Gadget-mekka slutter med ny rekord

Den store messe for forbrugerelektronik CES tiltrak flere besøgende end nogensinde før, selv om flere store navne havde valgt at blive væk.

Artikel top billede

Apple, Amazon, Google, Microsoft. Det er de fire giganter, som præger dagens it-landskab. Fælles for de fire er også, at de havde valgt at melde afbud til årets store messe for forbrugerelektronik i Las Vegas, Consumer Electronics Show (CES), der fandt sted i sidste uge.

Men alligevel ser det ud til, at CES 2012 må betegnes som en succes. Der var 150.000 besøgende på messen, og det skulle være en ny rekord. En femtedel af gæsterne kom fra andre lande end USA. Flere end 3.250 udstillere viste 20.000 nye produkter.

Microsoft har tidligere haft en stor stand og holdt den årlige åbningstale, men trods lanceringen af Windows 8 og Windows Phone 8 i efteråret og de nye Surface-computere havde selskabet valgt at blive væk. Steve Ballmer havde dog alligevel et gæsteoptrin under den store keynote, der blev leveret af chipfirmaet Qualcomm.

Både Microsoft og Google var således repræsenteret gennem deres partnere, som viste nye tablet-pc'er med Windows RT og nye fjernsyn med Google TV-platformen.

Årets store trend var tv i høj opløsning, som også kaldes Ultra-HD eller 4K. De store producenter som LG, Samsung, Sony og Panasonic viste nye modeller med helt op til 110 tommer, og Sony er også klar med en distributions-platform til 4K-indhold.

Men der kommer til at gå flere år, inden de nye 4K-modeller kommer ned i et fornuftigt prisleje, og det går også langsomt med at få OLED-fjernsyn ud til forbrugerne. 3D-fjernsyn, som tidligere har fået stor opmærksomhed, spillede kun en mindre rolle i år.

Der var også mange nye smartphones og tablet-pc'er, og både Nvidia, Qualcomm, Intel og Samsung kunne præsentere nye mobil-chips. Der er også nye mobile operativsystemer som Ubuntu til smartphones og Firefox OS.

Det ser også ud til, at armbåndsuret kan få en renæssance. Der er flere interessante nye modeller med internet-forbindelse. Det er ikke kun Pebble, der samlede næsten 60 millioner kroner på Kickstarter og nu er klar til levering.

Der er også Android-uret "I'm Watch" og det nye "CST-01", der skulle være verdens tyndeste ur. Metalbåndet med elektronisk blæk har en tykkelse på blot 0,8 millimeter.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird