Din Blackberry kan udløse nikkel-allergi

Nu advarer forskere om, at Blackberry-telefoner kan være skyld i allergiske reaktioner. Se her, hvilken telefon du bør vælge i stedet for.

Artikel top billede

Hvis du har nikkel-allergi bør du vælge en Android-telefon eller iPhone frem for Blackberry. Sådan lyder anbefalingen fra forskere hos American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI). I en undersøgelse har man fundet nikkel på knapper og tastatur i omkring en tredjedel af Blackberry-telefonerne. Der er ikke fundet spor af metallet i iPhone eller Android-enheder.

Det er rester af nikkel fra produktionen af Blackberry-telefonen, som er fundet på knapperne.

Det vurderes, at 8-9 pct. af befolkningen lider af nikkel-allergi og forskerne mener at kunne dokumentere flere sager, hvor telefoner har udløst allergiske reaktioner. De typiske symptomer er tørre, kløende udslæt langs med kindeben, kæben og ørerne.

De knap så populære klap-telefoner er de værste allergi-udløsere. Her er der fundet nikkel i 91 pct. af de testede modeller og 52 pct. af dem indeholder kobalt.

Canadiske Research in Motion (RIM), der fremstiller Blackberry-telefonen, afviser historien over for avisen Toronto Star.

"Allergiske reaktioner optræder kun, hvis nikkel bliver fundet på telefonens yderside. Vi har testet vores telefoner i henhold til EU test-protokollen EN 1811 og har ikke fundet nikkel på de ydre overflader af nye Blackberry-telefoner," hedder det i en erklæring fra firmaet.

Samtidig tilføjer RIM, at alle mobiltelefoner indeholder nikkel på printpladerne inde i telefonen.

Men forskerne fastholder, at man har fundet nikkel på knapper, kameraer og højtalere i hver tredje af de 17 testede brugte Blackberry-telefoner.

Det anbefales derfor, at Blackberry-brugere med "kendte allergier" bør begrænse deres brug af telefonen. En anden mulighed er at bruge et plast-cover, trådløst headset eller en gennemsigtig skærmfolie for at begrænse den fysiske kontakt med telefonen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS