Apple forbyder dette ord i app-navne

Ny ballade i App Store: Apple kræver, at et bestemt ord ikke må indgå i navnet på apps. Mindst 4.000 apps skal derfor have et nyt navn.

Artikel top billede

Så er der igen ballade i App Store. Denne gang har Apple krævet, at udviklere skal fjerne ordet "memory" fra app-navne. En hurtig søgning viser, at der er mere end 4.000 apps med dette ord i navnet.

Ifølge Gamasutra er det en aftale med det tyske spilforlag Ravensburger, der har fået Apple til at kontakte udviklerne.

Ravensburger sælger et meget populært brætspil med navnet "Memory" og har registreret dette ord som varemærke i en række lande, herunder Danmark.

To forskellige app-udviklere har kontaktet Gamasutra og bekræftet, at de har modtaget henvendelsen fra Apple.

Darren Murtha, der står bag det populære Preschool Memory Match, fortæller, at han blev tvunget til at fjerne sin app i 42 lande. Han har travlt med en ny app og har ikke haft tid til at indsende den gamle app igen under et nyt navn.

"Vi planlægger at ændre navnet i disse lande og uploade en ny version i begyndelsen af næste år," siger han.

Ravensburger har haft rettighederne til klassikeren Memory siden lanceringen i 1959, og der er mange spil i App Store, som mere eller mindre direkte kopierer konceptet.

Men det rammer altså alle udviklere, der bruger "memory" i deres app-navn.

Det gælder også det kendte varemærke "Hello Kitty and Friends", der tilbyder en "Memory Match" app.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job