Lær om tingenes internet i dansk tegneserie

Dansk tegneserie skal forklare potentialet i fremtidens teknologier.

Artikel top billede

Hvordan skal man forklare noget så kompliceret som "Internet of Things" eller på godt dansk "Tingenes Internet"? Hos Alexandra Instituttet i Aarhus har man forsøgt sig med en tegneserie, der skal vise, hvordan de nye teknologier kan ændre vores dagligdag. Tegneserien har også fået bevågenhed ud over landets grænser og er netop blevet omtalt i det britiske Computerworld.

Det er Mirko Presser hos Alexandra Instituttet, der står bag tegneserien. Han mener, at tegneseriens form og simple indblik i en kompleks verden kan være med til at afmystificere området.

"Vi har endnu ikke brugt erfaringerne med internettet og ser heller ikke altid potentialet. Derfor lakker vi desværre bagud på lovgivning, muligheder og forretning. Men hvordan kan vi forvente, at politikere og direktører skal træffe beslutninger om fremtiden uden at vide, hvad fremtidens teknologier har af potentiale," spørger Mirko Presser.

I fremtidens "Internet of Things" bliver hver eneste dims udstyret med sin egen ip-adresse, og der vil være sensorer overalt, som indsamler et helt ocean af data. I det danske hæfte kan man blandt andet læse om, hvordan teknologien vil ændre byplanlægning, plejesektoren, indkøb og underholdning.

Et af de konkrete eksempler er, at man kan bruge sin mobiltelefon med RFID-læser til at hente informationer om en vare på butikkens hylder. Man kan f.eks. få en advarsel om, at produktet indeholder et stof, som man er allergisk overfor.

Et andet eksempel er intelligente elmålere og muligheden for at fjernbetjene apparater i hjemmet. Der kommer også sensorer, der selv sender data til beredskabet i en katastrofe-situation.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS