Dansk it-topforsker scorer international hæder

Ny hæder til dansk forskning i algoritmer til effektiv håndtering af store datamængder.

Artikel top billede

Professor i datalogi Lars Arge fra Aarhus Universitet har netop fået en helt særlig international hædersbevisning. Han er blevet udnævnt til ACM Fellow, og dermed er han én ud af kun fem danskere, der har opnået denne titel, og kun to af dem er stadig herboende.

ACM står for Association for Computing Machine og er den største internationale sammenslutning af it-forskere med 60.000 medlemmer. Det er kun 1 procent af dem, der har fået ACM Fellow titlen.

Den danske professor forsker i algoritmer til effektiv håndtering af store datamængder, man møder inden for mange områder gennem databaser og informationssystemer.  

Lars Arge har levet en stor del af sit forskerliv i udlandet, men i dag leder han grundforskningscenteret Madalgo på Aarhus Universitet.

"Grundforskningsmidler som dem vi har i Madalgo er meget vigtige for at skabe et frugtbart forskningsmiljø af høj international klasse. På datalogi har vi to grundforskningscentre, og det giver os et stort internationalt netværk," siger Lars Arge.
 
Hans felt er design af klassiske kombinatoriske algoritmer. Ud over det teoretiske arbejde har han også bidraget med programbiblioteker til løsning af praktiske problemstillinger.

"ACM Fellow udnævnelsen gør det nemmere at sætte det bedste forskerhold, fordi det internationale forskningsmiljø retter blikket endnu mere mod Danmark og ønsker at være en del af det," siger han.

Madalgo er en forkortelse for Center for Massive Data Algorithms. Det blev oprettet med en bevilling fra Danmarks Grundforskningsfond i 2007.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S