Lær om tingenes internet i dansk tegneserie

Dansk tegneserie skal forklare potentialet i fremtidens teknologier.

Artikel top billede

Hvordan skal man forklare noget så kompliceret som "Internet of Things" eller på godt dansk "Tingenes Internet"? Hos Alexandra Instituttet i Aarhus har man forsøgt sig med en tegneserie, der skal vise, hvordan de nye teknologier kan ændre vores dagligdag. Tegneserien har også fået bevågenhed ud over landets grænser og er netop blevet omtalt i det britiske Computerworld.

Det er Mirko Presser hos Alexandra Instituttet, der står bag tegneserien. Han mener, at tegneseriens form og simple indblik i en kompleks verden kan være med til at afmystificere området.

"Vi har endnu ikke brugt erfaringerne med internettet og ser heller ikke altid potentialet. Derfor lakker vi desværre bagud på lovgivning, muligheder og forretning. Men hvordan kan vi forvente, at politikere og direktører skal træffe beslutninger om fremtiden uden at vide, hvad fremtidens teknologier har af potentiale," spørger Mirko Presser.

I fremtidens "Internet of Things" bliver hver eneste dims udstyret med sin egen ip-adresse, og der vil være sensorer overalt, som indsamler et helt ocean af data. I det danske hæfte kan man blandt andet læse om, hvordan teknologien vil ændre byplanlægning, plejesektoren, indkøb og underholdning.

Et af de konkrete eksempler er, at man kan bruge sin mobiltelefon med RFID-læser til at hente informationer om en vare på butikkens hylder. Man kan f.eks. få en advarsel om, at produktet indeholder et stof, som man er allergisk overfor.

Et andet eksempel er intelligente elmålere og muligheden for at fjernbetjene apparater i hjemmet. Der kommer også sensorer, der selv sender data til beredskabet i en katastrofe-situation.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S