Dansk it-topforsker scorer international hæder

Ny hæder til dansk forskning i algoritmer til effektiv håndtering af store datamængder.

Artikel top billede

Professor i datalogi Lars Arge fra Aarhus Universitet har netop fået en helt særlig international hædersbevisning. Han er blevet udnævnt til ACM Fellow, og dermed er han én ud af kun fem danskere, der har opnået denne titel, og kun to af dem er stadig herboende.

ACM står for Association for Computing Machine og er den største internationale sammenslutning af it-forskere med 60.000 medlemmer. Det er kun 1 procent af dem, der har fået ACM Fellow titlen.

Den danske professor forsker i algoritmer til effektiv håndtering af store datamængder, man møder inden for mange områder gennem databaser og informationssystemer.  

Lars Arge har levet en stor del af sit forskerliv i udlandet, men i dag leder han grundforskningscenteret Madalgo på Aarhus Universitet.

"Grundforskningsmidler som dem vi har i Madalgo er meget vigtige for at skabe et frugtbart forskningsmiljø af høj international klasse. På datalogi har vi to grundforskningscentre, og det giver os et stort internationalt netværk," siger Lars Arge.
 
Hans felt er design af klassiske kombinatoriske algoritmer. Ud over det teoretiske arbejde har han også bidraget med programbiblioteker til løsning af praktiske problemstillinger.

"ACM Fellow udnævnelsen gør det nemmere at sætte det bedste forskerhold, fordi det internationale forskningsmiljø retter blikket endnu mere mod Danmark og ønsker at være en del af det," siger han.

Madalgo er en forkortelse for Center for Massive Data Algorithms. Det blev oprettet med en bevilling fra Danmarks Grundforskningsfond i 2007.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S