Fabrikkerne kan ikke følge med tablet-eksplosion

Den seneste bølge af tablet-pc'er har udløst mangel på touchscreen-komponenter. Det kan betyde, at nye modeller bliver forsinkede.

Artikel top billede

Den taiwanesiske brancheavis DigiTimes melder nu om mangel på de komponenter, der bruges til touch-skærme. Det er de mange nye tablet-pc'er fra Apple, Microsoft, Samsung og andre producenter, der har støvsuget fabrikkerne for komponenter.

Samtidig er der sket en eksplosion på en kemisk fabrik i Japan, som også har forværret situationen.

"Efter eksplosionen i Japan har leverandørerne angiveligt kæmpet med hinanden om at få fat i materialerne, og specielt Samsung har afgivet dobbelt så mange ordrer som normalt," skriver DigiTimes.

Ifølge avisens kilder er det en helt bevidst strategi hos Samsung, at man forsøger at opkøbe flere komponenter end nødvendigt for at forhindre konkurrenterne i at få fat i dem. Dermed kan Samsung blokere for andre tablet-pc'er.

Situationen er kun blevet værre med den nye iPad Mini, der forventes at sælge i mindst 10 millioner eksemplarer inden årets udgang.

Ifølge de seneste meldinger er leveringen af iPad Mini forsinket med mindst to uger. Det skyldes angiveligt, at Apple har modtaget langt flere forudbestillinger end ventet.

Taiwanesiske branchekilder oplyser, at efterspørgslen efter de mest kritiske komponenter til touch-skærme er 30 pct. højere end det, som fabrikkerne kan levere i øjeblikket.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S