Lær om tingenes internet i dansk tegneserie

Dansk tegneserie skal forklare potentialet i fremtidens teknologier.

Artikel top billede

Hvordan skal man forklare noget så kompliceret som "Internet of Things" eller på godt dansk "Tingenes Internet"? Hos Alexandra Instituttet i Aarhus har man forsøgt sig med en tegneserie, der skal vise, hvordan de nye teknologier kan ændre vores dagligdag. Tegneserien har også fået bevågenhed ud over landets grænser og er netop blevet omtalt i det britiske Computerworld.

Det er Mirko Presser hos Alexandra Instituttet, der står bag tegneserien. Han mener, at tegneseriens form og simple indblik i en kompleks verden kan være med til at afmystificere området.

"Vi har endnu ikke brugt erfaringerne med internettet og ser heller ikke altid potentialet. Derfor lakker vi desværre bagud på lovgivning, muligheder og forretning. Men hvordan kan vi forvente, at politikere og direktører skal træffe beslutninger om fremtiden uden at vide, hvad fremtidens teknologier har af potentiale," spørger Mirko Presser.

I fremtidens "Internet of Things" bliver hver eneste dims udstyret med sin egen ip-adresse, og der vil være sensorer overalt, som indsamler et helt ocean af data. I det danske hæfte kan man blandt andet læse om, hvordan teknologien vil ændre byplanlægning, plejesektoren, indkøb og underholdning.

Et af de konkrete eksempler er, at man kan bruge sin mobiltelefon med RFID-læser til at hente informationer om en vare på butikkens hylder. Man kan f.eks. få en advarsel om, at produktet indeholder et stof, som man er allergisk overfor.

Et andet eksempel er intelligente elmålere og muligheden for at fjernbetjene apparater i hjemmet. Der kommer også sensorer, der selv sender data til beredskabet i en katastrofe-situation.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg