Prisen stiger: Det kan blive svært at rejse 120 milliarder for at købe Dell

Afnotering af Dell vil kræve beløb, som ikke er set på denne side af finanskrisen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Mens Dell øjensynligt forhandler med kapitalfonde om at købe den gigantiske it-producent tilbage på private hænder og afnotere selskabet fra børsen, begynder kritikere at sætte spørgsmålstegn ved, om det overhovedet kan lade sig gøre.

Flere analytikere vurderer, at en afnotering af Dell vil koste i omegnen af 120 milliarder kroner. De kommende investorer i Dell skal nemlig også medregne, at Dell står midt i et investeringsscenario, hvor computerproducenten blandt andet satser hårdt på at opbygge en stærk softwareforretning.

Over for amerikanske CRN vurderer analytikeren Brian Alexander fra Raymond James & Associates, at Dell får brug for et kapitalberedskab i omegnen af 12 til 15 milliarder kroner, alene for at kunne fuldføre den strategi.

Brian Alexander påpeger, at sammenstrikningen af en handel på 120 milliarder kroner også kan skabe et fremadrettet problem, fordi der er tale om en betragtelig mængde penge.

"Det vil hæmme den finansielle fleksibilitet til at foretage flere opkøb, som er en central del af [Dells, red] vækststrategi," siger han til amerikanske CRN.

For pengene sidder ikke så løst, som de har gjort. Flere peger ifølge nyhedsbureauet Bloomberg på, at der ikke er lavet handler i den størrelsesorden siden 2007 - før finanskrisen.

Silver Lake Partners, der nævnes som en af de fonde, Dell forhandler med, er øjensynlig en af de få kapitalfonde, der stadig kan stable en stor pengetank sammen relativt hurtigt. Selskabet er blandt andet kendt for at have solgt Skype til Microsoft.

Den seneste handel selskabet har været involveret i, resulterede i, at fonden fik skrabet 40 milliarder sammen. Men derfra og op til de 120 milliarder, der nu nævnes som prisen for at købe Dell af børsen, er der langt.

Ifølge Bloomberg er Silver Lake Partners dog tæt på at have skaffet 85 af de 120 milliarder.

Skeptikere nævner dog, at flere forsøg på at købe teknologi-selskaber af børsen er kollapset de seneste år. Blandt for harddisk-producenten Seagate, hvor handlen øjensynlig blev droppet i allersidste minut. Ligesom de fremhæver, at Silverlake Partner rent faktisk for et år siden har måttet bogføre tab på en prestigeinvestering i teknologiproducenten Avaya.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Elektronik fagteknikker til Udviklingsdivisionen i FMI

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Underviser/konsulent indenfor AI

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S