Fabrikkerne kan ikke følge med tablet-eksplosion

Den seneste bølge af tablet-pc'er har udløst mangel på touchscreen-komponenter. Det kan betyde, at nye modeller bliver forsinkede.

Artikel top billede

Den taiwanesiske brancheavis DigiTimes melder nu om mangel på de komponenter, der bruges til touch-skærme. Det er de mange nye tablet-pc'er fra Apple, Microsoft, Samsung og andre producenter, der har støvsuget fabrikkerne for komponenter.

Samtidig er der sket en eksplosion på en kemisk fabrik i Japan, som også har forværret situationen.

"Efter eksplosionen i Japan har leverandørerne angiveligt kæmpet med hinanden om at få fat i materialerne, og specielt Samsung har afgivet dobbelt så mange ordrer som normalt," skriver DigiTimes.

Ifølge avisens kilder er det en helt bevidst strategi hos Samsung, at man forsøger at opkøbe flere komponenter end nødvendigt for at forhindre konkurrenterne i at få fat i dem. Dermed kan Samsung blokere for andre tablet-pc'er.

Situationen er kun blevet værre med den nye iPad Mini, der forventes at sælge i mindst 10 millioner eksemplarer inden årets udgang.

Ifølge de seneste meldinger er leveringen af iPad Mini forsinket med mindst to uger. Det skyldes angiveligt, at Apple har modtaget langt flere forudbestillinger end ventet.

Taiwanesiske branchekilder oplyser, at efterspørgslen efter de mest kritiske komponenter til touch-skærme er 30 pct. højere end det, som fabrikkerne kan levere i øjeblikket.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect