Nu kan dine persondata blive sendt til New Zealand

EU har nu godkendt, at personfølsomme oplysninger om EU-borgerne kan blive overført til New Zealand. Det skal bane vejen for øget samhandel.

Artikel top billede

EU-kommissionen har netop godkendt New Zealands beskyttelse af personoplysninger, og det baner vejen for øget samhandel med europæiske virksomheder. EU's databeskyttelsesdirektiv fra 1995 betyder, at personoplysninger kan overføres til lande uden for EU, hvis der er sikkerhed for et passende beskyttelsesniveau.

F.eks. skal de grundlæggende principper i EU's databeskyttelses-regler være sikret ved lovgivning, og der skal være uafhængig kontrol med overholdelsen af denne lovgivning. Godkendelsen betyder, at personoplysninger kan sendes til et tredjeland, uden at det er nødvendigt med yderligere sikkerheds-foranstaltninger.

Nu har EU vurderet, at New Zealands databeskyttelsesniveau er foreneligt med EU's. Det betyder, at sociale netværk, cloud-tjenester og andre udbydere med servere i New Zealand nu kan få lov til at overføre personoplysninger fra EU.

"Vi er gang med at revidere EU's regler for at sikre beskyttelse af personoplysninger hjemme, men vi er imidlertid også nødt til at sikre, at vores borgeres oplysninger er i sikkerhed, når de krydser EU's eksterne grænser", siger EU-kommissær Viviane Reding.

Personoplysninger overføres i stigende grad på tværs af landegrænserne og lagres på servere i mange forskellige lande. Ved at blåstemple et tredjelands databeskyttelsesniveau erklærer EU også sin tillid til landets generelle lovgivning.

Den samlede handel med varer mellem New Zealand og EU beløber sig årligt til 50 mia. kr. mens handelen med tjenesteydelser tegner sig for 23 mia. kroner på årsbasis.

New Zealand er ikke det første land uden for EU, der er godkendt under denne ordning. EU har allerede blåstemplet Andorra, Argentina, Australien, Canada, Schweiz, Færøerne, Guernsey, Israel, Isle of Man, Jersey og Uruguay. Desuden er USA godkendt under den såkaldte Safe Harbor-ordning.

Kommissionen vedtog i januar 2012 et forslag om modernisering af den nuværende EU-lovgivning om databeskyttelse. Den nye lovgivning behandles i øjeblikket i EU-parlamentet. Her vil man fastsætte mere klart formulerede kriterier og krav til vurdering af databeskyttelsesniveauet i tredjelande.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S