Fabrikkerne kan ikke følge med tablet-eksplosion

Den seneste bølge af tablet-pc'er har udløst mangel på touchscreen-komponenter. Det kan betyde, at nye modeller bliver forsinkede.

Artikel top billede

Den taiwanesiske brancheavis DigiTimes melder nu om mangel på de komponenter, der bruges til touch-skærme. Det er de mange nye tablet-pc'er fra Apple, Microsoft, Samsung og andre producenter, der har støvsuget fabrikkerne for komponenter.

Samtidig er der sket en eksplosion på en kemisk fabrik i Japan, som også har forværret situationen.

"Efter eksplosionen i Japan har leverandørerne angiveligt kæmpet med hinanden om at få fat i materialerne, og specielt Samsung har afgivet dobbelt så mange ordrer som normalt," skriver DigiTimes.

Ifølge avisens kilder er det en helt bevidst strategi hos Samsung, at man forsøger at opkøbe flere komponenter end nødvendigt for at forhindre konkurrenterne i at få fat i dem. Dermed kan Samsung blokere for andre tablet-pc'er.

Situationen er kun blevet værre med den nye iPad Mini, der forventes at sælge i mindst 10 millioner eksemplarer inden årets udgang.

Ifølge de seneste meldinger er leveringen af iPad Mini forsinket med mindst to uger. Det skyldes angiveligt, at Apple har modtaget langt flere forudbestillinger end ventet.

Taiwanesiske branchekilder oplyser, at efterspørgslen efter de mest kritiske komponenter til touch-skærme er 30 pct. højere end det, som fabrikkerne kan levere i øjeblikket.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S