Apple vil forvandle indpakning til dock-station

Nu forsøger Apple at få patent på en særlig indpakning, der også kan fungere som dock og lydforstærker.

Artikel top billede

Snart er det måske slut med at smide indpakningen ud, når du har købt en ny iPhone eller iPad. En patentansøgning fra Apple, der netop er blevet offentliggjort, beskriver en fleksibel indpakning, der kan forvandles til en docking-station for det produkt, den indeholder. Det har selvfølgelig den umiddelbare fordel, at der bliver mindre affald - nu har indpakningen pludselig en praktisk funktion.

Det stiller nogle krav til pakkens størrelse og vægt - og Apple har netop forsøgt at reducere størrelsen med hver ny generation af iOS-produkter.

Patentansøgningen beskriver, hvordan man vil integrere en holder i indpakningen, og der skal også være et hul til synkroniserings-kablet. Desuden skal indpakningen kunne bruges som en passiv lydforstærker.

Ifølge 9to5mac har mange brugere allerede opdaget, at de kan forvandle indpakningen til en dock med forskellige smarte tricks. Den nedenstående video viser således, hvordan en iPad Mini boks bliver forvandlet til en ganske gratis dock-station.

Patentansøgningen blev allerede indsendt i maj 2011, men først nu er den blevet kendt sammen med en række andre patenter og ansøgninger fra Apple.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,