Her er verdens mindste Android-konsol

Den nye Android-konsol fra amerikansk PlayJam er ikke meget større end en usb-nøgle.

Artikel top billede

Det tegner til, at 2013 bliver et stort år i konsol-verdenen, og der kommer stadig flere produkt-annonceringer. Et af de mest omtalte produkter er Android-konsollen Ouya, der samlede hele 50 millioner kroner på Kickstarter sidste år. Men et nyt projekt forsøger nu at stjæle opmærksomheden. Det er den lille GameStick fra det amerikanske firma PlayJam. Den fylder ikke meget mere end en usb-nøgle og sættes direkte i fjernsynets hdmi-indgang.

GameStick skal forvandle fjernsynet til en Android-baseret spillemaskine. Der er også en controller, der fungerer over en trådløs forbindelse. Controlleren har en lille indstikplads, hvor man kan anbringe GameStick-modulet under transport.

Hardwaren kan ikke helt måle sig med Ouya, som indeholder en Tegra-3-processor. GameStick bruger et Amlogic-chipsæt (dual-core), som er langsommere end Tegra 3, men der er plads til 1 GB RAM og 8 GB internt lager i det lille modul. Det skulle være nok til at afvikle 1080p-video flydende. En version af Android Jelly Bean er installeret som operativsystem. Den firkantede controller minder om Classic Controller fra Nintendo Wii.  

Ligesom Ouya har PlayJam også valgt at bruge Kickstarter til at indsamle penge til deres nye konsol. Det er gået ganske godt. I løbet af de første par dage er der allerede samlet 80.000 dollar ud af målet på 100.000 dollar, og der er stadig 28 dage tilbage, så det skulle være sikkert, at målet bliver nået, og apparatet kommer i produktion.

Den officielle pris for GameStick kommer til at ligge på 79 dollar (440 kroner), og den er dermed også noget billigere end andre konsoller. Allerede i april skulle GameStick være klar til salg.

De første eksemplarer af konkurrenten Ouya er netop sendt til Android-udviklere, og resten af kunderne kan regne med at modtage konsollen i marts. Med en pris på 500 kroner er Ouya en smulere dyrere end GameStick.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job