Her er tallene: Danskernes mobile dataforbrug stiger voldsomt

Så voldsomt er den danske datatrafik fra mobiltelefoner steget på bare ét år.

Artikel top billede

Den seneste halvårlige telestatistik fra Erhvervsstyrelsen taler et tydeligt sprog, når det gælder danskernes stigende brug af smartphones. I løbet af et år er datatrafikken fra mobiltelefoner steget med hele 240 procent. Den har rundet 6,9 mia. MB data i første halvår 2012.

På et år er antallet af mobile bredbånds-abonnementer steget med 20 procent til 5,1 mio. i midten af 2012.

Når det gælder fastnet-bredbånd, er antallet af abonnementer stort set uændret. Der er 39 fastnet-abonnementer for hver 100 indbyggere i Danmark. Der er et lille fald i DSL-abonnenter og en mindre stigning i kabelmodem-teknologien.

Fiber er i kraftig fremgang med en vækst på lidt over 30 procent i løbet af et år.

Den gennemsnitlige hastighed for fastnet-bredbånd er steget med lidt under 40 procent fra 12,6 Mbit/s i midten af 2011 til 17,3 Mbit/s i midten af 2012.

Det er nu muligt at få bredbånd med mindst 100 Mbit/s i download-hastighed, men kun 0,8 pct. af bredbånds-abonnenterne havde denne hastighed i midten af året.

I de internationale sammenligninger har Danmark tidligere ligget i spidsen, men andre lande har nu hurtigere bredbånd. En rapport fra sidste sommer placerer Danmark på en global 14. plads, og selv blandt de europæiske lande rækker det kun til en niendeplads.

Det er Sydkorea og Japan, der ligger i spidsen med det hurtigste bredbånd på verdensplan, mens lande som Holland og Irland klarer sig bedst i Europa.

Halvårstatistiken indeholder også tal for telefoni og IPTV. For andet år i træk er antallet af sendte sms-beskeder faldet - senest med 6,8 pct. i dette halvår - og dette tyder på, at en større del af kommunikationen nu kører over mobile apps.

Der er sket en stigning i antallet af mms-beskeder på 51,5 pct., men det er stadig kun en dråbe i havet i forhold til sms-trafikken.

I første halvår 2012 sendte hvert mobilabonnement i gennemsnit lidt over 132 sms'er og ca. 1,5 mms'er om måneden.

Der bliver nu talt 2,3 gange mere i mobiltelefon end i fastnettelefonen, og antallet af fastnettelefon-abonnementer er faldet med 163.000 i det sidste år.

Når det gælder IPTV-abonnementer, er stigningen på lidt over 32 pct. til 332.000 i sommeren 2012.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse