Gadget-mekka slutter med ny rekord

Den store messe for forbrugerelektronik CES tiltrak flere besøgende end nogensinde før, selv om flere store navne havde valgt at blive væk.

Artikel top billede

Apple, Amazon, Google, Microsoft. Det er de fire giganter, som præger dagens it-landskab. Fælles for de fire er også, at de havde valgt at melde afbud til årets store messe for forbrugerelektronik i Las Vegas, Consumer Electronics Show (CES), der fandt sted i sidste uge.

Men alligevel ser det ud til, at CES 2012 må betegnes som en succes. Der var 150.000 besøgende på messen, og det skulle være en ny rekord. En femtedel af gæsterne kom fra andre lande end USA. Flere end 3.250 udstillere viste 20.000 nye produkter.

Microsoft har tidligere haft en stor stand og holdt den årlige åbningstale, men trods lanceringen af Windows 8 og Windows Phone 8 i efteråret og de nye Surface-computere havde selskabet valgt at blive væk. Steve Ballmer havde dog alligevel et gæsteoptrin under den store keynote, der blev leveret af chipfirmaet Qualcomm.

Både Microsoft og Google var således repræsenteret gennem deres partnere, som viste nye tablet-pc'er med Windows RT og nye fjernsyn med Google TV-platformen.

Årets store trend var tv i høj opløsning, som også kaldes Ultra-HD eller 4K. De store producenter som LG, Samsung, Sony og Panasonic viste nye modeller med helt op til 110 tommer, og Sony er også klar med en distributions-platform til 4K-indhold.

Men der kommer til at gå flere år, inden de nye 4K-modeller kommer ned i et fornuftigt prisleje, og det går også langsomt med at få OLED-fjernsyn ud til forbrugerne. 3D-fjernsyn, som tidligere har fået stor opmærksomhed, spillede kun en mindre rolle i år.

Der var også mange nye smartphones og tablet-pc'er, og både Nvidia, Qualcomm, Intel og Samsung kunne præsentere nye mobil-chips. Der er også nye mobile operativsystemer som Ubuntu til smartphones og Firefox OS.

Det ser også ud til, at armbåndsuret kan få en renæssance. Der er flere interessante nye modeller med internet-forbindelse. Det er ikke kun Pebble, der samlede næsten 60 millioner kroner på Kickstarter og nu er klar til levering.

Der er også Android-uret "I'm Watch" og det nye "CST-01", der skulle være verdens tyndeste ur. Metalbåndet med elektronisk blæk har en tykkelse på blot 0,8 millimeter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS