Google angriber Siri på hjemmebane

Nu er Google klar med avanceret stemmestyring til iOS i sin nye app.

Artikel top billede

Det er ikke en nyhed, at du kan snakke til din iPhone eller iPad. Det har været muligt, lige siden Apple kom med den meget omtalte digitale assistent Siri i iPhone 4S. Nu har Google lanceret en ny version af sin Search app til iPhone og iPad, og den har også fået en avanceret stemmestyring, der tåler sammenligning med Siri.

Her kan man stille (engelsksprogede) spørgsmål som "When does daylight savings time end" eller give kommandoer som "Play me a trailer of the upcoming James Bond movie", som så starter afspilning direkte i Google Search.

I den nedenstående video vises en familie, der planlægger sin ferie ved at stille spørgsmål til telefonen. Programmet bruger Googles egen Knowledge Graph til at besvare spørgsmålene.

Det er gratis at hente version 2.5 af Google Search App til iOS. De første tests hos Ars Technica og CNET tyder på, at stemmestyringen kan måle sig med Siri. CNET mener ligefrem, at søgningen er hurtigere med Google Search end med Siri.

Men Google's app er ikke integreret så dybt i iOS som Siri, så den kan ikke bruges til at aktivere telefon-funktioner som f.eks. kalenderen.

Den samme stemmestyring findes også i Android 4.1 (Jelly Bean).

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S