YouTube laver dansk aftale - penge på vej til musikere

Nu vil YouTube betale for at afspille dansk musik.

Artikel top billede

En stor aftale mellem Koda og YouTube er tæt på at blive skrevet under.

Det kan betyde, at danske musikere får betaling for de mange tusinde afspilninger af musik, som YouTube står for.

Koda har tidligere peget på YouTube som den største musiktjeneste i Danmark, der ikke kompenserer komponister og sangskrivere for brug af musikken. Derfor er det en skelsættende aftale, der er under opsejling, skriver Koda i en pressemeddelelse.

Aftalen er ikke endelig forhandlet på plads, men der skulle være enighed om de overordnede principper, og Koda regner med, at en licensaftale kan træde i kraft til februar, hvor der kommer en dansk udgave af YouTube.

"Vi har ikke den endelige aftale helt på plads, men vi er glade for, at vi er nået til enighed med Google om de overordnede principper. Ikke mindst de økonomiske. Vi arbejder videre med de tekniske udfordringer i forhold til, hvordan indtægterne fra YouTube præcist skal fordeles," skriver kommunikationschef i Koda Nicolaj Hyltén-Cavallius.

Fra promovering til penge

YouTube er kendt som en promoveringskanal for musikere, men de senere år har rettighedsorganisationer forsøgt at få Google til at erkende, at der også bør afregnes for afspilningerne. I Tyskland og England har det betydet, at musikvideoer er blevet taget af YouTube på grund af uenigheden.

"Vi synes, YouTube er en god ting for dansk musikliv. Vi er glade for, at vi er så tæt på en løsning, for dermed sikrer vi nu en indtjening til de danske kunstnere. Vi står på mål for, at dem, der har skrevet musikken, også får penge for det," siger kommunikationschefen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS