USA anklager Iran for cyber-angreb

USA mener, at Iran står bag en serie af cyberangreb mod amerikanske banker. Men Iran afviser alt.

Artikel top billede

Iranske hackere med tætte bånd til landets regering har gennemført cyberangreb mod amerikanske mål i de seneste måneder. Det fortæller amerikanske embedsmænd til avisen Wall Street Journal, som ligefrem mener, at der er tale om en slags cyberkrig.

De iranske angreb er kulmineret med en serie af angreb mod amerikanske banker og store energiselskaber i den Persiske Bugt. De amerikanske efterforskere har fundet "fingeraftryk", der peger mod den iranske regering.

Der skulle være tale om et hacker-netværk med færre end 100 it-eksperter fra universiteter og sikkerheds-firmaer i Iran, som har stillet deres tjenester til rådighed for staten.

"Det er ikke almindelige iranere," siger en amerikansk embedsmand til avisen og henviser til, at normale hackere slet ikke har ressourcer til at gennemføre angreb i denne størrelsesorden.

Det er blandt andet de store angreb mod energiselskaberne Saudi Aramco i Saudi Arabien og RasGas i Qatar, som måske er startet fra Iran. Hos Saudi Aramco blev mindst 30.000 computere inficeret med en mystisk virus, der er programmeret til at slette data.

Men Iran afviser alle anklagerne. Det er tale om en politisk motiverede udsagn, som er en del af den amerikanske valgkamp op til præsidentvalget, siger lederen af regeringens internet-division, Mehdi Akhavan, i et interview med nyhedsbureauet Isna.

Han henviser også til, at Iran selv har været offer for cyberkrig. Det menes, at Stuxnet-ormen blev udviklet af USA og Israel for at ramme det iranske atomprogram. De samme udviklere har senere skabt trojanerne Duqu og Flame.

Så sent som i sidste uge advarede den amerikanske forsvarsminister Leon Panetta mod et "digitalt Pearl Harbor" og truede med gengældelse i cyberspace.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS