Ballmer: Android er for vild og ukontrolleret

Microsoft-chef Steve Ballmer kritiserer både Android og iOS. Han antyder at Microsoft vil lancere flere hardware-produkter.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Hele Android-økosystemet er "vildt og ukontrolleret," sagde Microsoft-chef Steve Ballmer onsdag aften i en samtale med LinkedIn-stifteren Reid Hoffmann på en konference i Santa Clara. Han hævdede, at Android er alt for sårbar over for malware. På den anden side står Apples iOS, som er meget stramt styret og derfor alt for dyrt.

Microsoft-chefen mener, at Windows Phone ligger midt imellem og forener "det bedste fra de to verdener".

Men sandheden er, at Windows Phone er en lille dværg på smartphone-markedet. I den seneste opgørelse kommer platformen kun op på to procent. Den næste udfordring er at nå 10 procent, sagde Ballmer, og derefter vil man gå efter 15 og så 20 procent.

Han antydede også, at Microsoft vil lancere flere nye mobile hardware-produkter. Der er rygter om, at Microsoft foruden sin nye tablet-pc Surface også vil sælge en smartphone. Men det vil Ballmer ikke bekræfte.

Microsoft-chefen sagde dog, at størsteparten af Windows-enhederne også om fem år vil blive fremstillet af hardware-partnere og ikke af Microsoft selv.

"Når det er sagt, så er det også tydeligt, at der er muligheder for innovation på området mellem hardware og software, og det er et område, som Microsoft skal udnytte," lød hans budskab.

Men Microsoft kan risikere at få problemer med sine hardware-partnere, hvis man vil forfølge den samme model som Apple, der sælger tæt integreret software og hardware. Acer har allerede skarpt kritiseret Microsofts beslutning om at sælge sin egen tablet-pc.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S