Intel sænker strømforbruget i ultrabooks

Så er der nyt om de kommende processor-generationer fra Intel.

Artikel top billede

På CES i Las Vegas har Intel præsenteret sine kommende processorer, hvor strømforbruget er sænket helt ned til 7 watt. Den nye processor-generation Haswell kommer i løbet af 2013. Det er den fjerde generation af Intels Core-serie og denne gang er strukturbredden på 22 nanometer. Det betyder højere ydelse samtidig med at chippen bruger mindre strøm.

Til efteråret kommer de første tynde ultrabooks med Haswell. Intel har udvidet kravene til ultrabook-producenterne. Fremover skal de bruge touchskærme i deres computere, og Intel lægger også vægt på teknologier som ansigtsgenkendelse, eye-tracking og bevægelses-styring, som skal bruges til at betjene computerne.

Intel viste et færdigt koncept kaldet "North Cape", som illustrerer hvordan fremtidens ultrabook kan se ud. Det er en kombination af et tastatur-dock og et aftageligt touch-display/tablet. Når de er forbundet, fungerer det som en bærbar computer. Men skærmen kan også fjernes og bruges som en tablet. Hele enheden vejer 850 gram og har en tykkelse på 10 mm.

Skærmen måler 13 tommer, men i tablet-modus er det kun 11,6-tommer, der bruges til at vise skærmbilledet. Kanten anvendes så til at holde tablet-pc'en. Processoren sidder direkte i skærmdelen, og der er både et batteri i tastaturet og i skærmen. I ultrabook-modus holder den i 13 timer mellem opladninger, og tablet-pc'en alene skulle køre i 10 timer.

Intel vil ikke selv fremstille tablet-pc'en, men forventer at andre producenter vil bruge konceptet, som naturligvis er proppet med Intel-teknologi.

Der kommer også en ny generation af Atom-processorer, kaldet Bay Trail, som er specielt rettet mod tablet-pc'er. Her er strukturbredden også på 22 nanometer og strømforbruget er meget lavt. Flere producenter skulle være på vej med tablet-pc'er baseret på Bay Trail, der har fire kerner.

Den sidste nyhed fra Intel er en billig processor til smartphones, Atom Z2420, som skal bruges i Android-mobiler i den laveste prisklasse. Her går man især efter udviklingslande, hvor der er et stort marked for billige smartphones.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS