Dansk it-topforsker scorer international hæder

Ny hæder til dansk forskning i algoritmer til effektiv håndtering af store datamængder.

Artikel top billede

Professor i datalogi Lars Arge fra Aarhus Universitet har netop fået en helt særlig international hædersbevisning. Han er blevet udnævnt til ACM Fellow, og dermed er han én ud af kun fem danskere, der har opnået denne titel, og kun to af dem er stadig herboende.

ACM står for Association for Computing Machine og er den største internationale sammenslutning af it-forskere med 60.000 medlemmer. Det er kun 1 procent af dem, der har fået ACM Fellow titlen.

Den danske professor forsker i algoritmer til effektiv håndtering af store datamængder, man møder inden for mange områder gennem databaser og informationssystemer.  

Lars Arge har levet en stor del af sit forskerliv i udlandet, men i dag leder han grundforskningscenteret Madalgo på Aarhus Universitet.

"Grundforskningsmidler som dem vi har i Madalgo er meget vigtige for at skabe et frugtbart forskningsmiljø af høj international klasse. På datalogi har vi to grundforskningscentre, og det giver os et stort internationalt netværk," siger Lars Arge.
 
Hans felt er design af klassiske kombinatoriske algoritmer. Ud over det teoretiske arbejde har han også bidraget med programbiblioteker til løsning af praktiske problemstillinger.

"ACM Fellow udnævnelsen gør det nemmere at sætte det bedste forskerhold, fordi det internationale forskningsmiljø retter blikket endnu mere mod Danmark og ønsker at være en del af det," siger han.

Madalgo er en forkortelse for Center for Massive Data Algorithms. Det blev oprettet med en bevilling fra Danmarks Grundforskningsfond i 2007.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S