Google angriber Siri på hjemmebane

Nu er Google klar med avanceret stemmestyring til iOS i sin nye app.

Artikel top billede

Det er ikke en nyhed, at du kan snakke til din iPhone eller iPad. Det har været muligt, lige siden Apple kom med den meget omtalte digitale assistent Siri i iPhone 4S. Nu har Google lanceret en ny version af sin Search app til iPhone og iPad, og den har også fået en avanceret stemmestyring, der tåler sammenligning med Siri.

Her kan man stille (engelsksprogede) spørgsmål som "When does daylight savings time end" eller give kommandoer som "Play me a trailer of the upcoming James Bond movie", som så starter afspilning direkte i Google Search.

I den nedenstående video vises en familie, der planlægger sin ferie ved at stille spørgsmål til telefonen. Programmet bruger Googles egen Knowledge Graph til at besvare spørgsmålene.

Det er gratis at hente version 2.5 af Google Search App til iOS. De første tests hos Ars Technica og CNET tyder på, at stemmestyringen kan måle sig med Siri. CNET mener ligefrem, at søgningen er hurtigere med Google Search end med Siri.

Men Google's app er ikke integreret så dybt i iOS som Siri, så den kan ikke bruges til at aktivere telefon-funktioner som f.eks. kalenderen.

Den samme stemmestyring findes også i Android 4.1 (Jelly Bean).

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S