Dødsfjenderne Apple og Google går sammen i patentkamp

En usædvanlig alliance mellem Apple og Google forsøger nu at få fat i patenterne fra fotogigant.

Artikel top billede

Efter 120 år gik det berømte fotofirma Kodak i betalingsstandsning tidligere i år. Kodak er en pioner inden for fotografiet og har både opfundet det håndholdte fotoapparat og det digitale kamera. Selskabet ligger inde med mange værdifulde patenter, som nu er sat til salg. De to ærkerivaler Apple og Google er gået sammen om at byde næsten tre milliarder kroner for de omkring 1.100 patenter, som kan være meget værdifulde i de konstante patent-krige mellem it-giganterne.

Det er meget usædvanligt, at Apple og Google går sammen om at købe patenter. De to selskaber har et indædt fjendskab - Steve Jobs sagde inden sin død, at han ville "smadre" Googles Android. Apple har fjernet Google-apps fra iOS og udviklet sin egen udskældte kort-applikation, og samtidig kører der retssager mellem Apple og producenter af Android smartphones og tablet-pc'er.

Men det er set tidligere, at fjender finder sammen om at opkøbe patenter. Sidste år gik Apple, Microsoft og Research In Motion sammen om at købe Nortels patenter for mere end 25 mia. kr. Dengang var det Google, der tabte i auktionen. Det kan være baggrunden for, at Google nu er gået sammen med Apple for at undgå et nyt nederlag.

Patenter kan både bruges offensivt til at angribe konkurrenterne og blokere deres produkter og defensivt til at forhindre angreb fra konkurrenterne.

Kodak tabte tidligere i år en retssag mod Apple, som fik rettens ord for, at man ikke krænker et patent på digital imaging preview-teknologi. Apple selv har hele tiden ment, at de er den sande ejer af Kodaks patenter, da de to parter havde et research-samarbejde tilbage i 1990'erne.

Nu har Apple så budt på patenterne sammen med Google. Pengene skal hjælpe Kodak med at komme på benene igen, men selskabet bliver betydelig slankere fremover og skal fokusere mindre på fotografi og mere på kommercielle print- og pakketjenester.

Kodaks problemer kommer samtidig med et andet og kun to år gammelt fotofirma - Instagram - er solgt til Facebook for seks milliarder kroner.

Så er det næsten ironisk, at Instagram netop bygger sin store succes på filtre, som får digitale billeder til at ligne noget, der er taget med et gammelt fotoapparat.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse