ARM udvikler verdens mindste 64-bit processor

Den nye 64-bit-processor fra ARM skal tredoble hastigheden i smartphones og tablet-pc'er.

Artikel top billede

ARM har netop introduceret en ny processorserie, Cortex-A50, som bruger en 64-bit arkitektur. De nye ARM-processorer er rettet mod alt fra smartphones og tablet-pc'er til servere og de skal tredoble regneydelsen i forhold til de nuværende topmodeller. Det skriver digi.no.

De første to modeller, Cortex-A53 og Cortex-A57, sætter begge rekorder. Ifølge ARM har Cortex-A57 den højeste single-thread-ydelse nogensinde i en processor med ARM-arkitektur, mens Cortex-A53 er den mindste 64-bit-processor der nogensinde er bygget.

De nye processorer er også i stand til at afvikle 32-bit software til ARM-chips.

De kan kombineres i en såkaldt big.LITTLE konfiguration, hvor den mindste og mest energieffektive processor klarer de fleste opgaver, mens den store kun "vågner" når der er brug for det.

Det skal sikre en optimal balance mellem energiforbrug og regnekraft. Men de to processorer kan også bruges hver for sig.

ARM har ikke sine egne chipfabrikker, men licenserer sin teknologi til andre producenter. De fleste smartphones og tablet-pc'er har ARM-processorer, og senest har AMD også annonceret, at man vil fremstille server-chips med teknologien.

Både Samsung og AMD har købt licens til at udvikle SOC'er (System-on-a-Chip) med den nye Cortex-A50 teknologi.

På den færdige chip kan man så kombinere A53 og A57 kerner med andre komponenter, som grafik-kerner i Mali-serien og krypterings-moduler, som skulle gøre de pågældende beregninger op til 10 gange hurtigere.

De første processorer baseret på Cortex-A50 skulle være klar i 2014.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job