Her er tallene: Danskernes mobile dataforbrug stiger voldsomt

Så voldsomt er den danske datatrafik fra mobiltelefoner steget på bare ét år.

Artikel top billede

Den seneste halvårlige telestatistik fra Erhvervsstyrelsen taler et tydeligt sprog, når det gælder danskernes stigende brug af smartphones. I løbet af et år er datatrafikken fra mobiltelefoner steget med hele 240 procent. Den har rundet 6,9 mia. MB data i første halvår 2012.

På et år er antallet af mobile bredbånds-abonnementer steget med 20 procent til 5,1 mio. i midten af 2012.

Når det gælder fastnet-bredbånd, er antallet af abonnementer stort set uændret. Der er 39 fastnet-abonnementer for hver 100 indbyggere i Danmark. Der er et lille fald i DSL-abonnenter og en mindre stigning i kabelmodem-teknologien.

Fiber er i kraftig fremgang med en vækst på lidt over 30 procent i løbet af et år.

Den gennemsnitlige hastighed for fastnet-bredbånd er steget med lidt under 40 procent fra 12,6 Mbit/s i midten af 2011 til 17,3 Mbit/s i midten af 2012.

Det er nu muligt at få bredbånd med mindst 100 Mbit/s i download-hastighed, men kun 0,8 pct. af bredbånds-abonnenterne havde denne hastighed i midten af året.

I de internationale sammenligninger har Danmark tidligere ligget i spidsen, men andre lande har nu hurtigere bredbånd. En rapport fra sidste sommer placerer Danmark på en global 14. plads, og selv blandt de europæiske lande rækker det kun til en niendeplads.

Det er Sydkorea og Japan, der ligger i spidsen med det hurtigste bredbånd på verdensplan, mens lande som Holland og Irland klarer sig bedst i Europa.

Halvårstatistiken indeholder også tal for telefoni og IPTV. For andet år i træk er antallet af sendte sms-beskeder faldet - senest med 6,8 pct. i dette halvår - og dette tyder på, at en større del af kommunikationen nu kører over mobile apps.

Der er sket en stigning i antallet af mms-beskeder på 51,5 pct., men det er stadig kun en dråbe i havet i forhold til sms-trafikken.

I første halvår 2012 sendte hvert mobilabonnement i gennemsnit lidt over 132 sms'er og ca. 1,5 mms'er om måneden.

Der bliver nu talt 2,3 gange mere i mobiltelefon end i fastnettelefonen, og antallet af fastnettelefon-abonnementer er faldet med 163.000 i det sidste år.

Når det gælder IPTV-abonnementer, er stigningen på lidt over 32 pct. til 332.000 i sommeren 2012.

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job