Kim Dotcom lover hurtigt internet til alle newzealændere

Den farverige iværksætter vil installere et nyt søkabel til New Zealand, fordoble landets båndbredde og levere billigt internet til alle indbyggere.

Artikel top billede

I sidste uge kunne Kim Dotcom præsentere sit nye projekt Mega, der skal afløse det lukkede Megaupload. Det skal lanceres præcis et år efter Dotcoms anholdelse den 20. januar. Nu har han en ny plan, og denne gang er det noget, som vil gavne alle i New Zealand.

Han vil installere et nyt undersøisk fiberkabel til New Zealand - et gigantisk projekt til mere end to milliarder kroner. Det vil med et slag fordoble New Zealands båndbredde til resten af verden, skriver avisen New Zealand Herald.

Landets internet-udbydere får gratis adgang til kablet, som de så kan sælge videre til deres private kunder for et meget lille beløb, mens virksomheder og regeringer skal betale lidt mere for at bruge forbindelsen.

Men resultatet skulle være, at alle i New Zealand kan få internet, der er 3-5 gange hurtigere end nu og kun koster en femtedel eller mindre.

Det store spørgsmål er så, hvor milliarderne til kablet skal hentes. En del af pengene skal komme fra Mega, som altså bliver lanceret til januar.

Men Dotcom fortæller også, at han vil skaffe penge ved at sagsøge Hollywood-industrien og den amerikanske regering for deres "ulovlige og politiske kampagne mod min virksomhed".

Et andet selskab, Pacific Fibre, har tidligere forsøgt at samle penge til et undersøisk fiberkabel til New Zealand, men måtte opgive tidligere i år.

Her var planen at bygge en forbindelse på 12.950 kilometer mellem Auckland, Sydney og Los Angeles.

Den hurtige forbindelse skal sørge for, at New Zealand fortsat er konkurrencedygtig i den digitale tidsalder og kan blive hjemsted for datacentre fra hele verden.

"Der findes billig og ren energi her. Energi er blevet den vigtigste faktor for datacentre. Med sit eget kabel, billig energi og hurtige forbindelser kan New Zealand tiltrække virksomheder fra hele verden. Desværre vil den nuværende regering kun investere i veje. Om 10-15 år vil de fleste folk arbejde og handle hjemmefra. Du har ikke brug for asfalt, du har brug for fiber!" siger Dotcom til avisen.

Den newzealandske forening for telebrugere udtrykker støtte til ideen, og flere politikere har også signaleret, at de er positive over for tanken. Men Dotcoms egen fremtid er stadig usikker. Han er løsladt mod kaution og har fået en del af sin formue tilbage, men USA kræver stadig, at han skal udleveres. Hvis tyskeren kommer til USA, kan han risikere 20 års fængsel.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S