Dansk opfindelse: Lås døren op med din smartphone

Odense Kommune anskaffer nu 3.500 Bluetooth-styrede låse, der kan styres med en smartphone.

Artikel top billede

Sidste år kunne det danske firma Poly-Control præsentere en trådløs lås, der bruger Z-Wave teknologi og kan kontrolleres via en smartphone, et webinterface eller et særligt keypad. Den danske lås Poly-Lock kan monteres på de fleste typer døre uanset den eksisterende låsemekanisme.

Nu har Odense Kommune bestilt 3.500 af de trådløse låse til plejepersonale, som nu kan udskifte store nøglebundter med smartphones, når de skal have adgang til borgernes hjem. Det skal både spare udgifter til administration og forbedre sikkerheden.

De digitale nøgler kan skiftes på ganske få minutter fra it-afdelingen, og man vil stadig kunne bruge en fysisk nøgle. Systemet giver også information om, hvor længe hvert besøg i hjemmet varer, da hver adgang registreres.

Der er netop kommet en ny version af Poly-Lock, der anvender low-power Bluetooth og Wi-Fi. Her kan man oprette en direkte forbindelse mellem brugerens smartphone og digitallåsen uden at skulle gennem en gateway.

Med low-power Wi-Fi kan brugeren desuden opsætte forbindelsen gennem hjemmets eksisterende router og tilgå systemet gennem en webbrowser overalt i verden.

Ifølge producenten kræver det kun omkring ti minutter og et par skruer at montere det trådløse system oven på en eksisterende lås.

Hver gang en ny bruger skal have adgang til låsen, modtager man typisk en ny pinkode på telefonen og låser op via den tilhørende applikation.

Dermed egner løsningen sig eksempelvis til hoteller, feriehuse eller hjemmeplejen, hvor det er upraktisk at slæbe rundt på en bunke nøgler.

Det danske firma satser nu også på det amerikanske marked, hvor man netop har modtaget en større ordre på et tocifret millionbeløb. I første kvartal af 2013 skal virksomheden som en start levere de første 5.000 af over 30.000 trådløse låseenheder til en ny amerikansk samarbejdspartner.

Ligesom sidste år deltager det danske firma på Consumer Electronics Show i Las Vegas i den kommende uge, hvor man vil præsentere sine låseenheder.

Danskerne er ikke de eneste, der arbejder med smartphone-dørlåse. Det amerikanske firma Lockitron har en lignende teknologi, hvor døren kan åbnes via Bluetooth.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS