Sådan vil Microsoft sælge Windows 8

Hidtil største reklamekampagne skal lokke verdens pc-brugere til det nye operativsystem.

Artikel top billede

Der bliver ikke tale om "soft sell", når Microsoft om en uges tid åbner for salget af firmaets nyeste software: Windows 8.

Operativsystemet skal tværtimod markedsføres hårdt.

Microsoft vil nemlig udbasunere Windows 8-budskaberne i tv-spots, online-bannere, billboards  og reklamepladser i verdens medier i en kampagne, der langt vil overgå, hvad både firmaet selv og de fleste andre firmaer nogensinde har satset på en produkt-lancering.

Både Wall Street Journal og Forbes kunne forleden fortælle om den massive satsning på markedsføring, som skal vende skepsis til begejstring over det nye, delvist touch-baserede, operativsystem.

Ifølge Forbes vil Microsoft bruge mellem 9 og 11 milliarder kroner på markedsføringen af Windows 8. Altså ikke millioner, men milliarder.

Selv sammenlignet med nogle de dyreste reklamekampagner i historien er det et svimlende beløb. Men Microsoft får også brug for al den taletid, man kan købe sig til, for at forklare nuværende Windows 7-brugere, hvorfor de skal skrotte deres velfungerende operativsystem til fordel for et nyt og temmelig anderledes system.

Microsoft har tilsyneladende lagt den lidt kiksede stil fra tidligere tv-reklamer bag sig at dømme efter en af de første tv-spot for Windows 8, som er blevet lækket på nettet. Overskriften er meget passende work hard - play hard.
 
Sjovt nok er den nye Windows 8-spot lavet af samme reklamebureau - Crispin Porter + Bogusky - som stod bag de tågede budskaber i Windows 7-tv-reklamerne med Gates og Seinfield som aldrende berømtheder på studieophold hos almindelige mennesker.

Hvordan de almindelige computer-brugere og it-chefer i verdens virksomheder vil modtage Windows 8, kan der endnu kun gættes på. Microsoft vil frigive Windows 8 den 24. oktober.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS