Glæd dig: Her er alle de kommende funktioner i det nye Mega

Søndag gik den nye cloud-tjeneste Mega i luften. Men det er stadig kun en beta-version. Læs her om alle de funktioner, der stadig mangler.

Artikel top billede

Den selvudnævnte super-hacker, iværksætter, mangemillionær og pirat-anklagede Kim Dotcom (født Schmitz i Tyskland) havde sat alle sejl til for at søsætte sin nye store cloud-lagringstjeneste Mega søndag morgen. Det skulle ske på årsdagen for hans dramatiske anholdelse i New Zealand, som samtidig satte et punktum for forgængeren Megaupload. Budskabet var tydeligt; Dotcom er tilbage og han er stærkere end nogensinde.

Men Mega er slet ikke færdig. Det er stadig en betaversion og der mangler mange af de funktioner, der kendes fra tilsvarende tjenester. Det er allerede muligt at uploade og hente filer, men det anbefales kun at bruge Google Chrome browseren. I dette blogindlæg beskrives en række af problemerne med aktuelle browsere.

Internet Explorer 10 fungerer også fint, men der er problemer med håndteringen af hukommelsen, som betyder at man skal lukke og genåbne fanebladet hver gang man har uploadet et par hundrede megabyte. De ældre versioner af IE mangler stort set alle nødvendige funktioner. "Men de er gode til at vise tekst," som Mega udtrykker det.

I Firefox og Opera er der ingen mulighed for at skrive filer i JavaScript, og det samme gælder for Apples Safari-browser.

Det må formodes at browser-understøttelsen bliver bedre i kommende versioner. I et andet blog-indlæg beskriver Mega de mange funktioner, som endnu ikke er implementeret. Det er omkring halvdelen af de planlagte funktioner, som ikke er færdige endnu.

Den nuværende version er browserbaseret, men der arbejdes på at Mega kan "mountes" direkte i filsystemet under Windows, Linux og Mac OS X. Dermed kommer Mega til at fungere ligesom Dropbox, hvor man kan trække filer direkte over i en særlig mappe.

Der arbejdes også på en synkroniserings-funktion, så filerne automatisk bliver replikeret på tværs af platforme. Det kendes også fra Dropbox og lignende tjenester.

Den afgørende forskel i forhold til andre storage-tjenester er så, at filerne bliver krypteret allerede på klienten og brugeren kan nemt dele filen ved at sende et specielt link, der peger til cloud-tjenesten.

Der arbejdes også på mobile apps, men der er ingen melding om, hvornår der bliver app-adgang under iOS og Android.

Mega fortæller at man arbejder på en integreret tekstbehandling, regneark og kalender, ligesom det kendes fra Google Dokumenter, og der kommer en messaging-tjeneste, hvor brugerne kan skrive til hinanden - naturligvis med fuld kryptering. Der skal også etableres en OpenPGP og S/MIME gateway.

Foruden links til enkelte filer bliver der mulighed for at sende links til hele foldere, hvor indholdet så vises fuldt opdateret, og der skal implementeres en mulighed for, at brugere som ikke er logget ind kan sende filer sikkert til Mega-brugere.

Der er 50 gigabyte fri plads til alle på tjenesten, og man kan betale for at få yderligere plads.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos