Dansk it-topforsker scorer international hæder

Ny hæder til dansk forskning i algoritmer til effektiv håndtering af store datamængder.

Artikel top billede

Professor i datalogi Lars Arge fra Aarhus Universitet har netop fået en helt særlig international hædersbevisning. Han er blevet udnævnt til ACM Fellow, og dermed er han én ud af kun fem danskere, der har opnået denne titel, og kun to af dem er stadig herboende.

ACM står for Association for Computing Machine og er den største internationale sammenslutning af it-forskere med 60.000 medlemmer. Det er kun 1 procent af dem, der har fået ACM Fellow titlen.

Den danske professor forsker i algoritmer til effektiv håndtering af store datamængder, man møder inden for mange områder gennem databaser og informationssystemer.  

Lars Arge har levet en stor del af sit forskerliv i udlandet, men i dag leder han grundforskningscenteret Madalgo på Aarhus Universitet.

"Grundforskningsmidler som dem vi har i Madalgo er meget vigtige for at skabe et frugtbart forskningsmiljø af høj international klasse. På datalogi har vi to grundforskningscentre, og det giver os et stort internationalt netværk," siger Lars Arge.
 
Hans felt er design af klassiske kombinatoriske algoritmer. Ud over det teoretiske arbejde har han også bidraget med programbiblioteker til løsning af praktiske problemstillinger.

"ACM Fellow udnævnelsen gør det nemmere at sætte det bedste forskerhold, fordi det internationale forskningsmiljø retter blikket endnu mere mod Danmark og ønsker at være en del af det," siger han.

Madalgo er en forkortelse for Center for Massive Data Algorithms. Det blev oprettet med en bevilling fra Danmarks Grundforskningsfond i 2007.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS