Sådan vil Microsoft sælge Windows 8

Hidtil største reklamekampagne skal lokke verdens pc-brugere til det nye operativsystem.

Artikel top billede

Der bliver ikke tale om "soft sell", når Microsoft om en uges tid åbner for salget af firmaets nyeste software: Windows 8.

Operativsystemet skal tværtimod markedsføres hårdt.

Microsoft vil nemlig udbasunere Windows 8-budskaberne i tv-spots, online-bannere, billboards  og reklamepladser i verdens medier i en kampagne, der langt vil overgå, hvad både firmaet selv og de fleste andre firmaer nogensinde har satset på en produkt-lancering.

Både Wall Street Journal og Forbes kunne forleden fortælle om den massive satsning på markedsføring, som skal vende skepsis til begejstring over det nye, delvist touch-baserede, operativsystem.

Ifølge Forbes vil Microsoft bruge mellem 9 og 11 milliarder kroner på markedsføringen af Windows 8. Altså ikke millioner, men milliarder.

Selv sammenlignet med nogle de dyreste reklamekampagner i historien er det et svimlende beløb. Men Microsoft får også brug for al den taletid, man kan købe sig til, for at forklare nuværende Windows 7-brugere, hvorfor de skal skrotte deres velfungerende operativsystem til fordel for et nyt og temmelig anderledes system.

Microsoft har tilsyneladende lagt den lidt kiksede stil fra tidligere tv-reklamer bag sig at dømme efter en af de første tv-spot for Windows 8, som er blevet lækket på nettet. Overskriften er meget passende work hard - play hard.
 
Sjovt nok er den nye Windows 8-spot lavet af samme reklamebureau - Crispin Porter + Bogusky - som stod bag de tågede budskaber i Windows 7-tv-reklamerne med Gates og Seinfield som aldrende berømtheder på studieophold hos almindelige mennesker.

Hvordan de almindelige computer-brugere og it-chefer i verdens virksomheder vil modtage Windows 8, kan der endnu kun gættes på. Microsoft vil frigive Windows 8 den 24. oktober.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration