Pastebin har overlevet opgøret med Anonymous

Den omstridte internet-tjeneste har forsøgt at smide Anonymous på porten, men er alligevel stærkere end nogensinde.

Artikel top billede

Internet-platformen Pastebin har været kendt som et talerør for Anonymous og andre grupperinger. Men tidligere i år lovede Pastebin-ejeren Jeroen Vader, at han ville luge ud i det vildtvoksende indhold på platformen.

Her kan alle uploade indhold anonymt, og det har Anonymous brugt til at sprede "pastes" med data, der er stjålet hos myndigheder og private virksomheder.

Nu ville Jeroen Vader rydde op og sørge for, at det ulovlige indhold bliver fjernet. Det fik Anonymous til at starte sin egen Pastebin-klon, AnonPaste, hvor det skulle være umuligt at spore de personer, der lægger indhold op.

Men det ser ud til, at Pastebin har overlevet dette stormvejr. Ifølge de seneste oplysninger har Pastebin rundet en ny milepæl med 25 millioner aktive "pastes", og det er en ny rekord, skriver BBC.

"Alle disse pastes indeholder tilsammen mere end 1.250 gigabytes data," siger Jeroen Vader.

Det er gået stærkt i det seneste år. Den 27. oktober 2011 ramte man 10 millioner pastes, den 4. juli var der 20 millioner pastes og nu er det altså 25 millioner.

Blokeret i Pakistan og Tyrkiet

Den 28-årige hollandske iværksætter Jeroen Vader købte Pastebin fra den oprindelige ejer i november 2010. I dag er der omkring 17 millioner unikke brugere om måneden, og tjenesten tjener penge på bannerannoncer.

Vader har lovet at ansætte folk, som skal gennemgå de nye posteringer og sørge for, at hacker-materiale bliver fjernet. Både Pakistan og Tyrkiet har blokeret Pastebin, fordi hackere har brugt tjenesten til at sprede materiale fra lokale databaser. Pastebin er også selv udsat for daglige DDoS-angreb.

Anonymous mener, at Pastebin har udleveret ip-adresser til myndigheder og mindst én privat virksomhed og generelt har en "fjendtlig" indstilling over for bevægelsen.

På Pastebin kan anonyme brugere uploade posteringer på op til 0,5 megabyte. Når Anonymous har fået fat i data efter et angreb, har man typisk udsendt en Twitter-besked, der linker til en Pastebin-postering.

Trods truslen om at smide Anonymous på porten er der stadig mange posteringer på Pastebin, som ser ud til at stamme fra aktivisterne. Men Vader siger dog, at man nu reagerer inden for seks timer, hvis man bliver informeret om tvivlsomt indhold på platformen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS