Tysk Apple-computer sælges for 1,5 millioner kroner

En komplet, fungerende og sjælden Apple-computer kan blive dyr, når den kommer på auktion i næste måned.

Artikel top billede

Der var et stort element af "gør-det-selv" over de første Apple-computere.

Så er der kræs for nostalgiske Apple-hoveder.

Et tysk auktionshus sætter i næste måned en fungerende Apple 1 på auktion. Ifølge de tyske eksperter hos Breker findes der kun seks maskiner i hele verden, der stadig kan tændes og anvendes.

Computeren fra 70'erne var blandt de første, som Jobs og Wozniak satte til salg.

Computeren er ikke blot fungerende, den sælges også næsten komplet med keyboard, Panasonic kassette-afspiller og en Sanyo monitor. Den gode stand har fået auktionshuset til at sætte startbuddet på 500.000 kroner, men tyskerne gætter på, at den eksklusive computer på det nuværende marked kan ende med at få en pris i nærheden af halvanden million kroner (200.000 euro), skriver The Inquirer.

Hvis det er rigtigt, er prisniveauet steget de seneste år. Da ComON for nogle år tilbage undersøgte prisniveauet, forklarede en dansk ekspert, at computere som Apple 1, der kom på markedet første gang i 1976, blev handlet for mellem 200.000 og 300.000 kroner på eBay.

Det britiske auktionshus havde for nylig en Apple 1 på auktion. Den fik et afsluttende bud på cirka 300.000 kroner. Sælgeren havde forventet cirka 500.000, så computeren blev aldrig solgt.

Hvis du overvejer at byde på den gamle Apple-computer i Tyskland, kan det oplyses, at du også skal betale leveringsomkostninger. Hvis du ikke har helt styr på Apples hard- og software fra 70'erne, så tilbyder sælgeren, at han kan komme ud og sætte computeren op for dig - mod betaling. 

Computeren kommer på auktion om en måned. Du kan læse mere hos auktionshuset eller tjekke videoen nederst, der viser computeren i opstartet tilstand.  


Dine gamle computerspil kan være en formue værd


Er din gamle Amiga penge værd?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S