Her er verdens mindste Android-konsol

Den nye Android-konsol fra amerikansk PlayJam er ikke meget større end en usb-nøgle.

Artikel top billede

Det tegner til, at 2013 bliver et stort år i konsol-verdenen, og der kommer stadig flere produkt-annonceringer. Et af de mest omtalte produkter er Android-konsollen Ouya, der samlede hele 50 millioner kroner på Kickstarter sidste år. Men et nyt projekt forsøger nu at stjæle opmærksomheden. Det er den lille GameStick fra det amerikanske firma PlayJam. Den fylder ikke meget mere end en usb-nøgle og sættes direkte i fjernsynets hdmi-indgang.

GameStick skal forvandle fjernsynet til en Android-baseret spillemaskine. Der er også en controller, der fungerer over en trådløs forbindelse. Controlleren har en lille indstikplads, hvor man kan anbringe GameStick-modulet under transport.

Hardwaren kan ikke helt måle sig med Ouya, som indeholder en Tegra-3-processor. GameStick bruger et Amlogic-chipsæt (dual-core), som er langsommere end Tegra 3, men der er plads til 1 GB RAM og 8 GB internt lager i det lille modul. Det skulle være nok til at afvikle 1080p-video flydende. En version af Android Jelly Bean er installeret som operativsystem. Den firkantede controller minder om Classic Controller fra Nintendo Wii.  

Ligesom Ouya har PlayJam også valgt at bruge Kickstarter til at indsamle penge til deres nye konsol. Det er gået ganske godt. I løbet af de første par dage er der allerede samlet 80.000 dollar ud af målet på 100.000 dollar, og der er stadig 28 dage tilbage, så det skulle være sikkert, at målet bliver nået, og apparatet kommer i produktion.

Den officielle pris for GameStick kommer til at ligge på 79 dollar (440 kroner), og den er dermed også noget billigere end andre konsoller. Allerede i april skulle GameStick være klar til salg.

De første eksemplarer af konkurrenten Ouya er netop sendt til Android-udviklere, og resten af kunderne kan regne med at modtage konsollen i marts. Med en pris på 500 kroner er Ouya en smulere dyrere end GameStick.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til tekniske projekter og arkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S