Googles Javascript-efterfølger er færdig

Her er Googles bud på et programmeringssprog, der skal erstatte Javascript.

Artikel top billede

For et år siden kunne Google præsentere sin Javascript-efterfølger Dart på udviklerkonferencen Goto i Aarhus. Men dengang var der kun tale om en preview-version. Nu er Google klar til at fejre Dart's fødseldag med en ny og mere stabil version af programmeringssproget. Det fortæller danske Lars Bak, der er chefudvikler for Javascript-motoren V8, i denne blog.

Det nye Dart SDK (Software Developer Kit) omfatter blandt andet en hurtigere virtuel maskine, et nyt værktøj der oversætter Dart til Javascript, et HTML-bibliotek og et redigeringsværktøj.

Målet med Dart er at skabe et struktureret, men fleksibelt sprog til webprogrammering. Dart skal føles naturligt og velkendt for programmører og dermed være let at lære. Det skal give høj ydelse i alle browsere og fungere på alt fra små håndholdte enheder til store servere.

Samtidig skal Dart kunne bruges i alt fra små enmands-projekter til store udviklingsopgaver.  

Dart-koden kan enten køre i den særlige virtuelle maskine eller i en almindelig Javascript-engine. Sidstnævnte kræver selvfølgelig, at koden først bliver oversat i en compiler til Javascript.

De basale biblioteker og kodeværktøjer er nu tilgængelige som open source hos dartlang.org.

Google har ambitioner om, at Dart helt skal erstatte Javascript. Det er selvfølgelig nemt nok at indbygge Dart-VM'en i Googles egen browser Chrome, men spørgsmålet er, om Google også kan overbevise andre browser-firmaer om at gøre det samme.

I de browsere, hvor der ikke findes en Dart-VM, kan man altså kun afvikle Dart-koden, hvis den er oversat til Javascript først - og så mister man nok den hastighedsfordel, der skal gøre Dart til en interessant konkurrent til Javascript.

I år var det Microsofts tur til at stjæle showet med et nyt Javascript-alternativ på Goto-konferencen i Århus. Microsofts nye Typescript skal dog ikke erstatte Javascript, men fungere som et supplement til udvikling af store applikationer.

Ligesom hos Google er det også her en dansker, der står i spidsen for udviklingsarbejdet, nemlig programmerings-guruen Anders Hejlsberg.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS