Danske elever skal teste vandtæt skolecomputer

Som den første danske kommune gennemfører Høje-Taastrup nu et forsøg med skole-computeren Classmate PC fra Intel.

Artikel top billede

Mange skoleelever bruger efterhånden computere som en fast del af undervisningen. Nu starter Høje-Taastrup kommune et forsøg med særlige undervisnings-computere, som er bygget til at udvikle børnenes læse- og skriveevner. Det er en 2. klasse på Reerslev Skole, der som den første i Danmark bliver udstyret med Classmate-computeren fra Intel.

Den adskiller sig fra almindelige computere ved at være meget hårdfør og ved både at være en tablet og have et dansk tastatur. Classmate er udviklet specielt til aldersgruppen 6-9 år. Den indeholder en Intel Atom processor på 1,66 GHz og op til 2 GB hukommelse. Skærmen er på 10,1 tommer med en opløsning på 1.024 x 600 pixels, og der er kamera- og videofunktion.

Ifølge Intel er computeren vandtæt, og det indbyggede touch-display kan vendes, så maskinen kommer til at fungere som en tablet.

Desuden kan læreren med et tryk på sit Classmate PC kontrolpanel følge med i, hvad der foregår på skærmen hos den enkelte elev og styre undervisningen centralt.

I første omgang er det 25 elever på Reerslev Skole, der får den særlige undervisnings-computer. I Sverige har man haft forsøg med skolecomputeren i flere år, og her har Ale Kommune netop besluttet, at samtlige elever, fra de helt nye i 0. klasse til de ældste i gymnasiet, skal have deres egen computer. Det samme gælder for alle dem, der starter i sprogskole.

Det svenske initiativ startede i 2009 med, at elever fra første til sjette klasse i etaper hver modtog en Classmate PC. Intel fortæller, at de elever, der har arbejdet med Classmate, har forbedret deres resultater i de nationale prøver i matematik med 18 procent og i svensk læseforståelse med 20 procent.

Desuden er der gode erfaringer med elever, der har læse- og skrivevanskeligheder, hvor de hurtigere er i stand til at knække den såkaldte "læsekode".  

En bærbar til hvert barn

Ideen om billige computere til skolebrug opstod i 2005, da den kendte amerikanske professor og it-guru Nicholas Negroponte startede sit projekt One Laptop Per Child (OLPC). Det skulle bringe computere ud til børn i verdens fattige lande. OLPC ville udvikle en helt ny, robust og meget billig bærbar computer, der hurtigt blev kendt under navnet 100-dollar laptop.  

Navnet blev samtidig en forbandelse for projektet, for det var meget svært at få prisen ned på de magiske 100 dollar. Det lykkes heller aldrig at sælge det forventede antal af computere, og mange af de vigtigste medarbejdere forlod projektet.

Det var især det hårde opgør med Intel, der gav alvorlige ridser i lakken. Intel gik først med i OLPC, men trak sig senere igen, og begge parter beskyldte hinanden for aftalebrud. Intel udviklede sin egen skolecomputer - den Classmate-PC, der nu skal bruges i Danmark - og den blev opfattet som en konkurrent til XO-computeren fra OLPC.

Negroponte mente, at Intel forsøgte at underminere hans projekt og stjæle hans kunder.

Men det fiasko-ramte OLPC har alligevel haft meget stor indflydelse. OLPC skabte et helt nyt produktsegment på pc-markedet med sin billige ultramobile XO-computer. Den første netbook, Eee PC fra Asus, var en direkte kopi af XO-computeren. Netbook'en havde stor succes, indtil den blev afløst af tablet-pc'en.

Ideen om en billig undervisningscomputer lever også videre i Classmate PC, som nu bruges i mere end 50 lande.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil