Nu kan dine persondata blive sendt til New Zealand

EU har nu godkendt, at personfølsomme oplysninger om EU-borgerne kan blive overført til New Zealand. Det skal bane vejen for øget samhandel.

Artikel top billede

EU-kommissionen har netop godkendt New Zealands beskyttelse af personoplysninger, og det baner vejen for øget samhandel med europæiske virksomheder. EU's databeskyttelsesdirektiv fra 1995 betyder, at personoplysninger kan overføres til lande uden for EU, hvis der er sikkerhed for et passende beskyttelsesniveau.

F.eks. skal de grundlæggende principper i EU's databeskyttelses-regler være sikret ved lovgivning, og der skal være uafhængig kontrol med overholdelsen af denne lovgivning. Godkendelsen betyder, at personoplysninger kan sendes til et tredjeland, uden at det er nødvendigt med yderligere sikkerheds-foranstaltninger.

Nu har EU vurderet, at New Zealands databeskyttelsesniveau er foreneligt med EU's. Det betyder, at sociale netværk, cloud-tjenester og andre udbydere med servere i New Zealand nu kan få lov til at overføre personoplysninger fra EU.

"Vi er gang med at revidere EU's regler for at sikre beskyttelse af personoplysninger hjemme, men vi er imidlertid også nødt til at sikre, at vores borgeres oplysninger er i sikkerhed, når de krydser EU's eksterne grænser", siger EU-kommissær Viviane Reding.

Personoplysninger overføres i stigende grad på tværs af landegrænserne og lagres på servere i mange forskellige lande. Ved at blåstemple et tredjelands databeskyttelsesniveau erklærer EU også sin tillid til landets generelle lovgivning.

Den samlede handel med varer mellem New Zealand og EU beløber sig årligt til 50 mia. kr. mens handelen med tjenesteydelser tegner sig for 23 mia. kroner på årsbasis.

New Zealand er ikke det første land uden for EU, der er godkendt under denne ordning. EU har allerede blåstemplet Andorra, Argentina, Australien, Canada, Schweiz, Færøerne, Guernsey, Israel, Isle of Man, Jersey og Uruguay. Desuden er USA godkendt under den såkaldte Safe Harbor-ordning.

Kommissionen vedtog i januar 2012 et forslag om modernisering af den nuværende EU-lovgivning om databeskyttelse. Den nye lovgivning behandles i øjeblikket i EU-parlamentet. Her vil man fastsætte mere klart formulerede kriterier og krav til vurdering af databeskyttelsesniveauet i tredjelande.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos