Googles Javascript-efterfølger er færdig

Her er Googles bud på et programmeringssprog, der skal erstatte Javascript.

Artikel top billede

For et år siden kunne Google præsentere sin Javascript-efterfølger Dart på udviklerkonferencen Goto i Aarhus. Men dengang var der kun tale om en preview-version. Nu er Google klar til at fejre Dart's fødseldag med en ny og mere stabil version af programmeringssproget. Det fortæller danske Lars Bak, der er chefudvikler for Javascript-motoren V8, i denne blog.

Det nye Dart SDK (Software Developer Kit) omfatter blandt andet en hurtigere virtuel maskine, et nyt værktøj der oversætter Dart til Javascript, et HTML-bibliotek og et redigeringsværktøj.

Målet med Dart er at skabe et struktureret, men fleksibelt sprog til webprogrammering. Dart skal føles naturligt og velkendt for programmører og dermed være let at lære. Det skal give høj ydelse i alle browsere og fungere på alt fra små håndholdte enheder til store servere.

Samtidig skal Dart kunne bruges i alt fra små enmands-projekter til store udviklingsopgaver.  

Dart-koden kan enten køre i den særlige virtuelle maskine eller i en almindelig Javascript-engine. Sidstnævnte kræver selvfølgelig, at koden først bliver oversat i en compiler til Javascript.

De basale biblioteker og kodeværktøjer er nu tilgængelige som open source hos dartlang.org.

Google har ambitioner om, at Dart helt skal erstatte Javascript. Det er selvfølgelig nemt nok at indbygge Dart-VM'en i Googles egen browser Chrome, men spørgsmålet er, om Google også kan overbevise andre browser-firmaer om at gøre det samme.

I de browsere, hvor der ikke findes en Dart-VM, kan man altså kun afvikle Dart-koden, hvis den er oversat til Javascript først - og så mister man nok den hastighedsfordel, der skal gøre Dart til en interessant konkurrent til Javascript.

I år var det Microsofts tur til at stjæle showet med et nyt Javascript-alternativ på Goto-konferencen i Århus. Microsofts nye Typescript skal dog ikke erstatte Javascript, men fungere som et supplement til udvikling af store applikationer.

Ligesom hos Google er det også her en dansker, der står i spidsen for udviklingsarbejdet, nemlig programmerings-guruen Anders Hejlsberg.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S