Gadget-mekka slutter med ny rekord

Den store messe for forbrugerelektronik CES tiltrak flere besøgende end nogensinde før, selv om flere store navne havde valgt at blive væk.

Artikel top billede

Apple, Amazon, Google, Microsoft. Det er de fire giganter, som præger dagens it-landskab. Fælles for de fire er også, at de havde valgt at melde afbud til årets store messe for forbrugerelektronik i Las Vegas, Consumer Electronics Show (CES), der fandt sted i sidste uge.

Men alligevel ser det ud til, at CES 2012 må betegnes som en succes. Der var 150.000 besøgende på messen, og det skulle være en ny rekord. En femtedel af gæsterne kom fra andre lande end USA. Flere end 3.250 udstillere viste 20.000 nye produkter.

Microsoft har tidligere haft en stor stand og holdt den årlige åbningstale, men trods lanceringen af Windows 8 og Windows Phone 8 i efteråret og de nye Surface-computere havde selskabet valgt at blive væk. Steve Ballmer havde dog alligevel et gæsteoptrin under den store keynote, der blev leveret af chipfirmaet Qualcomm.

Både Microsoft og Google var således repræsenteret gennem deres partnere, som viste nye tablet-pc'er med Windows RT og nye fjernsyn med Google TV-platformen.

Årets store trend var tv i høj opløsning, som også kaldes Ultra-HD eller 4K. De store producenter som LG, Samsung, Sony og Panasonic viste nye modeller med helt op til 110 tommer, og Sony er også klar med en distributions-platform til 4K-indhold.

Men der kommer til at gå flere år, inden de nye 4K-modeller kommer ned i et fornuftigt prisleje, og det går også langsomt med at få OLED-fjernsyn ud til forbrugerne. 3D-fjernsyn, som tidligere har fået stor opmærksomhed, spillede kun en mindre rolle i år.

Der var også mange nye smartphones og tablet-pc'er, og både Nvidia, Qualcomm, Intel og Samsung kunne præsentere nye mobil-chips. Der er også nye mobile operativsystemer som Ubuntu til smartphones og Firefox OS.

Det ser også ud til, at armbåndsuret kan få en renæssance. Der er flere interessante nye modeller med internet-forbindelse. Det er ikke kun Pebble, der samlede næsten 60 millioner kroner på Kickstarter og nu er klar til levering.

Der er også Android-uret "I'm Watch" og det nye "CST-01", der skulle være verdens tyndeste ur. Metalbåndet med elektronisk blæk har en tykkelse på blot 0,8 millimeter.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS