Lær om tingenes internet i dansk tegneserie

Dansk tegneserie skal forklare potentialet i fremtidens teknologier.

Artikel top billede

Hvordan skal man forklare noget så kompliceret som "Internet of Things" eller på godt dansk "Tingenes Internet"? Hos Alexandra Instituttet i Aarhus har man forsøgt sig med en tegneserie, der skal vise, hvordan de nye teknologier kan ændre vores dagligdag. Tegneserien har også fået bevågenhed ud over landets grænser og er netop blevet omtalt i det britiske Computerworld.

Det er Mirko Presser hos Alexandra Instituttet, der står bag tegneserien. Han mener, at tegneseriens form og simple indblik i en kompleks verden kan være med til at afmystificere området.

"Vi har endnu ikke brugt erfaringerne med internettet og ser heller ikke altid potentialet. Derfor lakker vi desværre bagud på lovgivning, muligheder og forretning. Men hvordan kan vi forvente, at politikere og direktører skal træffe beslutninger om fremtiden uden at vide, hvad fremtidens teknologier har af potentiale," spørger Mirko Presser.

I fremtidens "Internet of Things" bliver hver eneste dims udstyret med sin egen ip-adresse, og der vil være sensorer overalt, som indsamler et helt ocean af data. I det danske hæfte kan man blandt andet læse om, hvordan teknologien vil ændre byplanlægning, plejesektoren, indkøb og underholdning.

Et af de konkrete eksempler er, at man kan bruge sin mobiltelefon med RFID-læser til at hente informationer om en vare på butikkens hylder. Man kan f.eks. få en advarsel om, at produktet indeholder et stof, som man er allergisk overfor.

Et andet eksempel er intelligente elmålere og muligheden for at fjernbetjene apparater i hjemmet. Der kommer også sensorer, der selv sender data til beredskabet i en katastrofe-situation.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS