Prins lækkede ministeriets kodeord

Engelske Prins William klokkede i det, da han inviterede offentligheden indenfor.

Artikel top billede

(Foto: DENNIS G. JARVIS)

Det engelske kongehus har større tradition for åbenhed end det danske. Alligevel har det ikke helt lært at tackle nutidens medier.

Prins William, der lige lige nu tjener i hæren, har uforvarende offentligjort hemmelige kodeord.

Prinsen og hans udkårne forsøger at holde omverdenen opdateret på deres gøren og laden via deres egen hjemmeside, og her lagde de for nylig hverdagsbilleder op af prinsen i sin dagligdag på kasernen i et galleri med titlen: "A working day in the life of Flight Lieutenant Wales".

Et uskyldigt billedgalleri for det utrænede øje, men for forsvarsministeriet blev det pludselig et potentielt sikkerhedshul.

Det åbensindede par havde nemlig ikke tænkt på, at der i baggrunden på flere af billederne optrådte kodeord til de millitære systemer.

Ikke første gang

Forsvarsministeriet har hurtigt fået de pågældende billeder fjernet og udskiftet med nye.

Billederne var taget af millitært personale, der heller ikke havde studset over kodeordene i baggrunden, så prinseparret bærer ikke hele skylden alene.

"På grund af en administrativ forglemmelse blev billederne ikke ordentlig gennemgået af "RAF Valley" (Royal Air Force), og billederne viste kodeord, brugernavne og skærmbilleder af lukkede millitære systemer," udtaler militærets talsmand ifølge Sydney Morning Herald.

Alle brugernavn og kodeord er for en sikkerheds skyld blevet ændret og nulstillet.

Det er ikke første gang, at en lidt for åben tilgang til medier har lækket personlige oplysninger.

I den lidt lumre afdeling oplevede den danske vært for tv-programmet "Smart Living TV" at havne i det satiriske show Natholdet, fordi han udstillede sin søgehistorik med adskillige pornosøgninger på live tv.
 
Også TV-avisen har for nogle år siden - bevidst eller ubevidst - udstillet en kildes uheldige søgehistorisk i en udsendelse.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS