Sådan vil Microsoft sælge Windows 8

Hidtil største reklamekampagne skal lokke verdens pc-brugere til det nye operativsystem.

Artikel top billede

Der bliver ikke tale om "soft sell", når Microsoft om en uges tid åbner for salget af firmaets nyeste software: Windows 8.

Operativsystemet skal tværtimod markedsføres hårdt.

Microsoft vil nemlig udbasunere Windows 8-budskaberne i tv-spots, online-bannere, billboards  og reklamepladser i verdens medier i en kampagne, der langt vil overgå, hvad både firmaet selv og de fleste andre firmaer nogensinde har satset på en produkt-lancering.

Både Wall Street Journal og Forbes kunne forleden fortælle om den massive satsning på markedsføring, som skal vende skepsis til begejstring over det nye, delvist touch-baserede, operativsystem.

Ifølge Forbes vil Microsoft bruge mellem 9 og 11 milliarder kroner på markedsføringen af Windows 8. Altså ikke millioner, men milliarder.

Selv sammenlignet med nogle de dyreste reklamekampagner i historien er det et svimlende beløb. Men Microsoft får også brug for al den taletid, man kan købe sig til, for at forklare nuværende Windows 7-brugere, hvorfor de skal skrotte deres velfungerende operativsystem til fordel for et nyt og temmelig anderledes system.

Microsoft har tilsyneladende lagt den lidt kiksede stil fra tidligere tv-reklamer bag sig at dømme efter en af de første tv-spot for Windows 8, som er blevet lækket på nettet. Overskriften er meget passende work hard - play hard.
 
Sjovt nok er den nye Windows 8-spot lavet af samme reklamebureau - Crispin Porter + Bogusky - som stod bag de tågede budskaber i Windows 7-tv-reklamerne med Gates og Seinfield som aldrende berømtheder på studieophold hos almindelige mennesker.

Hvordan de almindelige computer-brugere og it-chefer i verdens virksomheder vil modtage Windows 8, kan der endnu kun gættes på. Microsoft vil frigive Windows 8 den 24. oktober.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S