Vrede kunder klager over den nye Wii U-konsol

Nintendo har lanceret sin nye spilkonsol Wii U i USA, men de første dage har været plaget af problemer.

Artikel top billede

I Danmark skal vi stadig vente ni dage, inden Nintendos seneste konsolgeneration Wii U bliver lanceret, men i USA blev den sat til salg søndag, og flere butikker melder allerede udsolgt. Det er Nintendos første konsol-lancering i seks år, men kunderne klager nu over manglende funktioner og langsomme opdateringer.

Inden man overhovedet kan komme i gang med Wii U, er det nødvendigt at hente en systemopdatering på op til 5 GB, og nogle brugere klager over, at det tager flere timer at hente opdateringen - trods en hurtig internet-forbindelse.

Spillene kræver også opdateringer, inden de kan starte, og det ser ud til, at den store belastning har fået hastigheden til at falde til sneglefart.

Mange af de nye funktioner, som det sociale netværk Miiverse, fungerer også kun sporadisk, skriver All Things Digital.

I USA kan man bruge Wii U med videotjenester som Netflix, Amazon Instant Video og Hulu Plus, men de to sidstnævnte virker ikke endnu på konsollen.

Så er det straks værre, at Nintendos egen TVii tjeneste, hvor man kan bruge GamePad-controlleren til at bladre rundt i tv-guiden, heller ikke er på plads.

All Things Digital citerer en anmeldelse på Amazon.com, hvor både styresystemet og brugerfladen får kritik for at være alt for langsom.

"Du vil gå til indstillinger? 15 sekunder. Du vil besøge Miiverse? Endnu 15 sekunder. Du vil klikke på en besked i Miiverse? Yep, 15 sekunder igen. Alt er så frygtelig langsomt," lyder det.

Der er meget på spil for Nintendo, der har solgt 97 millioner eksemplarer af forgængeren Wii. I den seneste tid er Wii-salget styrtdykket, og Nintendo har også haft svært ved at gøre den mobile 3DS til en succes.

Her er den nye konsol

Nintendos nyeste spilkonsol kan købes i Europa fra den 30. november.  I modsætning til forgængeren kan den nye konsol vise grafik i Full HD. Men det mest interessante er controlleren, der minder om en lille tablet. Den er udstyret med en 6,2-tommers touchscreen, som dog kun understøtter single- og ikke multi-touch.

Denne Wii U GamePad har også bevægelses-sensorer, NFC-chip, kamera, mikrofon, højtalere, rystefunktion og en fjernbetjenings-funktion til tv. Den er altså proppet med elektronik, og det betyder, at det bliver dyrt, hvis man skal anskaffe en ekstra controller.

Prisen for Wii U i en basispakke med én controller og 8 GB hukommelse forventes at ligge på omkring 3.000 danske kroner, og for hver ekstra controller skal man betale omkring 1.000 kr.

Der kommer også en premium-pakke med 32 GB, ladestation, en sort konsol (den normale udgave er hvid), forskellige spil og ekstra tilbehør til en pris, der er omkring 500 kr. højere end grundpakken.

Nintendo fortæller, at konsollen indeholder en IBM PowerPC-processor med tre kerner og et AMD Radeon-grafikkort. For at få mere lagerplads kan man både anvende SD-kort og tilslutte en ekstern harddisk over USB. Der er WLAN og HDMI (et kabel medfølger i nogle af pakkerne), og spillene kommer på 25 GB Wii U-medier.

I forhold til den nuværende konsol-generation skulle strømforbruget være forholdsvis lavt. Det ligger på 40 watt i gennemsnit, og Nintendo oplyser, at det maksimale strømforbrug er på 75 watt. Det skal sammenlignes med, at de hurtigste pc-grafikkort alene trækker 250 watt eller mere.

Wii U lanceres sammen med 20 spil, som både kommer fra Nintendo selv og andre udviklere. Der kommer en eShop, hvor man kan hente spil og anden software til konsollen. Der er mulighed for videochat med controllerens kamera, og der er indbygget en browser, så man kan surfe både på fjernsynet og GamePad'en.

Næsten alle de gamle Wii-spil og tilbehør til Wii-konsollen - herunder også controllerne - kan også bruges med den nye generation, lover Nintendo.

Der er endnu ikke sat dato på, hvordan konkurrenterne Microsoft og Sony er klar med efterfølgerne til deres aktuelle konsoller Xbox 360 og PlayStation 3.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen