Prisen stiger: Det kan blive svært at rejse 120 milliarder for at købe Dell

Afnotering af Dell vil kræve beløb, som ikke er set på denne side af finanskrisen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Mens Dell øjensynligt forhandler med kapitalfonde om at købe den gigantiske it-producent tilbage på private hænder og afnotere selskabet fra børsen, begynder kritikere at sætte spørgsmålstegn ved, om det overhovedet kan lade sig gøre.

Flere analytikere vurderer, at en afnotering af Dell vil koste i omegnen af 120 milliarder kroner. De kommende investorer i Dell skal nemlig også medregne, at Dell står midt i et investeringsscenario, hvor computerproducenten blandt andet satser hårdt på at opbygge en stærk softwareforretning.

Over for amerikanske CRN vurderer analytikeren Brian Alexander fra Raymond James & Associates, at Dell får brug for et kapitalberedskab i omegnen af 12 til 15 milliarder kroner, alene for at kunne fuldføre den strategi.

Brian Alexander påpeger, at sammenstrikningen af en handel på 120 milliarder kroner også kan skabe et fremadrettet problem, fordi der er tale om en betragtelig mængde penge.

"Det vil hæmme den finansielle fleksibilitet til at foretage flere opkøb, som er en central del af [Dells, red] vækststrategi," siger han til amerikanske CRN.

For pengene sidder ikke så løst, som de har gjort. Flere peger ifølge nyhedsbureauet Bloomberg på, at der ikke er lavet handler i den størrelsesorden siden 2007 - før finanskrisen.

Silver Lake Partners, der nævnes som en af de fonde, Dell forhandler med, er øjensynlig en af de få kapitalfonde, der stadig kan stable en stor pengetank sammen relativt hurtigt. Selskabet er blandt andet kendt for at have solgt Skype til Microsoft.

Den seneste handel selskabet har været involveret i, resulterede i, at fonden fik skrabet 40 milliarder sammen. Men derfra og op til de 120 milliarder, der nu nævnes som prisen for at købe Dell af børsen, er der langt.

Ifølge Bloomberg er Silver Lake Partners dog tæt på at have skaffet 85 af de 120 milliarder.

Skeptikere nævner dog, at flere forsøg på at købe teknologi-selskaber af børsen er kollapset de seneste år. Blandt for harddisk-producenten Seagate, hvor handlen øjensynlig blev droppet i allersidste minut. Ligesom de fremhæver, at Silverlake Partner rent faktisk for et år siden har måttet bogføre tab på en prestigeinvestering i teknologiproducenten Avaya.

Læs mere:

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland