Nu kan 3D-printere bruges til at lave skydevåben

Enhver med en 3D-printer kan snart lave sin egen pistol. Det kan gøre det umuligt at kontrollere udbredelsen af våben.

Artikel top billede

Det berømte amerikanske teknologi-magasin Wired har udråbt Cody Wilson til et af de 15 farligste mennesker i verden. Nu skulle man ikke umiddelbart tro, at en 24-årig jurastuderende fra University of Texas fortjener denne tvivlsomme ære. Men Cody Wilson står i spidsen for noget, som ifølge kritikere kan vælte hele det amerikanske samfund - og tage resten af verden med i faldet.

Cody Wilson og gruppen Defense Distributed står bag et omstridt projekt, "Wiki Weapon", hvor man vil fremstille brugbare skydevåben med 3D-printere og stille open-source-byggeplaner til rådighed for alle.

Det sætter fokus på et meget principielt problem med 3D-printere. Her kan man fremstille alle slags genstande - også dem, der er ulovlige. Det er umuligt at forhindre, medmindre man indbygger en form for spærring i printeren. Men hvordan skal printeren kunne genkende en pistol eller en kniv?

Printer-producenten Stratasys har forsøgt at spænde ben for Cody Wilsons planer ved at opsige hans leasingaftale og beslægge printeren. Begrundelsen er, at Wilson ikke råder over den nødvendige licens til produktion af håndvåben.

Wilson havde ellers samlet 20.000 dollar online til sit projekt, som skal vise, at det er muligt at fremstille et håndvåben med en 3D-printer. Han vil også skabe en ny platform, hvor man kan udveksle konstruktions-tegninger.

Ifølge Wilson overholder hans projekt de amerikanske love. I USA er det tilladt at fremstille våben uden licens, så længe de ikke bliver sat til salg. Det gælder dog ikke for maskingeværer.

Et angreb på demokratiet

Efter skolemassakren i Connecticut i sidste uge er der igen sat fokus på de mange skydevåben, der ligger i private amerikanske hjem, og flere politikere kræver nu, at våbenlovene skal strammes.

Det har også ramt projekter med 3D-print af våben. MakerBot har nu fjernet planerne for flere komponenter til den semiautomatiske riffel AR15 og andre våben fra sin platform Thingiverse. Her kan man frit hente tegninger til forskellige objekter, der så kan fremstilles med en 3D-printer.

Men MakerBot vil ikke længere tillade, at planer for våben bliver spredt på platformen. Det har hele tiden været forbudt i tjenestens vilkår, men de er ikke blevet håndhævet indtil nu.

Det stopper dog ikke gruppen Defense Distributed, som stadig arbejder på at producere et "Wiki Weapon". Dermed har enhver internet-bruger med adgang til en 3D-printer mulighed for at printe sit eget skydevåben - det bliver umuligt at gennemføre våbenkontrol.

"Hvad skal myndighederne gøre, når de må antage, at hver eneste borger har øjeblikkelig adgang til et skydevåben fra internettet," spørger Defense Distributed på sin hjemmeside.

En amerikansk senator har beskrevet projektet som et "direkte forsøg på at omstyrte vores demokratiske system".

Efter beslaglæggelsen af den oprindelige printer har Cody Wilson nu søgt om en licens til at fremstille håndvåben og lånt en 3D-printer hos et andet firma. Det er allerede lykkes at fremstille en prototype på en pistol fra 3D-printeren - men den holdt kun til seks skud.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S