Nu kommer det intelligente Bluetooth-ur

Det forsinkede armbåndsur Pebble, som satte rekord på Kickstarter, er klar senere i denne måned.

Artikel top billede

På CES i Las Vegas kunne firmaet Pebble Technology endelig meddele en dato for, hvornår man er klar til at levere sit meget omtalte smartwatch Pebble. Den 23. januar starter leveringen til de næsten 70.000 brugere, der har støttet projektet på crowdfunding-platformen Kickstarter. På et senere tidspunkt kan alle andre også købe uret på getpebble.com.

Firmaet ville blot samle 100.000 dollar på Kickstarter for at kunne starte produktionen af sit Bluetooth-ur - men det endte med 10,2 mio. dollar eller næsten 60 millioner kroner. Dermed har Pebble slået alle rekorder på Kickstarter.

Pebble bruger elektronisk blæk i sit 1,26-tommers display på 144 x 168 pixels, og det bliver beskrevet som et ur, der er bygget til det 21. århundrede. Brugeren kan selv vælge urets design og downloade forskellige applikationer.

Pebble kan forbinde sig med Android-telefoner og iPhone over Bluetooth 2.1, og det vibrerer, når der er modtaget en e-mail, sms eller et opkald.

Selv om der er tale om elektronisk papir, er det også muligt at se klokken om natten - der er indbygget et baglys i uret.

Der er også et indbygget magnetometer, så uret kan bruges som et elektronisk kompas, og en bevægelsessensor sørger for, at man kan styre uret ved at ryste med håndleddet.

Det færdige Pebble-ur skal leveres i forskellige farver. Der kommer også et Pebble SDK, så tredjeparts-udviklere kan udvikle deres egne applikationer.

Ifølge den oprindelige tidsplan skulle Pebble lanceres i september sidste år, men det er altså forsinket med næsten et halvt år.

På et pressemøde i Las Vegas kunne Pebble Technology demonstrere, hvordan uret kan bruges til at styre en smartphone trådløst. Det kan f.eks. bruges til at starte afspilning af musik, mens telefonen sidder i et dock.

Det er også muligt at få vist indkommende sms-beskeder og e-mails på uret, og det kan bruges til at styre opkald til telefonen.

Den trådløse forbindelse til telefonen dræner både batteriet i mobilen og uret, og det er nødvendigt at tilslutte et magnetisk kabel for at lade uret op. Batteriet skulle holde i omkring en uge.

Pebble koster 150 dollar for alle dem, der ikke har bestilt uret på Kickstarter.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S