Slut med at skifte processor i computeren

Med den kommende processor-generation Broadwell vil Intel angiveligt gøre det umuligt at skifte cpu.

Artikel top billede

Hvis man skal tro det japanske PC Watch, kan det fremover blive meget sværere at bygge sin egen computer. I dag kan man selv udskifte pc'ens processor, blot man kan finde en model der passer til bundkortets sokkel. Men den kommende 14-nanometer processor-generation Broadwell kommer angiveligt kun i et såkaldt BGA (Ball Grid Array).

Det betyder, at det er slut med de processorsokler, som kendes i dag. Processoren er fastmonteret på bundkortet og kan ikke skiftes. En BGA-processor har en række loddepunkter på undersiden, såkaldte bumps, som bliver loddet fast til bundkortet.

I dag sælger Intel sine pc-processorer med såkaldte LGA'er (Land Grid Array), hvor det er nemt at fjerne cpu'en. Der findes også micro-PGA (Pin Grid Array) og BGA til mobile computere.

Broadwell kommer først i 2014. Til næste år kommer Haswell, som altså stadig vil kunne fås i en sokkel-udgave. En af de store fordele i Haswell er, at strømforbruget i den mobile udgave er sænket helt ned til 7-8 watt.

Intel har ikke selv bekræftet informationerne, men beslutningen om at fjerne processor-soklen kan skyldes, at man ønsker at spare plads i kompakte all-in-one pc'er. De stationære computere har været på tilbagegang, og de få modeller der er tilbage bliver mindre og sværere at åbne.

Nogle af de aktuelle all-in-one computere bruger allerede mobil-processorer, som også sluger mindre energi.

Så ikke nok med, at de mobile computere har vundet over de stationære. De sidste desktop-pc'er kommer også til at ligne notebooks. Den store taber er pc-selvbyggeren, som får sværere ved at sammensætte sit eget system.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S