Fabrikkerne kan ikke følge med tablet-eksplosion

Den seneste bølge af tablet-pc'er har udløst mangel på touchscreen-komponenter. Det kan betyde, at nye modeller bliver forsinkede.

Artikel top billede

Den taiwanesiske brancheavis DigiTimes melder nu om mangel på de komponenter, der bruges til touch-skærme. Det er de mange nye tablet-pc'er fra Apple, Microsoft, Samsung og andre producenter, der har støvsuget fabrikkerne for komponenter.

Samtidig er der sket en eksplosion på en kemisk fabrik i Japan, som også har forværret situationen.

"Efter eksplosionen i Japan har leverandørerne angiveligt kæmpet med hinanden om at få fat i materialerne, og specielt Samsung har afgivet dobbelt så mange ordrer som normalt," skriver DigiTimes.

Ifølge avisens kilder er det en helt bevidst strategi hos Samsung, at man forsøger at opkøbe flere komponenter end nødvendigt for at forhindre konkurrenterne i at få fat i dem. Dermed kan Samsung blokere for andre tablet-pc'er.

Situationen er kun blevet værre med den nye iPad Mini, der forventes at sælge i mindst 10 millioner eksemplarer inden årets udgang.

Ifølge de seneste meldinger er leveringen af iPad Mini forsinket med mindst to uger. Det skyldes angiveligt, at Apple har modtaget langt flere forudbestillinger end ventet.

Taiwanesiske branchekilder oplyser, at efterspørgslen efter de mest kritiske komponenter til touch-skærme er 30 pct. højere end det, som fabrikkerne kan levere i øjeblikket.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics