Intel sænker strømforbruget i ultrabooks

Så er der nyt om de kommende processor-generationer fra Intel.

Artikel top billede

På CES i Las Vegas har Intel præsenteret sine kommende processorer, hvor strømforbruget er sænket helt ned til 7 watt. Den nye processor-generation Haswell kommer i løbet af 2013. Det er den fjerde generation af Intels Core-serie og denne gang er strukturbredden på 22 nanometer. Det betyder højere ydelse samtidig med at chippen bruger mindre strøm.

Til efteråret kommer de første tynde ultrabooks med Haswell. Intel har udvidet kravene til ultrabook-producenterne. Fremover skal de bruge touchskærme i deres computere, og Intel lægger også vægt på teknologier som ansigtsgenkendelse, eye-tracking og bevægelses-styring, som skal bruges til at betjene computerne.

Intel viste et færdigt koncept kaldet "North Cape", som illustrerer hvordan fremtidens ultrabook kan se ud. Det er en kombination af et tastatur-dock og et aftageligt touch-display/tablet. Når de er forbundet, fungerer det som en bærbar computer. Men skærmen kan også fjernes og bruges som en tablet. Hele enheden vejer 850 gram og har en tykkelse på 10 mm.

Skærmen måler 13 tommer, men i tablet-modus er det kun 11,6-tommer, der bruges til at vise skærmbilledet. Kanten anvendes så til at holde tablet-pc'en. Processoren sidder direkte i skærmdelen, og der er både et batteri i tastaturet og i skærmen. I ultrabook-modus holder den i 13 timer mellem opladninger, og tablet-pc'en alene skulle køre i 10 timer.

Intel vil ikke selv fremstille tablet-pc'en, men forventer at andre producenter vil bruge konceptet, som naturligvis er proppet med Intel-teknologi.

Der kommer også en ny generation af Atom-processorer, kaldet Bay Trail, som er specielt rettet mod tablet-pc'er. Her er strukturbredden også på 22 nanometer og strømforbruget er meget lavt. Flere producenter skulle være på vej med tablet-pc'er baseret på Bay Trail, der har fire kerner.

Den sidste nyhed fra Intel er en billig processor til smartphones, Atom Z2420, som skal bruges i Android-mobiler i den laveste prisklasse. Her går man især efter udviklingslande, hvor der er et stort marked for billige smartphones.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S