Her er tallene: Danskernes mobile dataforbrug stiger voldsomt

Så voldsomt er den danske datatrafik fra mobiltelefoner steget på bare ét år.

Artikel top billede

Den seneste halvårlige telestatistik fra Erhvervsstyrelsen taler et tydeligt sprog, når det gælder danskernes stigende brug af smartphones. I løbet af et år er datatrafikken fra mobiltelefoner steget med hele 240 procent. Den har rundet 6,9 mia. MB data i første halvår 2012.

På et år er antallet af mobile bredbånds-abonnementer steget med 20 procent til 5,1 mio. i midten af 2012.

Når det gælder fastnet-bredbånd, er antallet af abonnementer stort set uændret. Der er 39 fastnet-abonnementer for hver 100 indbyggere i Danmark. Der er et lille fald i DSL-abonnenter og en mindre stigning i kabelmodem-teknologien.

Fiber er i kraftig fremgang med en vækst på lidt over 30 procent i løbet af et år.

Den gennemsnitlige hastighed for fastnet-bredbånd er steget med lidt under 40 procent fra 12,6 Mbit/s i midten af 2011 til 17,3 Mbit/s i midten af 2012.

Det er nu muligt at få bredbånd med mindst 100 Mbit/s i download-hastighed, men kun 0,8 pct. af bredbånds-abonnenterne havde denne hastighed i midten af året.

I de internationale sammenligninger har Danmark tidligere ligget i spidsen, men andre lande har nu hurtigere bredbånd. En rapport fra sidste sommer placerer Danmark på en global 14. plads, og selv blandt de europæiske lande rækker det kun til en niendeplads.

Det er Sydkorea og Japan, der ligger i spidsen med det hurtigste bredbånd på verdensplan, mens lande som Holland og Irland klarer sig bedst i Europa.

Halvårstatistiken indeholder også tal for telefoni og IPTV. For andet år i træk er antallet af sendte sms-beskeder faldet - senest med 6,8 pct. i dette halvår - og dette tyder på, at en større del af kommunikationen nu kører over mobile apps.

Der er sket en stigning i antallet af mms-beskeder på 51,5 pct., men det er stadig kun en dråbe i havet i forhold til sms-trafikken.

I første halvår 2012 sendte hvert mobilabonnement i gennemsnit lidt over 132 sms'er og ca. 1,5 mms'er om måneden.

Der bliver nu talt 2,3 gange mere i mobiltelefon end i fastnettelefonen, og antallet af fastnettelefon-abonnementer er faldet med 163.000 i det sidste år.

Når det gælder IPTV-abonnementer, er stigningen på lidt over 32 pct. til 332.000 i sommeren 2012.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S