Her er den danske vagt-robot

Danske studerende har bygget en mobil robot, der sender sanselig feedback tilbage til operatøren.

Artikel top billede

Den lille danske robot ligner en krydsning mellem en hund og et elektronikskab. Men den kan noget, som andre robotter ikke kan. Den har mekaniske øjne og ører og sender sansefeedback tilbage til operatøren. Det er ingeniørstuderende på Aarhus Universitet, der har bygget den usædvanlige robot.

Der findes allerede masser af robotter med elektroniske sanser, men det er måden hvorpå det sanselige feedback registreres, der er interessant.

"Som operatør får man oplevelsen af at smelte sammen med robotten og at være hundrede procent tilstede i de omgivelser, den befinder sig i. Det giver en helt anden operatøroplevelse og en langt mere intuitiv form for styring," siger den studerende Jakob Flarup Øllgaard.

Den nuværende model er udstyret med et bevægeligt modul, som indeholder et lille kamera og to mikrofoner. Den styres med en hjelm og operatørens hovedbevægelser.

I hjelmen er der indbygget skærm, kompas, gyroskop og accelerometer, der via en lille computer kan beregne operatørens nøjagtige position og synsretning og sende disse informationer trådløst til robotten.

"Det giver en meget autentisk fornemmelse af tilstedeværelse. Man får slet ikke fornemmelsen af, at man ser videooptagelser og hører lydoptagelser, men at det er ens egne øjne og ører, der registrerer omgivelserne et helt andet sted," siger Martin Boye Petersen, der også er ingeniørstuderende på Aarhus Universitet.

De studerende mener at robotten kan anvendes i vagt- og overvågningsbranchen. Den kan styres langt mere intuitivt end andre robotter.

"I stedet for at sætte videokameraer op overalt i bygninger, kan man nøjes med en robot. Det er mere effektivt, fordi den kan kigge overalt og nemt forfølge et objekt," siger Martin Boye Petersen.

Robotten kunne også bruges i krig og katastrofeområder, hvor det er risikabelt at sende mennesker afsted. Den kan opleves på Ingeniørhøjskolens årlige projektudstilling den 24. januar på Aarhus Universitet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job