På trods af orkanen: Her er Googles nye Nexus 4-telefon

LG og Google løfter sløret for det nye Android-flagskib.

Artikel top billede

I dag skulle Google have løftet sløret for en lang række nye produkter ved et pressemøde i New York. 

Angiveligt vil menuen på pressemødet bestå af en Nexus 10-tablet samt en ny Nexus 4-telefon, der som noget nyt er produceret af LG og ikke Samsung.

Men Google er blevet tvunget til at aflyse præsentationen på grund af orkanen Sandy, der i øjeblikket hærger på den amerikanske østkyst.

LG løfter sløret

På trods af det kan LG og Google dog her til aften alligevel løfte sløret for den nye Nexus 4. 

Det sker i en pressemeddelelse, hvor af det fremgår, at telefonen vil  være tilgængelig i USA, Storbritannien, Canada, Tyskland, Frankrig, Spanien og Australien fra den 13. november.

Men LG tilføjer, at lanceringsdato og prissætningen i Norden endnu er ukendt. Ifølge det amerikanske techmedie The Verge vil den amerikanske pris dog lande på 299 dollar, hvilket svarer til knap 1800 danske kroner.

For den pris får du en telefon med en 4,7 tommer skærm og en opløsning på 1280 x 768 pixels, hvilket giver en pixeltæthed på 320 ppi. Det er omtrent samme pixeltæthed som på Apples iPhone 5, der har en tæthed på 326 ppi.

Lidt tungere end Galaxy

Den nye telefon vejer 139 gram, hvilket er omtrent det samme som Samsungs populære Galaxy S3-telefon, der har en nogenlunde tilsvarende størrelse og en vægt på 133 gram.

Nexus 4 er ligeledes en tand tykkere end de nærmeste konkurrenter. Den nye Google-telefon er 9,1 millimeter tyk, mens Samsung Galaxy måler 8,6 millimeter og iPhone 5 måler 7,6 millimeter i tykkelsen.

Bag indpakningen gemmer der sig en kraftfuld Qualcomm Snapdragon 1.5GHz processor med fire kerner.

Nexus 4 vil blive sat til salg ulåst i en udgave på 8 GB og 16 GB.

Ifølge pressemeddelelsen vil den nye telefon komme med Android 4.2 og ikke være udstyret med 4G LTE, men med 3G og HSPA+.

Læs også: 
Orkanen Sandy vælter Google-lancering

Her er dommen over Googles nye Nexus 7-tablet

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos