ComOFF: Konspirationsteoretikere har ret - snyd med klik

Hvordan kan Gangnam Style og andre videoer få over 700 millioner visninger på YouTube? Her afsløres den dystre hemmelighed bag mange snydeklik på nettet.

Artikel top billede

Du har måske surfet på nettet og er faldet over en video på YouTube med usædvanlig mange hits. 

Du har måske endda også selv valgt at klikke på videoen og har efterfølgende konstateret, at den ikke var værd at bruge tid på.

Men hvorfor har den overhovedet fået så mange klik, der umiddelbart tyder på, at den er succesfuld?

Hemmeligheden er snedig og systematisk misbrug af klik i onlinevideoer, som firmaet Buyral står bag.

Som navnet antyder, er firmaets mission at gøre videoer virale - mod betaling.

Buyral viser i en YouTube-video, hvordan virksomheden blandt andet har klik-farme, hvor pensionister sidder og klikker dagen lang til deres hænder gør ondt.

Inden konspirationsteoretikere kommer myldrende op fra deres bunkere og råber 'hvad sagde vi?', skal det understreges, at det naturligvis bare er noget værre vrøvl og tosserier.

Videoen herunder er produceret af reklamefirmaet John st., som endda har sat en falsk webside op for Buyral her.

Men selv om den er fup, er videoen med Buyral alligevel et klik værd...

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub