Dødsfjenderne Apple og Google går sammen i patentkamp

En usædvanlig alliance mellem Apple og Google forsøger nu at få fat i patenterne fra fotogigant.

Artikel top billede

Efter 120 år gik det berømte fotofirma Kodak i betalingsstandsning tidligere i år. Kodak er en pioner inden for fotografiet og har både opfundet det håndholdte fotoapparat og det digitale kamera. Selskabet ligger inde med mange værdifulde patenter, som nu er sat til salg. De to ærkerivaler Apple og Google er gået sammen om at byde næsten tre milliarder kroner for de omkring 1.100 patenter, som kan være meget værdifulde i de konstante patent-krige mellem it-giganterne.

Det er meget usædvanligt, at Apple og Google går sammen om at købe patenter. De to selskaber har et indædt fjendskab - Steve Jobs sagde inden sin død, at han ville "smadre" Googles Android. Apple har fjernet Google-apps fra iOS og udviklet sin egen udskældte kort-applikation, og samtidig kører der retssager mellem Apple og producenter af Android smartphones og tablet-pc'er.

Men det er set tidligere, at fjender finder sammen om at opkøbe patenter. Sidste år gik Apple, Microsoft og Research In Motion sammen om at købe Nortels patenter for mere end 25 mia. kr. Dengang var det Google, der tabte i auktionen. Det kan være baggrunden for, at Google nu er gået sammen med Apple for at undgå et nyt nederlag.

Patenter kan både bruges offensivt til at angribe konkurrenterne og blokere deres produkter og defensivt til at forhindre angreb fra konkurrenterne.

Kodak tabte tidligere i år en retssag mod Apple, som fik rettens ord for, at man ikke krænker et patent på digital imaging preview-teknologi. Apple selv har hele tiden ment, at de er den sande ejer af Kodaks patenter, da de to parter havde et research-samarbejde tilbage i 1990'erne.

Nu har Apple så budt på patenterne sammen med Google. Pengene skal hjælpe Kodak med at komme på benene igen, men selskabet bliver betydelig slankere fremover og skal fokusere mindre på fotografi og mere på kommercielle print- og pakketjenester.

Kodaks problemer kommer samtidig med et andet og kun to år gammelt fotofirma - Instagram - er solgt til Facebook for seks milliarder kroner.

Så er det næsten ironisk, at Instagram netop bygger sin store succes på filtre, som får digitale billeder til at ligne noget, der er taget med et gammelt fotoapparat.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura