Apple vil forvandle indpakning til dock-station

Nu forsøger Apple at få patent på en særlig indpakning, der også kan fungere som dock og lydforstærker.

Artikel top billede

Snart er det måske slut med at smide indpakningen ud, når du har købt en ny iPhone eller iPad. En patentansøgning fra Apple, der netop er blevet offentliggjort, beskriver en fleksibel indpakning, der kan forvandles til en docking-station for det produkt, den indeholder. Det har selvfølgelig den umiddelbare fordel, at der bliver mindre affald - nu har indpakningen pludselig en praktisk funktion.

Det stiller nogle krav til pakkens størrelse og vægt - og Apple har netop forsøgt at reducere størrelsen med hver ny generation af iOS-produkter.

Patentansøgningen beskriver, hvordan man vil integrere en holder i indpakningen, og der skal også være et hul til synkroniserings-kablet. Desuden skal indpakningen kunne bruges som en passiv lydforstærker.

Ifølge 9to5mac har mange brugere allerede opdaget, at de kan forvandle indpakningen til en dock med forskellige smarte tricks. Den nedenstående video viser således, hvordan en iPad Mini boks bliver forvandlet til en ganske gratis dock-station.

Patentansøgningen blev allerede indsendt i maj 2011, men først nu er den blevet kendt sammen med en række andre patenter og ansøgninger fra Apple.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen