Her er den danske vagt-robot

Danske studerende har bygget en mobil robot, der sender sanselig feedback tilbage til operatøren.

Artikel top billede

Den lille danske robot ligner en krydsning mellem en hund og et elektronikskab. Men den kan noget, som andre robotter ikke kan. Den har mekaniske øjne og ører og sender sansefeedback tilbage til operatøren. Det er ingeniørstuderende på Aarhus Universitet, der har bygget den usædvanlige robot.

Der findes allerede masser af robotter med elektroniske sanser, men det er måden hvorpå det sanselige feedback registreres, der er interessant.

"Som operatør får man oplevelsen af at smelte sammen med robotten og at være hundrede procent tilstede i de omgivelser, den befinder sig i. Det giver en helt anden operatøroplevelse og en langt mere intuitiv form for styring," siger den studerende Jakob Flarup Øllgaard.

Den nuværende model er udstyret med et bevægeligt modul, som indeholder et lille kamera og to mikrofoner. Den styres med en hjelm og operatørens hovedbevægelser.

I hjelmen er der indbygget skærm, kompas, gyroskop og accelerometer, der via en lille computer kan beregne operatørens nøjagtige position og synsretning og sende disse informationer trådløst til robotten.

"Det giver en meget autentisk fornemmelse af tilstedeværelse. Man får slet ikke fornemmelsen af, at man ser videooptagelser og hører lydoptagelser, men at det er ens egne øjne og ører, der registrerer omgivelserne et helt andet sted," siger Martin Boye Petersen, der også er ingeniørstuderende på Aarhus Universitet.

De studerende mener at robotten kan anvendes i vagt- og overvågningsbranchen. Den kan styres langt mere intuitivt end andre robotter.

"I stedet for at sætte videokameraer op overalt i bygninger, kan man nøjes med en robot. Det er mere effektivt, fordi den kan kigge overalt og nemt forfølge et objekt," siger Martin Boye Petersen.

Robotten kunne også bruges i krig og katastrofeområder, hvor det er risikabelt at sende mennesker afsted. Den kan opleves på Ingeniørhøjskolens årlige projektudstilling den 24. januar på Aarhus Universitet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet