Til næste år skal du streame dine ebøger på eReolen

Bibliotekernes populære tjeneste eReolen dropper Adobes DRM-format. I stedet skal du nu streame dine bøger.

Artikel top billede

Du streamer i forvejen din musik og dine film. Men snart skal du også streame dine e-bøger.

Fra den 1. februar 2013 ændrer bibliotekerne sin tjeneste eReolen, så du nu skal streame bøgerne via din browser.

I øjeblikket er bøgerne gemt i Adobes DRM-beskyttede format, hvor de downloades og åbnes på din enhed.

Bruger du eksempelvis en iPad, skal du i øjeblikket åbne e-bøgerne fra eReolen i app'en Bluefire Reader.

Men ifølge Bo Fristed, der er projektleder for eReolen og ansat ved Århus Bibliotek, har det været et ufravigeligt krav fra forlagene, at DRM-beskyttelsen skal fjernes, hvis de fortsat skal støtte op om eReolen.

"En af argumenterne er, at der er risiko for pirateri, og det er naturligvis en problemstilling, som vi tager seriøst," siger Bo Fristed.

Stadig under udvikling

Den nye løsning, der efter planen skal gå luften 1. februar, er endnu ikke færdigudviklet.

Men ifølge Bo Fristed ligger det fast, at der vil blive tale om en streaming-løsning, hvor brugerne skal læse bøgerne i et browser-vindue. 

Bøgerne vil dog blive blive præsenteret i et læsevenligt layout, der på mange måder minder om det, du kender fra en almindelig e-bog.

"Du åbner bøgerne på en side, der ellers er helt blank, og hvor der ikke er nogen browser-kant omkring. Og nede i bunden er der nogle navigations-knapper, som du blandt andet kan bruge til at bladre med. Du kan naturligvis også swipe, hvis du bruger en touch-skærm," siger Bo Fristed.

En væsentlig ændring i forhold til den eksisterende løsning er dog, at du nu kun kan læse bibliotekernes e-bøger, hvis din enhed har adgang til nettet.

Ifølge Bo Fristed er det dog ikke ensbetydende med, at du vil være udelukket fra at læse bøger fra eReolen, hvis du opholder dig et sted uden internetforbindelse. Eksempelvis under en ferie i udlandet.

"Vi arbejder i øjeblikket på en løsning, hvor det vil være muligt at cache bøgerne. Det vil sige, at du kan gemme bøgerne i browserens midlertidige hukommelse," fortæller han.

Henter du bøgerne ned via dataforbindelsen på en smartphone, behøver du heller ikke frygte, at det trækker store veksler på dit dataabonnement. Ifølge Bo Fristed fylder e-bøgerne kun mellem 300 og 400 kb med den nye løsning.

Dårligt nyt for folk med ebogslæsere

Ændringerne er dog dårligt nyt for dem, der læser eReolens bøger fra en traditionel ebogslæser, der blandt andet er kendetegnet ved, at de bruger den såkaldte e-ink-teknologi

"I fremtiden vil du kun kunne bruge eReolen med en ebogslæser, hvis du har en en nyere ebogslæser med indbygget browser. Har du eksempelvis en to år gammel udgave, vil du sandsynligvis ikke kunne bruge den nye udgave af eReolen," siger han.

Til gengæld bliver det endnu lettere at bruge eReolen fra en smartphone, tablet eller sågar browseren på din computer.

Og ifølge Bo Fristed bruger 77 procent af eReolens brugere i dag en iPad, mens det er et stærkt begrænset antal, der anvender en dedikeret ebogslæser.

Læs også:

Biblioteker: eReolen er ikke død

Forlag græder: E-bøger bliver revet væk på bibliotekerne 

Sådan bruger du eReolen på din iPad

 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S