Tysk Apple-computer sælges for 1,5 millioner kroner

En komplet, fungerende og sjælden Apple-computer kan blive dyr, når den kommer på auktion i næste måned.

Artikel top billede

Der var et stort element af "gør-det-selv" over de første Apple-computere.

Så er der kræs for nostalgiske Apple-hoveder.

Et tysk auktionshus sætter i næste måned en fungerende Apple 1 på auktion. Ifølge de tyske eksperter hos Breker findes der kun seks maskiner i hele verden, der stadig kan tændes og anvendes.

Computeren fra 70'erne var blandt de første, som Jobs og Wozniak satte til salg.

Computeren er ikke blot fungerende, den sælges også næsten komplet med keyboard, Panasonic kassette-afspiller og en Sanyo monitor. Den gode stand har fået auktionshuset til at sætte startbuddet på 500.000 kroner, men tyskerne gætter på, at den eksklusive computer på det nuværende marked kan ende med at få en pris i nærheden af halvanden million kroner (200.000 euro), skriver The Inquirer.

Hvis det er rigtigt, er prisniveauet steget de seneste år. Da ComON for nogle år tilbage undersøgte prisniveauet, forklarede en dansk ekspert, at computere som Apple 1, der kom på markedet første gang i 1976, blev handlet for mellem 200.000 og 300.000 kroner på eBay.

Det britiske auktionshus havde for nylig en Apple 1 på auktion. Den fik et afsluttende bud på cirka 300.000 kroner. Sælgeren havde forventet cirka 500.000, så computeren blev aldrig solgt.

Hvis du overvejer at byde på den gamle Apple-computer i Tyskland, kan det oplyses, at du også skal betale leveringsomkostninger. Hvis du ikke har helt styr på Apples hard- og software fra 70'erne, så tilbyder sælgeren, at han kan komme ud og sætte computeren op for dig - mod betaling. 

Computeren kommer på auktion om en måned. Du kan læse mere hos auktionshuset eller tjekke videoen nederst, der viser computeren i opstartet tilstand.  


Dine gamle computerspil kan være en formue værd


Er din gamle Amiga penge værd?

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S