ARM vil erobre pc-markedet

ARM forventer at mere end 10 procent af alle traditionelle pc'er vil bruge firmaets processorer i 2015.

Artikel top billede

Næsten alle smartphones og tablet-pc'er indeholder en processor med ARM-teknologi, og det næste skridt bliver at erobre pc-markedet. Det britiske chipfirma forventer, at man kan runde en markedsandel på 10 procent inden for traditionelle pc'er allerede i 2015. Det skriver Wall Street Journal.

Hvis man tager tablet-pc'er og traditionelle pc'er som et samlet segment, så forudsiger ARM, at man kan nå en tocifret markedsandel allerede til næste år.

Den seneste Windows-lancering er et vigtigt skridt på vejen for ARM. For første gang fås Windows nu i en særlig version, der også kører på ARM-platformen.

"Windows RT er en af vores store strategier. Vi samarbejder med forskellige leverandører af styresystemer og browsere, herunder med Google om deres Chromebooks, og det vil vi fortsat gøre," siger ARM's chef for forretningsudvikling, Ian Drew.

Det ser dog ud til, at den første tids salg af tablet-pc'er med Windows RT har været skuffende. Selv Microsoft-chef Steve Ballmer erkender, at salgstallene er "beskedne".

Det forventes, at prisen for en ARM-processor til pc'er vil lande et sted mellem de nuværende smartphone-chips til 20 dollar og de normale cpu'er fra Intel og AMD, der kan koste fra 80 og helt op til 1.000 dollar for topmodellerne.

Senest har AMD annonceret, at man vil udvikle rigtige 64-bit processorer med ARM-teknologi.

I første omgang er der tale om processorer til server-markedet, men senere kan der også blive tale om ARM-processorer til almindelige computere. I en pressemeddelelse fortæller AMD, at man vil sælge ARM-chips til "flere markeder". Den første skal være klar i 2014.

Sidste år kom HP med sine første ARM-baserede servere. HP samarbejder med firmaet Calxeda i Texas, som er delvist ejet af ARM.  Calxeda har startet det såkaldte Trailblazer-projekt, hvor man vil udvikle lavenergi-servere med tusindvis af ARM-kerner.

ARM blev stiftet i 1990 som et joint-venture mellem Acorn, Apple og VLSI. Selskabet fremstiller ikke selv chips, men udvikler kun designet i et modulært system baseret på en RISC-kerne. De enkelte licenstagere kan så udvikle deres eget System-on-a-Chip (SoC). Det er blevet til en stor succes for ARM.

IDC har tidligere forudsagt, at ARM vil erobre 15 procent af markedet for pc-processorer inden 2015.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen