Skuffende salg af Microsofts Surface-computer

Ifølge den seneste analyse har Microsoft kun solgt en million eksemplarer af sin Surface-computer. Det er langt under forventningerne.

Artikel top billede

Microsofts tablet-pc har nu været på markedet i næsten tre måneder og de første tal tyder på, at salget har været meget skuffende. En analytiker hos UBS Investment Research, Brent Thill, anslår at Microsoft kun har solgt omkring en million eksemplarer af Surface i det fjerde kvartal af 2012. Det er halvdelen af hans oprindelige prognose på to millioner. Flere andre analytikere mener, at salget er endnu lavere. Det skriver New York Times.

Til sammenligning kunne Apple sælge tre millioner af sin nyeste iPad i de første tre dage efter lanceringen i november. Der er samlet solgt mere end 100 millioner iPads i løbet af tre år.  

Thill skriver i sin analyse, at det skuffende salg kan forklares med, at Surface RT kun kan købes i få butikker. Surface RT koster det samme som iPad, men har svært ved at konkurrere med Apples tablet-pc.

Der er større forventninger til Surface Pro, en high-end-version der kommer i denne måned, som skulle være et mere interessant alternativ til iPad. Den bruger kraftige Intel-processorer i stedet for ARM-chips og har dobbelt så meget hukommelse og lagerplads. Desuden er opløsningen større og den er i stand til at afvikle Windows 7-programmer.

Hos analysefirmaet IHS iSuppli anslår man, at der er solgt 1,3 millioner enheder med Windows RT i fjerde kvartal, men den mobile version af Windows 8 kører også på andre enheder end Surface, så det faktiske salg af Surface kan være lavere end en million.

Hos Microsoft fortæller man, at produktionen af Surface nu er udvidet og der arbejdes også på at finde nye distributions-kanaler for tablet-pc'en. Microsoft har ikke selv fremlagt konkrete salgstal for Surface RT.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S