Fabrikkerne kan ikke følge med tablet-eksplosion

Den seneste bølge af tablet-pc'er har udløst mangel på touchscreen-komponenter. Det kan betyde, at nye modeller bliver forsinkede.

Artikel top billede

Den taiwanesiske brancheavis DigiTimes melder nu om mangel på de komponenter, der bruges til touch-skærme. Det er de mange nye tablet-pc'er fra Apple, Microsoft, Samsung og andre producenter, der har støvsuget fabrikkerne for komponenter.

Samtidig er der sket en eksplosion på en kemisk fabrik i Japan, som også har forværret situationen.

"Efter eksplosionen i Japan har leverandørerne angiveligt kæmpet med hinanden om at få fat i materialerne, og specielt Samsung har afgivet dobbelt så mange ordrer som normalt," skriver DigiTimes.

Ifølge avisens kilder er det en helt bevidst strategi hos Samsung, at man forsøger at opkøbe flere komponenter end nødvendigt for at forhindre konkurrenterne i at få fat i dem. Dermed kan Samsung blokere for andre tablet-pc'er.

Situationen er kun blevet værre med den nye iPad Mini, der forventes at sælge i mindst 10 millioner eksemplarer inden årets udgang.

Ifølge de seneste meldinger er leveringen af iPad Mini forsinket med mindst to uger. Det skyldes angiveligt, at Apple har modtaget langt flere forudbestillinger end ventet.

Taiwanesiske branchekilder oplyser, at efterspørgslen efter de mest kritiske komponenter til touch-skærme er 30 pct. højere end det, som fabrikkerne kan levere i øjeblikket.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job