Apple vil forvandle indpakning til dock-station

Nu forsøger Apple at få patent på en særlig indpakning, der også kan fungere som dock og lydforstærker.

Artikel top billede

Snart er det måske slut med at smide indpakningen ud, når du har købt en ny iPhone eller iPad. En patentansøgning fra Apple, der netop er blevet offentliggjort, beskriver en fleksibel indpakning, der kan forvandles til en docking-station for det produkt, den indeholder. Det har selvfølgelig den umiddelbare fordel, at der bliver mindre affald - nu har indpakningen pludselig en praktisk funktion.

Det stiller nogle krav til pakkens størrelse og vægt - og Apple har netop forsøgt at reducere størrelsen med hver ny generation af iOS-produkter.

Patentansøgningen beskriver, hvordan man vil integrere en holder i indpakningen, og der skal også være et hul til synkroniserings-kablet. Desuden skal indpakningen kunne bruges som en passiv lydforstærker.

Ifølge 9to5mac har mange brugere allerede opdaget, at de kan forvandle indpakningen til en dock med forskellige smarte tricks. Den nedenstående video viser således, hvordan en iPad Mini boks bliver forvandlet til en ganske gratis dock-station.

Patentansøgningen blev allerede indsendt i maj 2011, men først nu er den blevet kendt sammen med en række andre patenter og ansøgninger fra Apple.

Metroselskabet I/S

Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job