Her er verdens mindste Android-konsol

Den nye Android-konsol fra amerikansk PlayJam er ikke meget større end en usb-nøgle.

Artikel top billede

Det tegner til, at 2013 bliver et stort år i konsol-verdenen, og der kommer stadig flere produkt-annonceringer. Et af de mest omtalte produkter er Android-konsollen Ouya, der samlede hele 50 millioner kroner på Kickstarter sidste år. Men et nyt projekt forsøger nu at stjæle opmærksomheden. Det er den lille GameStick fra det amerikanske firma PlayJam. Den fylder ikke meget mere end en usb-nøgle og sættes direkte i fjernsynets hdmi-indgang.

GameStick skal forvandle fjernsynet til en Android-baseret spillemaskine. Der er også en controller, der fungerer over en trådløs forbindelse. Controlleren har en lille indstikplads, hvor man kan anbringe GameStick-modulet under transport.

Hardwaren kan ikke helt måle sig med Ouya, som indeholder en Tegra-3-processor. GameStick bruger et Amlogic-chipsæt (dual-core), som er langsommere end Tegra 3, men der er plads til 1 GB RAM og 8 GB internt lager i det lille modul. Det skulle være nok til at afvikle 1080p-video flydende. En version af Android Jelly Bean er installeret som operativsystem. Den firkantede controller minder om Classic Controller fra Nintendo Wii.  

Ligesom Ouya har PlayJam også valgt at bruge Kickstarter til at indsamle penge til deres nye konsol. Det er gået ganske godt. I løbet af de første par dage er der allerede samlet 80.000 dollar ud af målet på 100.000 dollar, og der er stadig 28 dage tilbage, så det skulle være sikkert, at målet bliver nået, og apparatet kommer i produktion.

Den officielle pris for GameStick kommer til at ligge på 79 dollar (440 kroner), og den er dermed også noget billigere end andre konsoller. Allerede i april skulle GameStick være klar til salg.

De første eksemplarer af konkurrenten Ouya er netop sendt til Android-udviklere, og resten af kunderne kan regne med at modtage konsollen i marts. Med en pris på 500 kroner er Ouya en smulere dyrere end GameStick.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S