Apple-chef: Derfor vil vi aldrig lave en billig telefon

Der er et stort marked for billige smartphones, men alligevel afviser Apples Phil Schiller alle rygter om en billig iPhone.

Artikel top billede

Apples åbenmundede marketingchef Phil Schiller afviser rygter om, at Apple er på vej med en billig udgave af iPhonen.

"På trods af at billige smartphones er enormt populære, bliver de aldrig en del af Apples fremtidige produktsortiment," siger Phil Schiller til den kinesiske avis Shanghai Evening News ifølge The Next Web.

I interviewet understreger Schiller, at selv om Apple kun sidder på 20 procent af smartphone-markedet, så sidder Apple på 75 procent af profitten i markedet.

Phil Schillers afvisning kommer, efter at den amerikanske avis Wall Street Journal i onsdags skrev, at Apple vil forsøge at øge sin markedsandele på blandt andet det kinesiske marked ved at producere en billigere iPhone.

Schiller: Vi skaber de bedste produkter
På det kinesiske marked er iPhonen blandt andet blevet udfordret af den relativt billige kinesiske kult-telefon Xiaomi.

Men i interviewet med den kinesiske avis siger Phil Schiller:

"I ethvert produkt, som Apple skaber, bruger vi kun den bedste teknologi, der er tilgængelig. Det inkluderer vores produktionsteknik, retinaskærmen og vores unibody-design, der er med til at skabe det bedste produkt på markedet."

Djævlen ligger dog ofte i detaljen, og Phil Schiller kan have valgt sine ord med stor omhu. 

Eksempelvis vil Apple næppe nogensinde beskrive et af sine kommende produkter som billig (cheap). Men det udelukker ikke nødvendigvis, at Apple på et tidspunkt vil lancere en telefon, der er 'billigere' end den eksisterende iPhone.

Det er værd at huske, at den afdøde Apple-chef Steve Jobs i 2010 leverede en lammende kritik af tablets på 7 tommer, som han kaldte for dødfødte.

Men som bekendt kunne Apple blot to år senere præsentere en iPad Mini, der ikke er på 7 tommer, men på 7,9 tommer.

Læs også:

Apple kan være på vej med en lavpris-iPhone

Nu kommer den kinesiske iPhone - har du hørt om den?

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,