ARM vil erobre pc-markedet

ARM forventer at mere end 10 procent af alle traditionelle pc'er vil bruge firmaets processorer i 2015.

Artikel top billede

Næsten alle smartphones og tablet-pc'er indeholder en processor med ARM-teknologi, og det næste skridt bliver at erobre pc-markedet. Det britiske chipfirma forventer, at man kan runde en markedsandel på 10 procent inden for traditionelle pc'er allerede i 2015. Det skriver Wall Street Journal.

Hvis man tager tablet-pc'er og traditionelle pc'er som et samlet segment, så forudsiger ARM, at man kan nå en tocifret markedsandel allerede til næste år.

Den seneste Windows-lancering er et vigtigt skridt på vejen for ARM. For første gang fås Windows nu i en særlig version, der også kører på ARM-platformen.

"Windows RT er en af vores store strategier. Vi samarbejder med forskellige leverandører af styresystemer og browsere, herunder med Google om deres Chromebooks, og det vil vi fortsat gøre," siger ARM's chef for forretningsudvikling, Ian Drew.

Det ser dog ud til, at den første tids salg af tablet-pc'er med Windows RT har været skuffende. Selv Microsoft-chef Steve Ballmer erkender, at salgstallene er "beskedne".

Det forventes, at prisen for en ARM-processor til pc'er vil lande et sted mellem de nuværende smartphone-chips til 20 dollar og de normale cpu'er fra Intel og AMD, der kan koste fra 80 og helt op til 1.000 dollar for topmodellerne.

Senest har AMD annonceret, at man vil udvikle rigtige 64-bit processorer med ARM-teknologi.

I første omgang er der tale om processorer til server-markedet, men senere kan der også blive tale om ARM-processorer til almindelige computere. I en pressemeddelelse fortæller AMD, at man vil sælge ARM-chips til "flere markeder". Den første skal være klar i 2014.

Sidste år kom HP med sine første ARM-baserede servere. HP samarbejder med firmaet Calxeda i Texas, som er delvist ejet af ARM.  Calxeda har startet det såkaldte Trailblazer-projekt, hvor man vil udvikle lavenergi-servere med tusindvis af ARM-kerner.

ARM blev stiftet i 1990 som et joint-venture mellem Acorn, Apple og VLSI. Selskabet fremstiller ikke selv chips, men udvikler kun designet i et modulært system baseret på en RISC-kerne. De enkelte licenstagere kan så udvikle deres eget System-on-a-Chip (SoC). Det er blevet til en stor succes for ARM.

IDC har tidligere forudsagt, at ARM vil erobre 15 procent af markedet for pc-processorer inden 2015.

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)