Apple kan være på vej med en lavpris-iPhone

Apple arbejder på en ny og billigere iPhone-model, der kan komme på markedet snart, skriver en amerikansk avis.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Apple arbejder i øjeblikket på at lancere en ny iPhone-model, der skal fungere som et billigere alternativ til den relativt bekostelige iPhone 5.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal, der traditionelt har ret troværdige kilder omkring den californiske virksomhed.

Avisen understreger dog, at det endnu er uvist om Apple vil sætte den nye iPhone-model i produktion.

Vælger Apple at gøre dette, vil den nye iPhone kunne lande i forbrugernes hænder allerede i slutningen af 2013.

Billigere materialer

Den nye billigere iPhone vil dog formodentligt blive bygget af billigere materialer, oplyser en kilde til Wall Street Journal.

Eksempelvis overvejer Apple at reducere omkostningerne ved at anvende en skal af polycarbonat i stedet for den bagside af aluminium, der sidder på iPhone 5.

De fleste andre komponenter i en kommende billigere iPhone vil sandsynligvis stamme fra den nuværende iPhone 5 og ældre iPhone-modeller. 

Ifølge Wall Street Journals kilder har Apple siden 2009 løbende overvejet at øge sine markedsandele ved at bygge en billigere udgave af iPhonen.

I forbindelse med lanceringen af iPhone 4 i 2010 havde Apple en række designs til en sådan telefon på tegnebrættet.

Planer blev skrottet

Planerne blev dog skrottet, da en række ledende Apple-folk frygtede, at det vil komplicere Apples meget strømlinede produktionsprocesser, hvis der sideløbende skulle produceres to nye iPhone-modeller.

Siden da er konkurrencen fra billigere telefoner med Android-styresystemet blevet intensiveret, og ifølge Wall Street Journal har de dyre iPhones især har svært ved at få fodfæste i Kina og andre af de såkaldte BRIK-lande. 

Læs også:
Rygterne tager til: Tim Cook antyder at et Apple-tv er på vej 

Få testet din it-viden i den helt store Apple-fanboy quiz

Vi glæder os sygt meget: Syv gadgets der kommer til at rocke i 2013

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S