Nu kan dine persondata blive sendt til New Zealand

EU har nu godkendt, at personfølsomme oplysninger om EU-borgerne kan blive overført til New Zealand. Det skal bane vejen for øget samhandel.

Artikel top billede

EU-kommissionen har netop godkendt New Zealands beskyttelse af personoplysninger, og det baner vejen for øget samhandel med europæiske virksomheder. EU's databeskyttelsesdirektiv fra 1995 betyder, at personoplysninger kan overføres til lande uden for EU, hvis der er sikkerhed for et passende beskyttelsesniveau.

F.eks. skal de grundlæggende principper i EU's databeskyttelses-regler være sikret ved lovgivning, og der skal være uafhængig kontrol med overholdelsen af denne lovgivning. Godkendelsen betyder, at personoplysninger kan sendes til et tredjeland, uden at det er nødvendigt med yderligere sikkerheds-foranstaltninger.

Nu har EU vurderet, at New Zealands databeskyttelsesniveau er foreneligt med EU's. Det betyder, at sociale netværk, cloud-tjenester og andre udbydere med servere i New Zealand nu kan få lov til at overføre personoplysninger fra EU.

"Vi er gang med at revidere EU's regler for at sikre beskyttelse af personoplysninger hjemme, men vi er imidlertid også nødt til at sikre, at vores borgeres oplysninger er i sikkerhed, når de krydser EU's eksterne grænser", siger EU-kommissær Viviane Reding.

Personoplysninger overføres i stigende grad på tværs af landegrænserne og lagres på servere i mange forskellige lande. Ved at blåstemple et tredjelands databeskyttelsesniveau erklærer EU også sin tillid til landets generelle lovgivning.

Den samlede handel med varer mellem New Zealand og EU beløber sig årligt til 50 mia. kr. mens handelen med tjenesteydelser tegner sig for 23 mia. kroner på årsbasis.

New Zealand er ikke det første land uden for EU, der er godkendt under denne ordning. EU har allerede blåstemplet Andorra, Argentina, Australien, Canada, Schweiz, Færøerne, Guernsey, Israel, Isle of Man, Jersey og Uruguay. Desuden er USA godkendt under den såkaldte Safe Harbor-ordning.

Kommissionen vedtog i januar 2012 et forslag om modernisering af den nuværende EU-lovgivning om databeskyttelse. Den nye lovgivning behandles i øjeblikket i EU-parlamentet. Her vil man fastsætte mere klart formulerede kriterier og krav til vurdering af databeskyttelsesniveauet i tredjelande.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S