Dødsfjenderne Apple og Google går sammen i patentkamp

En usædvanlig alliance mellem Apple og Google forsøger nu at få fat i patenterne fra fotogigant.

Artikel top billede

Efter 120 år gik det berømte fotofirma Kodak i betalingsstandsning tidligere i år. Kodak er en pioner inden for fotografiet og har både opfundet det håndholdte fotoapparat og det digitale kamera. Selskabet ligger inde med mange værdifulde patenter, som nu er sat til salg. De to ærkerivaler Apple og Google er gået sammen om at byde næsten tre milliarder kroner for de omkring 1.100 patenter, som kan være meget værdifulde i de konstante patent-krige mellem it-giganterne.

Det er meget usædvanligt, at Apple og Google går sammen om at købe patenter. De to selskaber har et indædt fjendskab - Steve Jobs sagde inden sin død, at han ville "smadre" Googles Android. Apple har fjernet Google-apps fra iOS og udviklet sin egen udskældte kort-applikation, og samtidig kører der retssager mellem Apple og producenter af Android smartphones og tablet-pc'er.

Men det er set tidligere, at fjender finder sammen om at opkøbe patenter. Sidste år gik Apple, Microsoft og Research In Motion sammen om at købe Nortels patenter for mere end 25 mia. kr. Dengang var det Google, der tabte i auktionen. Det kan være baggrunden for, at Google nu er gået sammen med Apple for at undgå et nyt nederlag.

Patenter kan både bruges offensivt til at angribe konkurrenterne og blokere deres produkter og defensivt til at forhindre angreb fra konkurrenterne.

Kodak tabte tidligere i år en retssag mod Apple, som fik rettens ord for, at man ikke krænker et patent på digital imaging preview-teknologi. Apple selv har hele tiden ment, at de er den sande ejer af Kodaks patenter, da de to parter havde et research-samarbejde tilbage i 1990'erne.

Nu har Apple så budt på patenterne sammen med Google. Pengene skal hjælpe Kodak med at komme på benene igen, men selskabet bliver betydelig slankere fremover og skal fokusere mindre på fotografi og mere på kommercielle print- og pakketjenester.

Kodaks problemer kommer samtidig med et andet og kun to år gammelt fotofirma - Instagram - er solgt til Facebook for seks milliarder kroner.

Så er det næsten ironisk, at Instagram netop bygger sin store succes på filtre, som får digitale billeder til at ligne noget, der er taget med et gammelt fotoapparat.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice