Kikset bastard eller den perfekte tablet til spil? Døm selv

Flere millioner computerspillere har været med til at skabe Razer Edge, som er en pc, tablet og konsol i en samlet pakke. Den specielle maskine kører Windows 8 og vil lege med dig, dine venner og din fladskærm.

Artikel top billede

Hvordan skaber du den perfekte spillemaskine? Du spørger massevis af computerspillere til råds. 

Det mener Razer, som er kendt for at producere gamingudstyr, men som valgte at 'crowdsource' sit nyeste produkt.

Derfor har flere millioner computerspillere været med til at bestemme specifikationer og design af Razer Edge samt ikke mindst pris.

Det foregik online i Razers eget forum og via sociale medier som Facebook.

Resultatet er en maskine, der er ret svær at sætte i bås, da Razer Edge er både en pc, tablet og konsol i en samlet pakke.

Udformningen af maskinen leder tankerne hen på en tablet, men der kan tilføjes analoge styrepinde til den, så det er muligt at spille med vibrationsfeedback.

Softwaren under overfladen er Windows 8, og derfor kan den afvikle almindelige pc-spil, da hardwaren er forholdsvis kraftig.

Der sidder en Intel Core i5- eller i7-processor i maskinrummet alt efter konfiguration, og de visuelle effekter på skærmen hjælpes på vej af en grafikprocessor fra Nvidia.

Den mest højpotente udgave af Razer Edge har otte gigabyte ram og en 256 gigabyte SSD.

Ligesom en konsol kan der kobles gamepads til Razer Edge, og den kan også forbindes til fladskærmen i stuen, hvis hele familien skal samles om et spil.

Razer Edge fås i flere forskellige konfigurationer, og prisen begynder ved 999 dollar, cirka 5.700 kroner. Maskinen lanceres i første omgang kun i USA og Asien, mens vi herhjemme ikke får mulighed for at købe Razer Edge foreløbig.

Hvad synes du? Er det her fremtidens gamermaskine, eller er den alt for meget? Giv din mening til kende i kommentarfeltet.

Her følger en demonstrationsvideo af Razer Edge:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune