Apple-chef: Derfor vil vi aldrig lave en billig telefon

Der er et stort marked for billige smartphones, men alligevel afviser Apples Phil Schiller alle rygter om en billig iPhone.

Artikel top billede

Apples åbenmundede marketingchef Phil Schiller afviser rygter om, at Apple er på vej med en billig udgave af iPhonen.

"På trods af at billige smartphones er enormt populære, bliver de aldrig en del af Apples fremtidige produktsortiment," siger Phil Schiller til den kinesiske avis Shanghai Evening News ifølge The Next Web.

I interviewet understreger Schiller, at selv om Apple kun sidder på 20 procent af smartphone-markedet, så sidder Apple på 75 procent af profitten i markedet.

Phil Schillers afvisning kommer, efter at den amerikanske avis Wall Street Journal i onsdags skrev, at Apple vil forsøge at øge sin markedsandele på blandt andet det kinesiske marked ved at producere en billigere iPhone.

Schiller: Vi skaber de bedste produkter
På det kinesiske marked er iPhonen blandt andet blevet udfordret af den relativt billige kinesiske kult-telefon Xiaomi.

Men i interviewet med den kinesiske avis siger Phil Schiller:

"I ethvert produkt, som Apple skaber, bruger vi kun den bedste teknologi, der er tilgængelig. Det inkluderer vores produktionsteknik, retinaskærmen og vores unibody-design, der er med til at skabe det bedste produkt på markedet."

Djævlen ligger dog ofte i detaljen, og Phil Schiller kan have valgt sine ord med stor omhu. 

Eksempelvis vil Apple næppe nogensinde beskrive et af sine kommende produkter som billig (cheap). Men det udelukker ikke nødvendigvis, at Apple på et tidspunkt vil lancere en telefon, der er 'billigere' end den eksisterende iPhone.

Det er værd at huske, at den afdøde Apple-chef Steve Jobs i 2010 leverede en lammende kritik af tablets på 7 tommer, som han kaldte for dødfødte.

Men som bekendt kunne Apple blot to år senere præsentere en iPad Mini, der ikke er på 7 tommer, men på 7,9 tommer.

Læs også:

Apple kan være på vej med en lavpris-iPhone

Nu kommer den kinesiske iPhone - har du hørt om den?

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job