ComOFF: Konspirationsteoretikere har ret - snyd med klik

Hvordan kan Gangnam Style og andre videoer få over 700 millioner visninger på YouTube? Her afsløres den dystre hemmelighed bag mange snydeklik på nettet.

Artikel top billede

Du har måske surfet på nettet og er faldet over en video på YouTube med usædvanlig mange hits. 

Du har måske endda også selv valgt at klikke på videoen og har efterfølgende konstateret, at den ikke var værd at bruge tid på.

Men hvorfor har den overhovedet fået så mange klik, der umiddelbart tyder på, at den er succesfuld?

Hemmeligheden er snedig og systematisk misbrug af klik i onlinevideoer, som firmaet Buyral står bag.

Som navnet antyder, er firmaets mission at gøre videoer virale - mod betaling.

Buyral viser i en YouTube-video, hvordan virksomheden blandt andet har klik-farme, hvor pensionister sidder og klikker dagen lang til deres hænder gør ondt.

Inden konspirationsteoretikere kommer myldrende op fra deres bunkere og råber 'hvad sagde vi?', skal det understreges, at det naturligvis bare er noget værre vrøvl og tosserier.

Videoen herunder er produceret af reklamefirmaet John st., som endda har sat en falsk webside op for Buyral her.

Men selv om den er fup, er videoen med Buyral alligevel et klik værd...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank