Google angriber Siri på hjemmebane

Nu er Google klar med avanceret stemmestyring til iOS i sin nye app.

Artikel top billede

Det er ikke en nyhed, at du kan snakke til din iPhone eller iPad. Det har været muligt, lige siden Apple kom med den meget omtalte digitale assistent Siri i iPhone 4S. Nu har Google lanceret en ny version af sin Search app til iPhone og iPad, og den har også fået en avanceret stemmestyring, der tåler sammenligning med Siri.

Her kan man stille (engelsksprogede) spørgsmål som "When does daylight savings time end" eller give kommandoer som "Play me a trailer of the upcoming James Bond movie", som så starter afspilning direkte i Google Search.

I den nedenstående video vises en familie, der planlægger sin ferie ved at stille spørgsmål til telefonen. Programmet bruger Googles egen Knowledge Graph til at besvare spørgsmålene.

Det er gratis at hente version 2.5 af Google Search App til iOS. De første tests hos Ars Technica og CNET tyder på, at stemmestyringen kan måle sig med Siri. CNET mener ligefrem, at søgningen er hurtigere med Google Search end med Siri.

Men Google's app er ikke integreret så dybt i iOS som Siri, så den kan ikke bruges til at aktivere telefon-funktioner som f.eks. kalenderen.

Den samme stemmestyring findes også i Android 4.1 (Jelly Bean).

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)