Sex.dk afviser dating-fusk med kvindeprofiler

Sex.dk's webmaster deler password med en række kvindeprofiler, og antallet af kvinder på siden er betydeligt lavere, end forsiden giver indtryk af. Men det er ikke tale om fusk, hævder sidens administrator.

Artikel top billede

Der ser ud til at være rigeligt med kvinder at vælge mellem, når du første gang besøger sexdatingsiden Sex.dk.

For nylig var siden udsat for et hackerangreb, hvor 30.000 brugernavne og kodeord blev lækket.

ComON's gennemgang af listen med brugernavne afslører, at der er bemærkelsesværdigt langt mellem profiler, der bærer kvindenavne.

Bo Jacobsen, der er administrator af Sex.dk, afviser dog, at det er et forsøg på at snyde brugerne, når siden alligevel reklamerer med et væld af kvindeprofiler på sin forside. 

Tværtimod ser han det som en service, der skal tilfredsstille de mandlige brugere, der udgør det overvejende flertal af Sex.dk-brugere.

"Så vidt jeg husker, viser vi lige mange mænd og kvinder på forsiden. Men vi ved, at flertallet af sidens brugere er mænd, der søger kvinder. Derfor er det vel også rimeligt, at vi netop præsenterer dem for udvalget af kvinder. Ud fra den logik burde vi måske endda overveje at vise endnu flere kvinder på vores forside," siger Bo Jacobsen.

Mærkværdigt password-sammenfald

ComON's gennemgang af de mange lækkede kodeord og brugernavne afslører desuden endnu et bemærkelsesværdigt faktum om sidens kvindelige brugere. 

For blandt mange af dem er særligt ét password overraskende populært.

Det drejer sig om det mystiske kodeord '1mcpork', som er det femte mest populære kodeord på Sex.dk  

Det er er mere anvendt end ellers mere oplagte kodeord som eksempelvis 111111 og 1234567.

Kigger vi nærmere på, hvilke profiler der bruger passwordet, fremgår det, at kodeordet især bliver brugt i forbindelse med profiler, der har kvindenavne som eksempelvis Frisk Pige, Majsepigen og pigekbh25a.

Herudover findes der også en særlig variant af kodeordet, der hedder 1mcporkk - altså med et dobbelt k - der bliver brugt af en profil, der bærer navnet "webmaster".

"Det er ikke fusk"

Da ComON første gang konfronterer Bo Jacobsen fra Sex.dk med det mystiske kodeord, afviser han at have kendskab til passwordet, men efter at undersøgt sagen vender han tilbage med et svar.

"Passwordet bliver brugt af vores support, der bruger det, når de låser profiler, som de mistænker for at være fake," siger Bo Jacobsen.

Da vi spurgte dig i går, kendte du ikke det her password. Hvordan kan det være?

"Nu er det ikke mig, der sidder og laver support, men vores webmaster, der  i øvrigt bruger et password, som er næsten identisk med det."

Hvad er det typisk for nogle profiler, som I vælger at låse?

"Vi har et relativt stort problem med fake profiler, og vi spærrer 10-12 stykker dagligt. Ofte er det profiler med modellignende billeder af ret lækre kvinder. Det er typisk biseksuelle kvinder, der oplyser, at de søger andre kvinder. Men ofte er det i virkeligheden mænd, der står bag, og som tænder på at chatte med de her kvinder." 

En anden teori kan jo være, at det er kvindelige profiler, der er oprettet af jer for skabe et mere attraktivt miljø for mandlige brugere?

"Det er korrekt, at der er rigtig, rigtig mange sider, der gør det. Men det gør vi ikke, og det vil jeg gerne stå 100 procent inde for. Det antal profiler, vi siger, at vi har på vores side, stemmer også med det antal passwords, der blev lækket." 

"Kigger du på vores kønsfordeling, så har vi et meget lavt antal kvinder og par. Det har vi netop, fordi vi ikke laver plat og svindel. Sammenligner du med nogle af vores konkurrenter, er der mange, der påstår, at de har 50-60 procent kvinder og har op mod 200.000 aktive profiler. Men går du ind og søger på deres side, så vil du opleve noget andet," siger Bo Jacobsen

Læs også:
 

Identiteten på danske sex-datere afsløret på grund af dårlige kodeord

Top 10: Så absurd fantasiløse er danskernes kodeord

Datingsitet Sex.dk efter angreb: Brugernavne kan være misbrugt

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS