Apple kan være på vej med en lavpris-iPhone

Apple arbejder på en ny og billigere iPhone-model, der kan komme på markedet snart, skriver en amerikansk avis.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Apple arbejder i øjeblikket på at lancere en ny iPhone-model, der skal fungere som et billigere alternativ til den relativt bekostelige iPhone 5.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal, der traditionelt har ret troværdige kilder omkring den californiske virksomhed.

Avisen understreger dog, at det endnu er uvist om Apple vil sætte den nye iPhone-model i produktion.

Vælger Apple at gøre dette, vil den nye iPhone kunne lande i forbrugernes hænder allerede i slutningen af 2013.

Billigere materialer

Den nye billigere iPhone vil dog formodentligt blive bygget af billigere materialer, oplyser en kilde til Wall Street Journal.

Eksempelvis overvejer Apple at reducere omkostningerne ved at anvende en skal af polycarbonat i stedet for den bagside af aluminium, der sidder på iPhone 5.

De fleste andre komponenter i en kommende billigere iPhone vil sandsynligvis stamme fra den nuværende iPhone 5 og ældre iPhone-modeller. 

Ifølge Wall Street Journals kilder har Apple siden 2009 løbende overvejet at øge sine markedsandele ved at bygge en billigere udgave af iPhonen.

I forbindelse med lanceringen af iPhone 4 i 2010 havde Apple en række designs til en sådan telefon på tegnebrættet.

Planer blev skrottet

Planerne blev dog skrottet, da en række ledende Apple-folk frygtede, at det vil komplicere Apples meget strømlinede produktionsprocesser, hvis der sideløbende skulle produceres to nye iPhone-modeller.

Siden da er konkurrencen fra billigere telefoner med Android-styresystemet blevet intensiveret, og ifølge Wall Street Journal har de dyre iPhones især har svært ved at få fodfæste i Kina og andre af de såkaldte BRIK-lande. 

Læs også:
Rygterne tager til: Tim Cook antyder at et Apple-tv er på vej 

Få testet din it-viden i den helt store Apple-fanboy quiz

Vi glæder os sygt meget: Syv gadgets der kommer til at rocke i 2013

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job