Apple-chef: Derfor vil vi aldrig lave en billig telefon

Der er et stort marked for billige smartphones, men alligevel afviser Apples Phil Schiller alle rygter om en billig iPhone.

Artikel top billede

Apples åbenmundede marketingchef Phil Schiller afviser rygter om, at Apple er på vej med en billig udgave af iPhonen.

"På trods af at billige smartphones er enormt populære, bliver de aldrig en del af Apples fremtidige produktsortiment," siger Phil Schiller til den kinesiske avis Shanghai Evening News ifølge The Next Web.

I interviewet understreger Schiller, at selv om Apple kun sidder på 20 procent af smartphone-markedet, så sidder Apple på 75 procent af profitten i markedet.

Phil Schillers afvisning kommer, efter at den amerikanske avis Wall Street Journal i onsdags skrev, at Apple vil forsøge at øge sin markedsandele på blandt andet det kinesiske marked ved at producere en billigere iPhone.

Schiller: Vi skaber de bedste produkter
På det kinesiske marked er iPhonen blandt andet blevet udfordret af den relativt billige kinesiske kult-telefon Xiaomi.

Men i interviewet med den kinesiske avis siger Phil Schiller:

"I ethvert produkt, som Apple skaber, bruger vi kun den bedste teknologi, der er tilgængelig. Det inkluderer vores produktionsteknik, retinaskærmen og vores unibody-design, der er med til at skabe det bedste produkt på markedet."

Djævlen ligger dog ofte i detaljen, og Phil Schiller kan have valgt sine ord med stor omhu. 

Eksempelvis vil Apple næppe nogensinde beskrive et af sine kommende produkter som billig (cheap). Men det udelukker ikke nødvendigvis, at Apple på et tidspunkt vil lancere en telefon, der er 'billigere' end den eksisterende iPhone.

Det er værd at huske, at den afdøde Apple-chef Steve Jobs i 2010 leverede en lammende kritik af tablets på 7 tommer, som han kaldte for dødfødte.

Men som bekendt kunne Apple blot to år senere præsentere en iPad Mini, der ikke er på 7 tommer, men på 7,9 tommer.

Læs også:

Apple kan være på vej med en lavpris-iPhone

Nu kommer den kinesiske iPhone - har du hørt om den?

Annonce

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,