Gadget-mekka slutter med ny rekord

Den store messe for forbrugerelektronik CES tiltrak flere besøgende end nogensinde før, selv om flere store navne havde valgt at blive væk.

Artikel top billede

Apple, Amazon, Google, Microsoft. Det er de fire giganter, som præger dagens it-landskab. Fælles for de fire er også, at de havde valgt at melde afbud til årets store messe for forbrugerelektronik i Las Vegas, Consumer Electronics Show (CES), der fandt sted i sidste uge.

Men alligevel ser det ud til, at CES 2012 må betegnes som en succes. Der var 150.000 besøgende på messen, og det skulle være en ny rekord. En femtedel af gæsterne kom fra andre lande end USA. Flere end 3.250 udstillere viste 20.000 nye produkter.

Microsoft har tidligere haft en stor stand og holdt den årlige åbningstale, men trods lanceringen af Windows 8 og Windows Phone 8 i efteråret og de nye Surface-computere havde selskabet valgt at blive væk. Steve Ballmer havde dog alligevel et gæsteoptrin under den store keynote, der blev leveret af chipfirmaet Qualcomm.

Både Microsoft og Google var således repræsenteret gennem deres partnere, som viste nye tablet-pc'er med Windows RT og nye fjernsyn med Google TV-platformen.

Årets store trend var tv i høj opløsning, som også kaldes Ultra-HD eller 4K. De store producenter som LG, Samsung, Sony og Panasonic viste nye modeller med helt op til 110 tommer, og Sony er også klar med en distributions-platform til 4K-indhold.

Men der kommer til at gå flere år, inden de nye 4K-modeller kommer ned i et fornuftigt prisleje, og det går også langsomt med at få OLED-fjernsyn ud til forbrugerne. 3D-fjernsyn, som tidligere har fået stor opmærksomhed, spillede kun en mindre rolle i år.

Der var også mange nye smartphones og tablet-pc'er, og både Nvidia, Qualcomm, Intel og Samsung kunne præsentere nye mobil-chips. Der er også nye mobile operativsystemer som Ubuntu til smartphones og Firefox OS.

Det ser også ud til, at armbåndsuret kan få en renæssance. Der er flere interessante nye modeller med internet-forbindelse. Det er ikke kun Pebble, der samlede næsten 60 millioner kroner på Kickstarter og nu er klar til levering.

Der er også Android-uret "I'm Watch" og det nye "CST-01", der skulle være verdens tyndeste ur. Metalbåndet med elektronisk blæk har en tykkelse på blot 0,8 millimeter.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S