7 tablet er et forholdsvis billigt produkt, der sælges for blot 199 dollar i USA.

Men den store nyhed er måske partnerskabet med Samsung. Google har samarbejdet med Asus om sin Nexus 7 tablet.  

Hvis Google nu vælger at gå sammen med Samsung om at udvikle en ny super-tablet, er det en betydelig udvidelse af det nye eksisterende samarbejde mellem de to firmaer.

Google og Samsung har allerede et partnerskab om firmaets Galaxy Nexus telefoner.

Den samme analytiker kan også fortælle, at Google starter produktionen af en billigere tablet-pc til blot 99 dollar i december.

Android fylder fem år den 5. november, og der spekuleres på, at Google måske vil bruge anledningen til at præsentere nye produkter på denne dato.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    KMD A/S

    Technical Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S