Apple vil forvandle indpakning til dock-station

Nu forsøger Apple at få patent på en særlig indpakning, der også kan fungere som dock og lydforstærker.

Artikel top billede

Snart er det måske slut med at smide indpakningen ud, når du har købt en ny iPhone eller iPad. En patentansøgning fra Apple, der netop er blevet offentliggjort, beskriver en fleksibel indpakning, der kan forvandles til en docking-station for det produkt, den indeholder. Det har selvfølgelig den umiddelbare fordel, at der bliver mindre affald - nu har indpakningen pludselig en praktisk funktion.

Det stiller nogle krav til pakkens størrelse og vægt - og Apple har netop forsøgt at reducere størrelsen med hver ny generation af iOS-produkter.

Patentansøgningen beskriver, hvordan man vil integrere en holder i indpakningen, og der skal også være et hul til synkroniserings-kablet. Desuden skal indpakningen kunne bruges som en passiv lydforstærker.

Ifølge 9to5mac har mange brugere allerede opdaget, at de kan forvandle indpakningen til en dock med forskellige smarte tricks. Den nedenstående video viser således, hvordan en iPad Mini boks bliver forvandlet til en ganske gratis dock-station.

Patentansøgningen blev allerede indsendt i maj 2011, men først nu er den blevet kendt sammen med en række andre patenter og ansøgninger fra Apple.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos