Prins lækkede ministeriets kodeord

Engelske Prins William klokkede i det, da han inviterede offentligheden indenfor.

Artikel top billede

(Foto: DENNIS G. JARVIS)

Det engelske kongehus har større tradition for åbenhed end det danske. Alligevel har det ikke helt lært at tackle nutidens medier.

Prins William, der lige lige nu tjener i hæren, har uforvarende offentligjort hemmelige kodeord.

Prinsen og hans udkårne forsøger at holde omverdenen opdateret på deres gøren og laden via deres egen hjemmeside, og her lagde de for nylig hverdagsbilleder op af prinsen i sin dagligdag på kasernen i et galleri med titlen: "A working day in the life of Flight Lieutenant Wales".

Et uskyldigt billedgalleri for det utrænede øje, men for forsvarsministeriet blev det pludselig et potentielt sikkerhedshul.

Det åbensindede par havde nemlig ikke tænkt på, at der i baggrunden på flere af billederne optrådte kodeord til de millitære systemer.

Ikke første gang

Forsvarsministeriet har hurtigt fået de pågældende billeder fjernet og udskiftet med nye.

Billederne var taget af millitært personale, der heller ikke havde studset over kodeordene i baggrunden, så prinseparret bærer ikke hele skylden alene.

"På grund af en administrativ forglemmelse blev billederne ikke ordentlig gennemgået af "RAF Valley" (Royal Air Force), og billederne viste kodeord, brugernavne og skærmbilleder af lukkede millitære systemer," udtaler militærets talsmand ifølge Sydney Morning Herald.

Alle brugernavn og kodeord er for en sikkerheds skyld blevet ændret og nulstillet.

Det er ikke første gang, at en lidt for åben tilgang til medier har lækket personlige oplysninger.

I den lidt lumre afdeling oplevede den danske vært for tv-programmet "Smart Living TV" at havne i det satiriske show Natholdet, fordi han udstillede sin søgehistorik med adskillige pornosøgninger på live tv.
 
Også TV-avisen har for nogle år siden - bevidst eller ubevidst - udstillet en kildes uheldige søgehistorisk i en udsendelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS