USA anklager Iran for cyber-angreb

USA mener, at Iran står bag en serie af cyberangreb mod amerikanske banker. Men Iran afviser alt.

Artikel top billede

Iranske hackere med tætte bånd til landets regering har gennemført cyberangreb mod amerikanske mål i de seneste måneder. Det fortæller amerikanske embedsmænd til avisen Wall Street Journal, som ligefrem mener, at der er tale om en slags cyberkrig.

De iranske angreb er kulmineret med en serie af angreb mod amerikanske banker og store energiselskaber i den Persiske Bugt. De amerikanske efterforskere har fundet "fingeraftryk", der peger mod den iranske regering.

Der skulle være tale om et hacker-netværk med færre end 100 it-eksperter fra universiteter og sikkerheds-firmaer i Iran, som har stillet deres tjenester til rådighed for staten.

"Det er ikke almindelige iranere," siger en amerikansk embedsmand til avisen og henviser til, at normale hackere slet ikke har ressourcer til at gennemføre angreb i denne størrelsesorden.

Det er blandt andet de store angreb mod energiselskaberne Saudi Aramco i Saudi Arabien og RasGas i Qatar, som måske er startet fra Iran. Hos Saudi Aramco blev mindst 30.000 computere inficeret med en mystisk virus, der er programmeret til at slette data.

Men Iran afviser alle anklagerne. Det er tale om en politisk motiverede udsagn, som er en del af den amerikanske valgkamp op til præsidentvalget, siger lederen af regeringens internet-division, Mehdi Akhavan, i et interview med nyhedsbureauet Isna.

Han henviser også til, at Iran selv har været offer for cyberkrig. Det menes, at Stuxnet-ormen blev udviklet af USA og Israel for at ramme det iranske atomprogram. De samme udviklere har senere skabt trojanerne Duqu og Flame.

Så sent som i sidste uge advarede den amerikanske forsvarsminister Leon Panetta mod et "digitalt Pearl Harbor" og truede med gengældelse i cyberspace.

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS